Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 72 73 74 ... 98
Перейти на сторінку:
гур­ту зітхнув тяж­ко, а один го­лос ска­зав по­бож­но, з при­тис­ком:

- І бо­гові тре­ба чо­гось доб­ро­го!


Кілька го­лосів пов­то­ри­ло ті сло­ва. Потім нас­та­ла мов­чан­ка, і все ру­ши­ло на­пе­ред із місця. По­волі, обе­реж­ним кро­ком тяг­ну­ли бурі свій тя­гар.


Отець і ма­ти три­ма­ли ру­ки на го­лові по­мер­шо­го, за ни­ми волікла­ся крок у крок тяж­ка ти­ши­на…



XX



Коло ха­ти Івоніки тов­пи­ли­ся лю­ди. Жан­дарі, жи­ди, чо­ловіки й жінки, чужі і знай­омі, і всі гу­то­ри­ли: - Чи чув хто та­ке? Чи оце та­ки прав­да? Ми­хай­ла застрілив хтось? Та хто ж міг йо­го застріли­ти? За що застріли­ти? Він же не мав ніяко­го во­ро­га! Вже хто, як хто, а він пев­но що не мав во­ро­га! На цілім божім світі не мав!…


Потім: - Де Са­ва? Де Са­ва?


Мов чорні спо­ло­хані пта­хи, сну­ва­ли­ся оці за­пи­ти сю­ди й на­зад, під час ко­ли умер­ло­го вне­се­но в ха­ту, пе­реб­ра­но й уло­же­но на постіль.


Сави не бу­ло, але він прий­шов ско­рим, ле­тю­чим кро­ком. Лед­ве що за­чув страш­ну звістку, як уже й пе­ре­тис­нув­ся крізь тов­пу пе­ред ха­тою і опи­нив­ся ко­ло мерт­во­го бра­та. Ки­нув­ши­ся на нього, ри­дав і роз­ли­вав­ся так стра­шен­но, що чут­ливі жінки прис­ту­па­ли од­на по одній до нього і вспо­ко­юва­ли йо­го, а на­ос­тан­ку відтяг­ли-та­ки щи­ри­ми лагідни­ми сло­ва­ми від умер­ло­го.


Лише батько мов­чав. Лед­ве що пог­ля­нув на нього. Він не всту­пав­ся від умер­ло­го си­на. Зда­ва­ло­ся, він ждав, щоб йо­го бліді ус­та відхи­ли­ли­ся і вис­ло­ви­ли од­не-одніське сло­во, а потім не­хай би зем­ля відтво­ри­ла­ся і знов од­но­го-однісько­го по­жер­ла…


Рана вмер­ло­го, що зна­хо­ди­ла­ся під од­ною ло­пат­кою, по­ча­ла на­но­во так кри­ва­ви­ти­ся, що по­душ­ка сильно зап­ля­ми­ла­ся. Ма­ти, спос­терігши се,- во­на не­нас­тан­но зай­ма­ла­ся ним, то ко­ло нього,- ка­за­ла Івоніці по­да­ти дру­гу. Він пос­лу­хав її, а во­на, зви­чай­но сла­ба й ніжна жінка, ста­ла те­пер, ма­буть із бо­лю, та­ка сильна, що підня­ла вмер­ло­го си­на, мов ди­ти­ну, вго­ру й ус­та­ви­ла йо­го влас­но­руч­но на­зад. Ніхто, крім неї, не смів йо­го до­торк­ну­ти­ся. Ніхто, ніхто! Не дай гос­по­ди, щоб сього ко­му за­хотіло­ся!


Коли Са­ва збли­зив­ся на­но­во до бра­та й по­чав, як пер­ше, за­во­ди­ти, підняв Івоніка го­ло­ву, що три­мав її досі опер­ту в ру­ках, і, не пог­ля­нув­ши на хлоп­ця ні од­ним пог­ля­дом, ска­зав до Марії без­тон­ним, лед­ве чут­ним го­ло­сом:


- На нас спав ве­ли­кий гріх, Маріє!…


Але во­на йо­го не чу­ла. Не­на­че ро­зум стра­ти­ла. При­хо­ди­ла, й ви­хо­ди­ла, і го­во­ри­ла без зв'язі. Хви­ля­ми впи­ва­ла­ся очи­ма в умер­ло­го і гла­ди­ла пест­ли­во йо­го гар­не, су­покійне ли­це. Притім не ба­чи­ла і не чу­ла ніко­го дов­ко­ла се­бе.


В кімнаті бу­ло чи­ма­ло лю­дей. Між інши­ми Докія, ста­рий Пет­ро, Домніка і Онуфрій Ло­па­та. Сто­яли всі май­же нед­виж­но й, пе­решіпту­ючи­ся, вга­ду­ва­ли, хто міг до­пус­ти­ти­ся то­го страш­но­го зло­чи­ну.


- Хто міг бу­ти йо­го во­ро­гом? - го­во­ри­ла Докія по­ну­рим, май­же неп­ри­яз­ним ше­по­том, своєю гор­дою, ви­со­кою стат­тю, мов ца­ри­ця, пе­ре­ви­ща­ючи всіх.- Хто міг бу­ти такій душі во­ро­гом? Чи з вас, лю­ди добрі, знає хто яко­го во­ро­га Ми­хай­ло­во­го? Чи він мав з ким ко­ли яку свар­ку? Хто мав жаль до нього, як він до війська відхо­див? Ко­му був він що ви­нен?


Старий Пет­ро усміхнув­ся гірко й мах­нув ру­кою.


