Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вечори на хуторі біля Диканьки 📚 - Українською

Читати книгу - "Вечори на хуторі біля Диканьки"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вечори на хуторі біля Диканьки" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Фентезі. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67
Перейти на сторінку:
обкопувати його з усіх боків. Великий проклятий камінь! проте, міцно обпершись ногами об землю, він зіпхнув-таки його в могили! «Гу!» загуло по долині. «Туди тобі й дорога! Тепер піде діло швидше». Дід зупинився, вийняв ріжок, насипав на кулак табаки і вже лагодився піднести до носа, аж ось над головою у нього «ачхи!» Щось чхнуло, та так, що аж дерева захитались, і дідові оббризкало все лице. «Коли хочеш чхнути, то хоч би вбік одвернувся!» промовив дід, протираючи очі. Озирнувся, немає нікого. «Ні, не любить, мабуть, чорт табаки!» Дід заховав ріжок за пазуху і знову взяв у руки заступ. «Дурень же він, бо такої табаки ні дідові його, ні батькові не доводилось нюхати!» Почав копати — земля м'яка, заступ так і грузне. Ось щось брязнуло. Викидавши землю, побачив він казана. «Ага, голубчику! осьде ти!» скрикнув дід, засовуючи під нього заступ. «Ага, голубчику, ось де ти!» запищав птичий ніс, клюнувши казан. Одступив дід і заступ випустив з рук. «Ага, голубчику, ось де ти!» забекала бараняча голова на верхівці дерева. «Ага, голубчику, осьде ти!» ревнув ведмідь, висунувши з-за дерева свою морду. Мурашки полізли у діда по спині. «Та тут страшно й слово сказати!» промовив він сам до себе. «Тут страшно й слово сказати!» пискнув птичий ніс. «Страшно слово сказати!» забекала бараняча голова. «Слово сказати!» ревнув ведмідь. «Хм!» сказав дід, і сам злякався. «Хм!» запищав ніс. «Хм!» бекнула голова. «Хум!» ревнув ведмідь.

Зі страхом озирнувся він: боже ти мій, яка ніч! ні зірок, ні місяця; кругом провалля; коло ніг круча — безодня; над головою нахилилась гора, от-от, здається, гупне на нього! і ввижається дідові, що з-за неї виглядає якась пика: леле! ніс, як міх у кузні; ніздрі — хоч по відру води лий у кожну! губи, їй-богу, як дві колоди! червоні баньки викотились наверх, ще й язик висолопила, дражниться! «Чорт з тобою! На тобі й скарб твій! Отака мерзенна пика!» Дід покинув казан і вже хотів був тікати, озирнувся: як не було нічого. «Це ж тільки лякає нечиста сила!» Взявся знову до казана — ні, важкий! Що робити? Не тут же його залишати! От, напруживши всі сили, вхопився він за нього руками: «ну, разом, разом! ну, ще трохи!» і витяг! «Ух! тепер понюхати табаки!» Вийняв ріжок.

Одначе, перш, ніж понюхати, пильно подивився, чи нікого немає. Здається, що ні; аж ось ввижається йому, що пень дерева пихкає і дметься, показуються вуха, наливаються червоні очі, роздуваються ніздрі, ніс наморщився, от-от чхне. «Ні, не понюхаю табаки!» подумав дід, сховавши ріжок: «знову заплює чортяка очі!» Вхопив казана і скільки духу тікать. Тільки чує, а позаду щось так і чеше його лозиною по ногах. «Ой, ой, ой!» покрикував тільки дід, біжучи з усієї сили. І вже як добіг до попового городу, тоді тільки почав потроху переводити дух.

«І куди це запропастився дід?» думали ми, дожидаючи його години зо три. Вже з хутора давно прийшла мати і принесла горщик гарячих галушок. Діда нема та й нема! Сіли знову вечеряти самі. Після вечері мати вимила горщик, дивиться, куди б вилити помиї, щоб не на грядку, аж бачить — сунеться прямо їй назустріч кухва[62]. У небі було темненько. Це ж, мабуть, котрийсь із хлопців, пустуючи, сховався за кухвою, та й підштовхує її. «От і добре, сюди я й виллю помиї», сказала та й вилила гарячі помиї.

«Ой», закричало щось басом. Зирк — дід. Ну, хто ж знав таке! їй-богу, думали, що діжка лізе. Признатися, хоч воно трохи ніби й гріх, а таки сміх узяв, коли побачили, як сива дідова голова вся була облита помиями і обвішана лушпинням з кавунів та динь.

«Бачиш, чортова баба», сказав дід, обтираючи полою голову: «як ошпарила! ніби свиню перед Різдвом! Ну, хлопці, буде тепер вам на бублики! У золотих жупанах будете ходити, сучі діти! Подивіться, лишень, подивіться сюди, чого я вам приніс!» сказав дід і одкрив казана. І що ж би таке було там, як ви гадаєте? Ну, принаймні, подумавши добре? га? золото? Отож-бо й є, що не золото: сміття, гній… сором казати, що таке! Плюнув дід, викинув казана і руки помив.

Після того заказав і нам вірити коли-небудь чортові. «Ви собі й не думайте», говорив він нам часто: «все, що не скаже ворог господа Христа, все збреше, сучий син! Правди в нього й на копійку немає!» І бувало тільки почує старий, що в якомусь місці неспокійно: «Ану, хлопці, давайте хрестити!» загукає до нас: «так його! так його! гарненько!» і почне класти хрести. А те прокляте місце, де не витанцьовувалось, обгородив він тином і звелів кидати туди все, що було непотрібного, увесь бур'ян і сміття, що згрібали з баштана. Так от як морочить нечиста сила чоловіка. Я добре знаю цю землю: після того наймали її у батька під баштан сусідні козаки. Земля добра! і родила завжди на диво; тільки на тому завороженому місці ніколи не було нічого путнього. Засадять, як слід, а зійде щось таке, що й не добереш у ньому толку: кавун не кавун, гарбуз не гарбуз, огірок — не огірок… чорт знає, що таке!

Відомості про паперове видання

Гоголь Микола Васильович

Вечори на хуторі біля Диканьки.

Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах «СВІТОВИД» заснована 2004 року

Вступне слово Т. Гундорової

Ілюстрації А. Бубнова, В. Власова, І. Годіна, М. Дерегуса, Є. Кібрика, А. Лаптєва, М. Нестерова

Друкується за виданням: К.: Держлітвидав, 1952.

© Видавництво «Навчальна книга — Богдан»

«Веселка», макет, художнє оформлення, 2004

http://www.bohdan-books.com/

Примітки

[1]

Земство — орган місцевого самоврядування, створений у дореволюційній Росії та Україні відповідно до земської реформи 1864 р.

[2]

Ієрей — священик.

[3]

Гребінь — довгаста пластинка з зубцями для розчісування куделі.

[4]

Пістрьовий — зроблений з грубої саморобної різнокольорової лляної тканини.

[5]

Аршин — давня східнослов'янська міра довжини, дорівнює 0,711 м.

[6]

Засідатель — виборний представник населення, який бере участь у розгляді судової справи.

[7]

Підкоморій — суддя, який займався межуванням володінь.

[8]

Путря — страва з ячмінної крупи та солодкого квасу.

[9]

Далі М.В. Гоголь дає словничок з 74 українських слів, пояснюючи їх значення.

1 ... 66 67
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вечори на хуторі біля Диканьки», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вечори на хуторі біля Диканьки"