Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 63 64 65 ... 98
Перейти на сторінку:
Відчув інстинк­том, що во­на бу­де йо­го най­тяж­чим во­ро­гом у бо­ротьбі за йо­го щас­тя. Ні батько, ні Ми­хай­ло, ні лю­ди, ніхто інший - ли­ше во­на од­на! Од­на-однісінька во­на.

Мимоволі зби­ли­ся йо­го ру­ки в п'ясту­ки.


- Мамо! ма­мо! - про­си­чав не­на­вис­но крізь зу­би, за­тис­ка­ючи сильно п'ясту­ки. Всю­ди стрічав її. Всю­ди бу­ло її пов­но! Зда­ва­ло­ся, був би її зда­вив, так ду­же ста­ну­ла йо­му на­раз в до­розі і з та­кою свідо­мою не­на­вис­тю зга­дав її в ту хви­ли­ну.


Його гру­ди підня­ли­ся із внутрішнього зво­ру­шен­ня і ні­здрі зад­ри­жа­ли. Був страш­ний в оцій хвилі. Як­би бу­ла Ма­рійка йо­го те­пер по­ба­чи­ла, бу­ла б без сумніву ска­за­ла: «Те­пер він знов який­сь без ла­ду!» До то­го гриз­ла й му­чи­ла йо­го вічна три­во­га, що не діста­не ніякої землі. По­чув се­бе не­на­че відки­не­ним, не­на­че без вар­тості й відчув, що не мо­же бу­ти без землі. Але і без Рахіри не міг ли­ши­ти­ся.


«Рахіра - або зем­ля!…» - ска­зав од­но­го ра­зу ко­рот­ко та­то, а ма­ма не­на­че ти­ся­ча­ми язиків пов­то­ря­ла те са­ме. Всі за­кут­ки ха­ти відзи­ва­ли­ся до нього, як ста­нув ли­ше на по­розі до­му. Ба навіть і са­ма зем­ля ма­ла ли­ше ті одні сло­ва для нього. Всю­ди, де спи­нив­ся йо­го пог­ляд: на по­лях, на ни­вах, де пи­ша­ло­ся збіжжя, ше­лестіла ку­ку­руд­за, пе­реміня­ло­ся все в те од­но:


«Рахіра - або зем­ля!»


Се ви­пи­ва­ло йо­го кров і ви­во­ди­ло з рівно­ва­ги. Під час двох років, ко­ли був при­не­во­ле­ний слу­жи­ти їй уд­воє стільки, во­на при­ку­ва­ла йо­го до се­бе більше, як батько й ма­ти.


А Рахіра знов го­во­ри­ла: «Як не бу­деш ма­ти землі, то не змо­же­мо поб­ра­ти­ся! З чо­го нам жи­ти?»


І справді, з чо­го їм жи­ти?


А її по­ки­ну­ти не при­хо­ди­ло йо­му навіть на дум­ку, не сни­ло навіть. Поп­рос­ту - не міг бу­ти без неї. Йо­го чо­ло змор­щи­ло­ся хмар­но.


«Рахіра - або зем­ля?…»


А відтак ска­зав у нім го­лос ви­раз­но й го­лос­но:


«А чо­му не од­но й дру­ге?»


Так, чо­му ж не од­но й дру­ге?


«І од­но, й дру­ге!» - заспіва­ло в нім, і він по­чув на­раз вдо­во­лен­ня, не­мов був уже в посіданні од­но­го й дру­го­го до­ро­го­го скар­бу.


Так, обоїх! Се вис­тар­ча­ло йо­му. Він ли­ше сього хотів. Се був по­ча­ток і кінець йо­го мрій і ба­жань. Оце, влас­не. І сього хотів він усіми нер­ва­ми свой­ого єства, хотів до кінця сво­го жит­тя. Ба­жав сього свідо­мо й несвідо­мо, ли­ше жив і ди­хав тим…


Ішов іще по­лем до бур­дея. Ніч бу­ла та­ка яс­на й лагідна, та­ка ти­ха, не­на­че хотіла розійти­ся в лагідності і красі. Десь-не-десь сто­яло мовч­ки, не ше­ве­ля­чи­ся, не жа­те ще збіжжя, дри­жа­ла ро­са на ко­лоссі, або тов­пи­ли­ся один по однім сно­пи в кла­нях, [103] ки­да­ючи відсто­ронь ве­ли­ку не­по­во­рот­ну тінь ко­ло се­бе.


Він ішов у нап­рямі по­ля, тою са­мою стеж­кою, що зни­жа­ла­ся, мов ко­тел, що ко­лись ішли нею Ан­на з Ми­хай­лом. Йо­го позір спи­нив­ся на бур­дею і де­ре­вині, що об­да­ва­ла йо­го тем­ною тінню, а відтак ми­мо­волі на «сусіднім» ліску.


