Читати книгу - "Потайна кімната, Йорн Лієр Хорст"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Про кого мова?
Вістінґ ляснув долонею комара, який пролітав повз вухо.
— Узялась би за таке?
Ліне всміхнулася.
— Я ж не поліція.
— Я роздобув би тобі повноваження.
Ліне знову засміялася, але вже збагнула, що батько говорить серйозно.
— Не вийде, — похитала вона головою. — Збираючи інформацію для поліції, я не перестану бути журналістом.
Вістінґ відхилився на стільці, прислухався до сюркотання цвіркунів.
— Звісно, ти зможеш публікувати те, що вишукаєш у своїх журналістських розслідуваннях, але це не завадить обміну інформацією. Додатковою інформацією… Інформацію, отриману від мене, не можна публікувати без узгодження і схвалення, та, попри все, це вигідна співпраця. Поліція й преса постійно укладають подібні угоди. До того ж, ти не підпорядковуєшся ніякій редакції.
Вістінґ ставив доньку перед етичною дилемою, однак уже побачив її зацікавленість.
— Що маєш на увазі під повноваженнями? — запитала Ліне.
— Поліцейські повноваження на певний час, обмежені конкретною справою. До того ж, тобі заплатять.
— А як бути з конфіденційністю, якщо я захочу щось опублікувати?
Вістінґ задумався.
— Ця справа може виявитися закритою для публічності. Якщо так, то ти не зможеш про неї писати. Якщо ж ні, то поліція не розголошуватиме факти доти, доки це могло б зашкодити розслідуванню.
— Отже, я зможу писати все що завгодно, коли справу розкриють?
— Як тільки з неї зніметься гриф «секретно», — кивнув Вістінґ.
Ліне задумливо задивилася на море. Удалині, на Свернері, мляво блимав маяк.
— Добре! — погодилася нарешті вона. — Про кого мова?
— Про Бернгарда Клаусена.
— Політик? Він же помер! Чи, може, є підозра, що…
Вістінґ не дав їй договорити, заперечно похитав головою.
— Він помер від інфаркту. Залишив по собі неймовірне багатство. Я керую таємною слідчою групою, яка намагається з’ясувати походження грошей.
Вістінґ бачив, як Ліне збирається з думками.
— Про яку суму йдеться?
— Гарне запитання, — усміхнувся Вістінґ. — У його літній хатині на Гаммербаккені зберігалося понад вісімдесят мільйонів.
Ліне витріщила очі. Вістінґ пояснив, як вони розподілили валюту й провели її підрахунок.
— Клаусена поховають наступного тижня, — вів далі Вістінґ. — Це дає нам «вікно» у часі, коли розмови з близькими і знайомими про його минуле видаватимуться цілком природними.
— Якщо Клаусен виграв гроші в лото, я зможу про це написати? Але якщо це надходження від американських військових операцій, то справа секретна?
Вістінґ спорожнив склянку, розжував останній кубик льоду.
— Треба довідатися правду. Почнімо з цього, — сказав він.
Теленькнув телефон Ліне: прокинулась Амалія.
— Мені треба додому.
Вістінґ теж підвівся, зібрав склянки.
— Завтра, о восьмій ранку, тут відбудеться нарада, — він показав у бік кухні.
Ліне всміхнулася замість відповіді й зникла за рогом будинку. Вістінґ склав склянки в посудомийну машину, став біля вікна й іще довго проводжав доньку поглядом. З-під її паркану вислизнув на тротуар чорний кіт, потерся об ліхтар і подріботів далі. Коли кіт зник у пітьмі, Вістінґ сів з нотатником до кухонного столу.
Один телефонний номер, один обривок дроту з навушником, один ключ, кілька неідентифікованих відбитків пальців і приблизні часові рамки. Ото й усе, що в них було. А ще — Бернгард Клаусен. Десь у його минулому чаїлася відповідь. Якийсь вчинок або якась ситуація, що уможливили йому привласнення фантастичної купи грошей. Як і в усіх справах, що він їх розслідував, тут теж була своя точка перетину. Ось у тій точці й ховалася розгадка.
