Читати книгу - "Виховання без травмування, або Навіщо дітям дорослі?"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Можливо, когось відсутність цих самих прийомів засмутить, хтось розчарується й скаже, що забагато міркувань, комусь буде замало прикладів, комусь не сподобаються посилання на численні дослідження, хтось заплутається, бо не знайде простих і конкретних порад. Думаю, що це більше ніж нормально й цілком закономірно. Працюючи як психотерапевт, я чудово засвоїла правило, що не кожному клієнту підходить кожен фахівець. Як педагог добре знаю: не всі студенти сприймають кожного викладача. Як читач, я і досі шукаю свої книги і час від часу пишу. Видавці дозволили мені ризикнути й відійти від популярного стандарту книжок-готових-алгоритмів-для-дії та написати книжку-харч-для-роздумів. Маю надію, що це вдалося.
Отже, насамперед ця книга для дорослих про дітей. І я безмежно вдячна всім моїм маленьким клієнтам, які своїми історіями долучилися до її написання. Їхні досвід, біль, дитяча вразливість до нашої дорослої нечутливості стали основою цієї книги. Я навмисне не описувала самої психотерапевтичної роботи, бо в більшості цих випадків я так і не змогла чимось зарадити, а долі багатьох дітлахів втратила з поля зору й нічого не знаю про них... Чому? Тому що найскладніше в дітлахах — це дорослі, які їх оточують, і, на жаль, не до всіх можна достукатися.
Також ця книга і про дитинство дорослих. Моя велика подяка тим батькам, які почули, зрозуміли, які прийшли самі або не самі, але лишились, які й так багато чого відчувати та розуміли, бо… пам’ятають власне дитинство. Їм я дякую насамперед за те, що, піклуючись про добробут своїх малюків, вони не забули власне минуле і в розмові зі мною, дивлячись на своїх дітей, сказали: «Це ж треба?! Я ж в дитинстві почувався(лась) десь так само і тепер…
…не можу сказати «ні»
…не вірю в справжність почуттів
…не можу довіряти людям
…не вмію тримати себе в руках
…усе тягну на собі
…втікаю від самотності
…потребую схвалення
…купую дружбу та любов
…безперервно хворію
…не можу жити без соціальних мереж
…ні в чому не знаходжу сенсу
…живу заради інших
…ніщо мене не радує
…не вмію будувати стосунки
…боюсь себе
…симулюю почуття
…шалено ревную
…живу як робот
…не вмію досягати цілей
…у всьому бачу лише негатив
…не пробачаю помилок
…уникаю відповідальності
…граю ролі
…не вірю у власні сили
…не заслуговую на щастя
…соромлюся себе
…кидаю розпочате
…втрачаю друзів
…не можу контролювати вагу
.…почуваюся самотнім
…нуджусь власними дітьми
…не можу закохатись
…ховаюсь у мріях
…нікому не відкриваю душу
…принижую, щоб почуватися краще
…постійно ризикую
…почуваюся винним
…не можу розслабитися
…не можу досягнути успіху
…не вмію турбуватись про себе
…служу іншим
…уникаю емоційної близькості
…не можу без адреналіну
…імітую життя…»
Цей сумний перелік — наслідки незадоволених психологічних потреб батьків моїх маленьких клієнтів. Вони приходять з дітьми і з часом усвідомлюють, що мають піклуватися не лише про своїх малюків, а й про себе. У психотерапії є поняття про повторне терапевтичне батьківство — це одна з основних і доволі сумних процедур. Це техніка, під час якої психотерапевт допомагає вже дорослій людині задовольнити психологічні потреби, які були занедбані в дитинстві. Ідеться про те, щоб допомогти згадати, знайти, а також створити джерела безпеки, безумовної любові, балансу, емоційної близькості, компетентності, спонтанності й усього іншого, необхідного для щасливого життя. Ті батьківські функції, які за різних обставин не змогли виконати справжні батьки у справжньому дитинстві, тепер, у дорослості, виконує частково терапевт, частково сам клієнт, його доросла частинка для його внутрішньої дитини, частково друзі та інші близькі. І задача психолога зовсім не в тому, щоб показати, з чим не справились батьки, — ні. Задача — допомогти збагнути, чому їм це не вдалося, та сприяти побудові інших взаємин із власними дітьми. При цьому не забути прихопити з власного дитинства все те тепле й дбайливе, що таки давали батьки. На жаль, ні нас, ні наших батьків ніхто не вчив бути батьками, у школах та університетах викладали все — від фізики до нарисної геометрії, декому навіть пощастило вчити педагогіку або педагогічну й вікову психологію. Однак навіть в останніх двох предметах, здавалося б, призначених для розуміння дітей, не йшлося про те, чого насправді потребують діти та як їм це дати.
Тож ця книга й про те, навіщо дорослим дитинство.
Популярне видання
ГОРБУНОВА Вікторія
Виховання без травмування, або Навіщо дітям дорослі?
Керівник проекту В. В. Столяренко
Координатор проекту К. В. Новак
Відповідальний за випуск І. Г. Веремій
Редактор О. М. Шелест
Художній редактор Ю. О. Сорудейкіна
Технічний редактор В. Г. Євлахов
Підписано до друку 15.09.2016.
Формат 84х108/32. Друк офсетний.
Гарнітура «Myriad Pro». Ум. друк. арк. 16,8.
Наклад 12 000 пр. Зам. № .
Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»
Св. № ДК65 від 26.05.2000
61140, Харків-140, просп. Гагаріна, 20а
E-mail: [email protected]
Віддруковано у ПРАТ «Харківська книжкова фабрика “Глобус”»
61012, м. Харків, вул. Різдвяна, 11.
Свідоцтво ДК № 3985 від 22.02.2011 р.
www.globus-book.co
Оглавление Від автора Замість передмови. Навіщо дітям дорослі Як допомогти дитинi почуватися сильною та впевненою Як сприяти розвитку життєвої стiйкостi Як розвинути адаптивнiсть та
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Виховання без травмування, або Навіщо дітям дорослі?», після закриття браузера.