Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

251
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 173
Перейти на сторінку:
Тимоша Сулиму. Тоді ж ото був арештований ляхами «мніх Гедеон» — гетьманич Юрій — та відпроваджений аж у Марієнбург. Услід Тетеря арештував і митрополита Йосипа Нелюбовича-Тукальського та колись гадяцького, а тепер свого генерального полковника Григора Гуляницького, а з ними цілий ланцюг послідовців і підпомічників.

«Збава прийшла на супостатів,— говорили сіроми,— омели наїлися, скажені!»

Сірко жував тисницями-кутніми, бачачи заінтрижене сусідніми високими дворами знищення мислячих чільців, і не знаходив ради, бо Іванець Брюх, який донедавна спирався на сіром, Січ і Запороги, раптом почав вимагати датків на утримок і заборонив Запорогам приймати збіглих, ба навіть наполягав, аби негайно вернули усіх їх боярам і цареві для суду.

«І стали в Україні,— як сказав Сіркові присланий до нього Тетерею генеральний осавул Петро Дорошенко,— московитські дейнеки і польські лазутці чинити таку анархію, що й не повіриш. Стало на тому, що не відаєш уже, з ким ти і хто з тобою, бо б'ють ляхи, б'ють ординці й турчини, б'ють московити, і б'ємо ми самі себе, і людинові не второпати уже, з якого боку до нього йде смерть! Уяви собі, Тетеря послав ротмістра Яцковського до хана з проханням, щоб той Ордою утихомирив рідний край!»

Руйнування, нищення і вбивства досягли в Україні нечуваних наслідків, особливо як у Ніжин вступив із вісьмома тисячами стрільців князь Великоґаґін, а гетьман Брюховецький, огардившись у Батурині, почав нищити, вбивати і палити тих, що вчора були лояльні до Тетері. Чого тільки не було конфісковано у «противників»! Підлили олії у вогонь і так звані Батуринські статті, за якими, всупереч Переяславському трактату, було введено в усі міста України московських воєвод, повернуто боярам збіглих, а купцям приписувалось не возити у московські землі оковитої і тютюну.

«Не поменшують,— як писав королеві польський посол при Тетері Венславський,— анархії і збори на ординські стації, які козацькі старшини присвоюють собі, а поспольство розплачується з мурзами ясирами». Писав і Тетеря про те ж: «приношу незліченні збитки краєві для стримування Орди і кінцево вичерпую і свої, і поспольні сили!»

Геть погіршилося становище в обох Січах із-за збіглих, які підбурювали козацтво до ворохобства, нацьковували його проти «неугодних» Москві, вигадуючи такі на них звинувачення, що всі диву давалися. В їх устах так усе викривлялося, що не можна було взнати, а головне — боротися з ними, бо користувались вони правом «вільно говорити, як із дідів-прадідів повелося».

Сірко був єдиною незаплямленою особою в поспольстві, яка ще могла негайно і незаперечно погамувати підбури, метушню збігців, розвій старших та знатніших, можливе ворохобство сіром. І не лише в Чортомлику, а й у Зозулиному Яру. Якраз і нагода підоспіла. В Україну знову прийшов алай ординців, і Сірко, забравши горлопанів у похід, пішов на волость назустріч орді. Крикуни були не вишколеними, вони ще по дорозі до Чигирина повтікали із загону, а Сірко, завдяки Брюховим оплутням, кинувшись за ординцями, наткнувся на польські засідні когорти під Чигирином та Бужином, де врешті був наголову розбитий воєводою Чернецьким.

Тільки неймовірна здібність та жертовність засланих у польське військо козаків, які дезорієнтували ворога, врятували його загін від цілковитого погрому. Тоді він уперше цілим загоном утікав від погоні орди й ляхів день і дві ночі. Відступ той був карою йому за непідготовленість і довіру до збіглих, серед яких, як виявилося потім, були лазутці гетьмана Брюховецького.

А тим часом у Зозулиному Яру відбулася Чорна рада, і січовики, нацьковані обіцянками Брюховецького, скинули поміркованого Іваненка-Величка, а кошовим обрали «ворохобника, байдура і кривляку Сацька Туровця, око й вуха Іванцеві в Січі». По раді Зозулин Яр зробився побоїщем прибічників і ворогів нового кошового, і Сірко під впливом масових втікачів із Яру мусів пригрозити новому кошовому судом і поєдинком на шаблях за розвій братовбивства.

Міжусобство й розкол з Гетьманщини прийшли і в Запороги, і сприяли тому не лише споряджені гетьманом коштовиті лазутчики, що поїли сірому і підсусідків-арґатів та в пиятиці чинили неподобства, а й домовиті старші та знатніші, які, визискуючи сіром, не згоджувалися давати датки на гетьманський уряд.

Сірко, як загнаний звір, міряв ночами й днями свій бурдюг, падав у знемозі на полик і схоплювався як опечений, усвідомлюючи, що в козацькому середовищі з'явився новий фронт війни — плітками, підступами, чутками, перекрученнями фактів, викривленнями дійсності, з яким несила було боротися і який був чи не дійовіший збройного...

А земля ціле літо горіла в пожежищах, не знати ким і підпалена, причому в Правобіччі вогонь був обсяжнішим, а відтак Сірко здогадувався, що лазутчиків царя, бояр та гетьмана Іванця було значно більше, аніж Тетериних і крулівських...

Події в Україні не піддавалися передбаченню, з важенню й осмисленню, бо напливали так зненацька, що воднодень доводилося міняти рішення і виправляти все на ходу. За порадою гетьмана Іванця, був присланий Сіркові ординець-бранець, ніби взятий під Криловом чи Цибульським Яром калмиками. Його сповіщення, що «десять тисяч людоловів ідуть Самарською сакмою на улуси урусів», змусили Сацька й Сірка кинути клич доброхітцям до походу. Здивувало, правда, Сірка, що ніби «по повелінню Брюховецького» в Запорозькому полі, як з води виринувши, знову з'явилися полки стрільців на чолі із Сифоновим та Косагою. Другодень туди ж прибули і калмики під проводом Башанти-тайші цілим полком. І ті, й другі запевнили Сірка, що прийшли вони у його «підналежність». Довгою була таємна розмова Сірка з Башанти-тайшею, а кінчилася вона навічною домовою «калмикам завжди рятувати Січ, а Січі — калмиків». Чутка ж, як вияснилося, призначалася для виправдання посилки стрільців у січові околи, хоч випадковим збігом її і потвердила Орда...

У наступні дні, направивши Башанти-тайшу й обох воєвод в обхід дійсно великого ординського, розвіданого козаками Турдюнової сотні алаю, Сірко несподіваним наскоком іздвобіч розбив його у місячну ніч, а тих, що здалися на милість, віддав без коней калмикам, які «добичі не брали, а всіх повбивали». Лишився, правда, при Сіркові брат нуреддіна, але й він у зворотній путі «віддав душу Аллахові».

1 ... 66 67 68 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"