- Такого дру­го­го не бу­де вже більше в нашім селі! - ска­зав із при­тис­ком.- Се був шовк, а не чо­ловік! Він не мав жовчі! Але він,- тяг­нув далі з по­пе­реднім усміхом на ус­тах, віщим і грізним го­ло­сом пог­ля­нув­ши зна­чу­ще на сест­ру,- той, кот­ро­му він сто­яв на за­ваді на оцім світі, він не бу­де ма­ти су­по­кою ані на сім, ані на тім світі! Во­но му­сить вий­ти на­верх, хто він є. Оце не­щас­тя та­ке ве­ли­ке, що не най­де собі схов­ку на землі, а крові не­вин­но­го зем­ля до се­бе ніко­ли не прий­має! Міркуй­те, лю­ди добрі, що я вам ка­жу, і зга­даєте ко­лись мої сло­ва! Я не ка­жу сього на вітер!


Домніка сиділа мовч­ки в однім куті на низько­му стільчи­ку, сте­рег­ла не­нас­тан­но очи­ма не­щас­ну матір і хи­та­ла жалісно го­ло­вою. Оце, що ста­ло­ся, бу­ло страш­не. Не дай, бо­же, во вік-віки вдру­ге та­ко­го!…


Її чорні очі блистіли пре­див­ним блис­ком, не­на­че ба­чи­ли пе­ред со­бою чудні події, про які інші не про­чу­ва­ли, але її ус­та бу­ли тісно зціплені, як би бо­яли­ся, що од­но ім'я, яке раз по раз ви­ри­на­ло з рою га­док, вир­веться си­ломіць на­верх і при­тяг­не інше та­ке го­ре для не­щас­них ро­дичів.


Всі хо­ва­ли пе­ред со­бою свій зір. Всі ви­чи­ту­ва­ли в очах обопільне з три­во­гою і бо­яз­ко розв'язку страш­ної події, але ні за що в світі не був би сей або той ви­явив го­лос­но свой­ого пе­ре­ко­нан­ня, що спо­чи­ва­ло десь іще в най­темнішім за­кут­ку душі, ли­ше ще по­чут­тям опо­ви­те, і ви­жи­да­ло, не во­ру­ша­чи­ся, дальшо­го роз­вою акції… Між усіма не­на­че щось не­ви­ди­ме хо­ди­ло і об'явля­ло од­но й те са­ме, а відтак, прик­ла­да­ючи білу ру­ку до жи­вих уст, на­ка­зу­ва­ло гли­бо­ке мов­чан­ня.


Перед до­мом зібра­ло­ся чи не півсе­ла. До су­ду по­да­но до­нос, і ожи­да­но завт­ра комісії. Май­же кож­не зас­та­нов­ля­ло­ся, що з то­го бу­де. Шепіт і при­ти­шені го­ло­си, зілляв­ши­ся вод­но, здійма­ли­ся прав­ди­ви­ми хви­ля­ми дов­ко­ла ма­лої ха­ти­ни.


Перелякані, змішані ли­ця тис­ну­ли­ся ціка­во до ма­лих ві­кон­них шиб, а тут і там чорніли­ся пос­ки­дані на зем­лю ка­пе­лю­хи, мов кер­ти­ця­ми ви­риті ку­поч­ки. Мерт­вець був у хаті, і хви­ля ви­ма­га­ла по­ша­ну­ван­ня. В стайні ри­ча­ла при­к­ро і три­вож­но од­на за­бу­та ко­ро­ва, а в ма­лих сінях ха­ти запіяв за­хо­ва­ний десь у тем­ноті ко­гут. Дех­то мо­лив­ся.


Між ти­ми ос­танніми - ба­бусі, біло­го­лові Марійчині сусідки, що, мов за­губ­лені тіні, веш­та­ли­ся се­лом. Во­ни ба­га­то про­жи­ли й терпіли, і їх оди­но­ким ба­жан­ням бу­ло не вмер­ти без свічки, не вис­повідав­ши­ся пе­ре­дом…


Тепер за­би­ли­ся у най­глиб­ший ку­ток ха­ти, аби ніко­му не сто­яти в до­розі, а бу­ти при­сутніми, і, вп'ялив­ши смут­ний зір у мо­ло­до­го мер­ця, мо­ли­ли­ся по­бож­не. Кож­но­го не­на­че си­ломіць при­дер­жу­ва­ло щось тут, на місці. В ха­тині, повній тяж­ко­го со­пу­ху, [109] па­ну­ва­ла ти­ши­на й ожи­дан­ня, а шепіт пе­ребігав по ній, мов су­до­рожні ру­хи. Ча­са­ми ус­та­вав цілко­ви­то, але ли­ше настільки, аби в сліду­ючій хвилі змог­ти­ся роєм і роз­би­ти нес­терп­ний настрій. Марія стог­на­ла, ки­да­ючи го­ло­вою то в од­ну, то в дру­гу сто­ро­ну, а Івоніка, при­су­нув­ши­ся близько до пос­телі вмер­ло­го й опус­тив­ши го­ло­ву в ру­ки, врив пог­ляд у ли­це лю­бим­ця і не ру­хав­ся. Сей ле­жав білий, як сніг, і ли­це в нього бу­ло гли­бо­ко по­важ­не. Був напівприк­ри­тий. чор­ним сер­да­ком.


Умер!…


Михайло йо­го по­мер. Застріле­но йо­го. Ра­на зна­хо­ди­ла­ся під лівою ло­пат­кою. В лісі най­де­но йо­го, обер­не­но­го ли­цем до чор­ної землі. Йо­го ка­пе­люх ле­жав опо­далік від нього, а ра­зом із ним і

1 ... 72 73 74 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"