Він ле­жав так тем­но й гус­то, так спокійно, не­на­чеб ждав на ко­го. Все ос­та­вав од­на­ко­вий і по­важ­ний. Хло­пець ус­по­коївся, пог­ля­нув­ши на нього, і інші об­раз­ки за­пов­ни­ли йо­го ду­шу. Звідти він час­то крав дро­ва. Там зру­бав він од­но­го ра­зу ціло­го дуб­ка і спро­дав жи­дові, і до сеї дни­ни не знав про се ніхто, іншим ра­зом ук­рав та­тові два шти­булі, спря­гав там і знов спро­дав жи­дові, і та­то на те не прий­шов. А знов раз, са­ме в се­ре­дині літа, заб­рав мамі ку­сень по­лот­на, що біли­ло­ся, за­ко­пав там - і ніхто й не пис­нув за ним.


Він був там певніший, як до­ма. Сей ліс ста­вав йо­му не раз у при­годі, не був да­ле­ко від бур­дея, а що най­ліпше - все, що в лісі роб­ле­но, не бу­ло гріхом. Чи вкрас­ти що, чи кра­де­не за­хо­ва­ти, чи чи­ни­ти там доб­ре або зле,- се все не бу­ло там гріхом. Уже як ліс кінчив­ся, як ли­ши­ла­ся ос­тан­ня де­ре­ви­на за спи­ною і чо­ловік сту­пив на рівне, чис­те по­ле, так ли­шив­ся за ним і вся­кий гріх, і він був свобідним, чис­тим, як пе­ред­ше…


Прискорив кро­ки.


Побачив зай­ця, як той гнав упе­ред нього ко­ню­ши­ною ви­со­ки­ми ско­ка­ми. Він му­сив йо­го діста­ти.


Ніч бу­ла та­ка місяч­на й ти­ха, все спа­ло, і ніхто не пе­реш­ко­дить йо­му вби­ти звіра. В бур­дею мав пиш­ну батько­ву стрільбу, що ніко­ли не хи­би­ла, а вби­ва­ла на місці. Так мав би що по­нес­ти завт­ра до жи­да на Гоп­пляц. Жи­ди самі ди­чи­ни не їдять, але во­ни ску­по­ву­ють її для панів до міста.


Он там ви­ри­нув він зно­ву із ко­ню­ши­ни, тем­ний і зграб­ний. Підняв­ся на задніх ла­пах і стеріг ву­ха­ми. Са­ме аж про­си­ло­ся грим­ну­ти в нього… Він не йшов уже з бур­дея, а біг. За­був уже і зем­лю, й Рахіру, і вся ва­га, що тяжіла йо­му ще пе­ред хви­лею на душі, бу­ла не­на­че зду­та: він відчу­вав і знав ли­ше од­но­го: то­го звіра он там він му­сив спа­ли­ти. Йо­го гна­ло до то­го, не­на­че му­сив се зро­би­ти за вся­ку ціну, не­на­че мав тим відзис­ка­ти всю рівно­ва­гу свой­ого єства.


Легкі, імлисті пос­таті, що висіли нед­виж­но пе­ред «сусіднім» лісом над вог­кою, баг­нис­тою ле­ва­дою, зда­ва­ло­ся, во­ру­ши­ли­ся, ожив­ля­ли­ся й не­замітно усу­ва­ли­ся з місця. Зда­ва­ло­ся, зли­ва­ли­ся ніжно в од­ну ма­су і, здійма­ючи­ся побідно вго­ру, мос­ти­ли, при­ма­ню­ючи таємни­чи­ми ру­ха­ми, до­ро­гу до тем­ної, ви­жи­да­ючої гли­би­ни лісу,


Одна звізда на небі най­шла своє місце не­вигідним і заміни­ла йо­го. Ве­ли­чез­ним, лу­ку­ва­тим роз­ма­хом ки­ну­ла­ся в простір і спи­ни­ла­ся срібною ме­рех­тя­чою точ­кою на про­тивнім місці безк­рай­ого го­лу­бо­го не­ба.


Одиноко й опу­ще­но ле­жав бур­дей на­пе­реді горст­ки тих лісо­вих де­рев, що зби­ли­ся до ку­пи са­до­ви­ни, а йо­го два дрібні вікон­ця ви­лис­ку­ва­ли­ся щи­ро до яс­но­го міся­ця і до ши­ро­кої пло­щи­ни, що роз­ли­ла­ся пе­ред ним.


Стара Сой­ка, зда­ва­ло­ся, ма­ла ли­хий сон. По довгім веш­тан­ню з од­но­го кут­ка сво­го обійстя в інше, сіла й за­ви­ла. Її го­ло­ва бу­ла сим ра­зом спу­ще­на до землі, а її вит­тя пов­не болісних, зловіщих вібрацій.



XVI



Наблизилася пізня осінь - лис­то­пад. Во­на при­ве­ла со­нячні, але вже хо­лодні дні й нез­ви­чай­но погідні ясні ночі. Од­на­че про во­ду го­во­ри­ли лю­ди, що во­на вже цвіте. В самій пізній осені був у неї час розцвіту. Во­на бу­ла ле­до­ва­то-зим­на, ма­ла рішу­че срібний по­лиск, та бу­ла та­ка чис­та і про­зо­ра, що на її дні мож­на бу­ло розрізни­ти і найдрібніші камінці.


Та вже ми­нув час білен­ня по­ло­тен. Білі довгі пас­ма по­ло­тен, що пи­ша­ли­ся кож­но­го літа у Марійки в поб­лизькості бур­дея в са­ду або

1 ... 63 64 65 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"