Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Цензор снів 📚 - Українською

Читати книгу - "Цензор снів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Цензор снів" автора Юрій Павлович Винничук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 71 72 73 ... 110
Перейти на сторінку:
люблю запах дощу і посвіжілого повітря, люблю вийти після зливи й милуватися листям дерев, коли воно починає переливатися всіма відтінками зеленого, а земля пружинить під ногами, і з неї піднімається пара. Я люблю зорі, бо коли дивлюся на них, стаю причетним до вічності й порядку. Я вичитав у Платона, що боги дарували нам зорі, як приклад для наслідування, щоб, не зважаючи на те, що все на світі проминуще і гівна варте, наші думки знайшли порядок і спокій. Мабуть, він при цьому вірив, що ми й самі інколи стаєхмо богами. Я стояв біля вікна і дивився на зорі, а зорі дивились на мене і дивувалися, чому я такий йолоп і ще досі не зазирнув до валізи пана доктора.

Валіза мала два замки й обидва зачинені на ключик, ключик був приклеєний до валізи збоку. Я відчинив її і побачив те, чого й сподівався: срібні ложки, виделки, два великі срібні канделябри, кілька хутряних комірів з лиса. Ще була дерев’яна скринька, вона теж була замкнена, але ключика у валізі я не знайшов. Велике діло — я відімкнув її ножем. Скринька була повна золота: австрійські й царські монети, намиста, персні, кульчики. Цілий скарб. Я завмер і дивився на це щастя, яке мені несподівано впало на голову, і думав, як ним розпорядитися, бо пан доктор ніколи не покине меж Гетто, а вимагати від »мене повернути своє добро теж не стане, бо лише гірше собі зробить. Хіба що... хіба що, йдучи на дно, захоче й мене за собою потягнути, аби відімстити, і скаже їм, що передав мені свої скарби. Ого! Тоді мене чекає повний гаплик. Але можна й від цього убезпечитися, якщо занести валізу панові Крауху, перед тим дещо з неї поцупивши, бо так, по правді, на дідька мені здалися канделябри й срібне начиння разом з тими хутерками? Але тоді й частину золота треба буде віддати, бо, як справедливо зазначив пан комісар, це неможливо, аби пан доктор не мав якихось золотих брязкалець. І я вирішив, що зоставлю собі лише ті монети, один ланцюжок і один сиґнет з зображенням левиної голови. А для майбутньої дружини, яка в мене неодмінно коли-небудь з’явиться, я ще візьму оці кульчики, що скидаються на великі золоті краплі з діямантами.

Усе, що я відібрав, заніс на стрих і заховав за сволоком у щілині. Ану ж пан Краух запідозрить, що я не все йому віддав і захоче перевірити? Але залишалася ще одна проблема: як мені пояснити появу у себе цієї валізи? Адже раніше я вдавав, що не мав і гадки про неї. Я довго думав над цим, та що там думав — я просто висушував свій мозок і починав відчувати, як у моїй голові шурхоче сухий пісок. І врешті-решт знайшов вихід, аякже, я не міг його не знайти. Темної ночі, прихопивши валізу й лопату, я проник на безлюдне обійстя пана доктора і в глухому закутку саду викопав яму, куди опустив валізу і присипав .її. Кожну лопату землі я старанно притоптував, відтак замаскував яму зверху дерном, накидав гілляччя і повернувся домів. А проте золото, яке я залишив собі, мене муляло, не давало спокою. Якщо у мене влаштують обшук, то знайдуть його, а мене замордують, треба усе переховати. І тут я згадав про рідну мамину сестру тету Сабіну, що мешкала у Дрогобичі, її там називали Савиною, ми її колись кілька разів з мамою провідували, та й до нас вона заїжджала. Жила самотньо на околиці, я б міг у неї свій скарб переховати. Вона ще тоді була підсліпувата, а зараз хтозна чи й не геть сліпа. Чому б її не провідати?

За вікнами починало сіріти. Був брудний і зашмарканий ранок, що гучно кахикав у ринвах, стогнав у димарях і тулився до брам, наче жебрак. Я занурив голову у відро з водою, я так часто робив, коли мені треба було освіжити свої думки. Сумнівів не залишалося, треба їхати. Я забрав золото зі стриху, сховав його до наплічника, зверху кинув кілька лахів і почесав на двірець. Холод і туман зустріли мене з усією своєю непривітністю, з кожним кроком мені відпадало бажання кудись їхати, але я змушував себе йти вперед. Була сьома ранку, де-не-де в тумані вигулькували люди, поспішаючи до праці, чути було гудки паротягів і шурхіт мітел. До двірця мені було з півгодини швидкої ходи. Потяг відходив о восьмій двадцять. На Легіонів я заскочив у трамвай «двійку», але не до німецького вагону, а до «стодоли», бо не хотів приковувати до себе уваги. Незважаючи на ранню пору, «стодола» була переповнена, багато хто їхав з клумаками. Я тримав наплічника перед собою, пам’ятаючи, що в такій тісняві люблять орудувати злодії. І вони були. Я бачив, як один з них обережно розтинав кишеню якомусь панові у плащі. Помітивши мій погляд, злодій зблиснув злими очима і показав мені ножа. Я мовчки дивився, як він виймає з розрізаної кишені пуляреса, і думав, що за дурень той пан, чому він не тримає гроші на грудях? На двірці вагон зупинився, двері відчинилися, і злодій вискочив першим, а за ним відразу той пан. Так виглядало, що він тільки вдавав, буцім нічого не чує, бо враз махнув рукою, вказуючи на злодія, а на зупинці вже чекала поліція, злодія повалили на землю і скрутили. Отже, той пан лише грав таку ролю лопуха. Та-ак, не дурний казав, що хіба німці у нас порядок і наведуть. Ти бач, як мудро все скомбінували.

У касі на двірці попередили, що дрогобицький потяг їде лише до Трускавця. Я сів без вагань. У потязі було зимно, я скулився у куточку, пригорнувши до себе наплічника і боровся з дрімотою, яка невмолимо намагалася мене підкорити. На щастя, у вагоні панував галас, хтось грав на гітарі, хтось співав, реготав, лунав жіночий писк упереміш з дитячим плачем, задрімати не вдавалося. Потяг ставав ледь не біля кожного слупа, більшість людей дорогою повиходили. Вийшовши у Трускавці, я рушив до Дрогобича пішки, дванадцять кілометрів не проблема, зайду за дві години. Але добрався швидше, бо на пів дороги підібрала мене фіра з сіном. Далі знову йшов, аж поки не трапив на колишню рогатку, якою в’їжджали до міста. Збоку ще стояла австрійська будка, яку переробили на кіоск з водою, але кіоск був зачинений. Вулички вливалися одна в одну, перепліталися і заманювали у свої лабіринти. Я знав

1 ... 71 72 73 ... 110
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Цензор снів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Цензор снів"