Він сидів, вивчаючи складену ним хронологію подій. Завжди починав розслідування нової справи з укладання хронології, занотовував часові моменти, ключові слова, окремі думки й дрібні нагадування. Подекуди неуважно виводив кульковою ручкою круцьки й завитки.
Бернгард Клаусен прожив довге й змістовне життя, але Вістінґ зачепився за його неполітичну сутність. Його зацікавив син. Леннарт Клаусен.
Бернгард розповів про нещастя в одному портрет-інтерв’ю, після того як повернувся в політику. Син розбився на мотоциклі поблизу Колсоса в Берумі в ніч проти 30 вересня 2003 року. Його супроводжували двоє друзів. Леннарт Клаусен хотів виконати об’їзний маневр, але не впорався з керуванням і злетів з дороги. Загинув на місці.
Після смерті сина в Бернгарда Клаусена не залишилося близької рідні. Не було нікого, з ким Бернгард Клаусен міг би поділитися своїми сокровенними думками чи таємницями. І не було кого розпитати про ті думки. Усе ж Вістінґ занотував собі два імені. Одне — Ґютторм Геллевік, багаторічний керівник міського секретаріату Робітничої партії в Осло. Він був довіреною особою Клаусена і, ймовірно, близькою йому людиною. Друге ім’я, яке подекуди зринало в статтях, — Едель Голт. Якось Бернгард Клаусен назвав її вірним політичним соратником. В іншій статті її називали жінкою, яка стояла за великим чоловіком.
Минула північ, коли він нарешті встав з-за столу. Рушив до ванни, почистив зуби, а потім обійшов увесь будинок, перевіряючи, чи добре замкнено вікна й двері.
6
Далекий звук вирвав Вістінґа зі сну. Він лежав, намагаючись його локалізувати. Надворі ще було темно. Електронний радіо-годинник на нічному столику показував 05.13.
Вістінґ відкинув ковдру, спустив ноги на підлогу, прислухався, але звук зник.
Він устав, пішов у ванну, справив малу потребу і аж тоді цілковито прокинувся. Дорогою назад, до спальні, знову почув дивний звук, який долинав десь із глибини будинку, з нижнього поверху.
Нова сигналізація, нарешті здогадався він.
Вістінґ витратив трохи часу, щоб знайти ключі й відчинити підвал. Перед дверима виразно чув, що звук долинає зсередини. Відчинив двері, увімкнув світло й зайшов. Зреагувавши на його пересування, панель засвітилася, вимагаючи ввести код допуску. Він набрав чотири цифри. Звук, який його розбудив, чувся десь в іншому кутку кімнати. Вістінґ спробував зорієнтуватися. Десь уже посередині приміщення збагнув, що дзвонить мобільний телефон Бернгарда Клаусена. Він лежав на столі разом з гаманцем і золотим годинником. Мортенсен підключив його до зарядного пристрою.
Вістінґ узяв телефон, стишив звук. На дисплеї висвітився додзвонювач: «Охорона». Вістінґ повагався одну секунду й відповів.
— Слухаю?
— Я розмовляю з Бернгардом Клаусеном? — запитав молодий жіночий голос.
— Я маю повноваження говорити від його імені, — відповів Вістінґ. — Це стосується сигналізації?
— Ми отримали збій за адресою Гуммербаккен, 102, — пояснив жіночий голос. — Ви перебуваєте зараз за цією адресою?
— Який збій?
— Тричі набрано неправильний код доступу. Наш охоронець уже в дорозі. Мені потрібний пароль, щоб вимкнути сигналізацію.
— Ні, я не там, — сказав Вістінґ.
— Дивно, — промовила жінка, але не до Вістінґа, а коментуючи щось дивне на своєму моніторі.
— Що там? — запитав Вістінґ.
— Щойно увімкнулася пожежна сигналізація. За тією ж адресою.
Вістінґ вилаявся, звелів черговій на пульті охорони викликати пожежників, а
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Потайна кімната, Йорн Лієр Хорст», після закриття браузера.