Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дажбожа криниця 📚 - Українською

Читати книгу - "Дажбожа криниця"

279
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дажбожа криниця" автора Мирослава Горностаєва. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 15
Перейти на сторінку:
речей за блискучою оболонкою. Погано, що в бійку вплутався Перунич. Вивідачі ромейські можуть з цього скласти страшну побрехеньку…

— То що ж, Ратибор мав дивитись мовчки? Той варяжин ударив Ясуню! А до того глумився над святим для нас, Віщий!

— Дивитись, звісно, він не міг… Ну, що сталося, те сталося.

Ратибор отямився надвечір. Я сиділа поруч.

— Бачив, — мовив хрипко, — Чертоги Перунові…

— Як там? — спитала, не втримавшись.

— Айне… Гейби в нас на горах…

— Я давно хотіла спитати тебе, воїне, де твій рід?

— В Карпат — горах, — вишептав Ратибор.

— А сюди як?

— Старійшини прислали. Вчитись… У Віщого Вогнедара. У нас, в роду, вже були Перуничі. А я — седмий, наймолодший в родині. Волхви наші вирішили, що гідний я для такого навчання.

— Я теж сьома! — вирвалося в мене.

— Отож і ти — цілителька.

— Гарно там, у вас?

— Кращого немає. Краса невимовна. Волі більше. Гори є гори… Сховають, затулять. Ординці не тривожать, як тут, зате є лєхи та угри. Коли миримося, коли б'ємося. Родами живем, плекаємо маржину. Люд у нас гарячий… Тутай б'ються добре, але поки розворушаться… Наші б… отих поганців… одразу б на бартках рознесли.

— Вертатися не думаєш? — спитала я обережно.

— Думав був після князевої смерти, але…

— А що таке чічка?

Ратибор з хвильку помовчав, а тоді озвався:

— Квітка… Файна…

— Гарна?

— Ая… Була б ти квіткою — носив би на грудях…

Він дивився на мене очима, чорними, як вугіль. З несміливою надією. «Живим — живе..»- згадала я материні слова. І не забрала руки з його долоні.

Сього ж літа ми взяли купальський шлюб. Мати моя була і тому рада. Ратибор жив, як і раніше, у вояцькій хижі, час від часу навідуючись до мене. Мене це влаштовувало: храмове навчання не залишало часу на хазяйство і дім.

Швидко по тому Володимир рушив походом на Корсунь. Ратибор був серед його охоронців. Батько лишився вдома.

— Старий я вже, — сказав Ратибору, — Та й це не Святослав… Може небезпека прожене князеві хміль з голови… А з мене досить.

Я провела Ратибора до човнів. Попрохала:

— Бережи себе…

— Права не маємо, — всміхнувся Перунич. — Який би князь не був — його бережемо. А себе нам берегти заказано.

І знов потяглося чекання.

Слава про мої здібності розлетілася по Києву пташкою. До Берегині потяглися люди, благати зцілення у відьми Світозари. Сама Велика Волхвиня теж володіла праною, але була уже немолодою і несподівану поміч прийняла вельми радо. Тільки наказувала:

— Не витискуй себе до цна. Прана — лише для тих, кому вже не помагають замовляння і зілля. Кожний, зцілений тобою, скорочує твоє життя.

Сама Берегиня нагадувала вже свічу, що догоряє. Життя своє підтримувала відварами з трав. Я розуміла, що волхвиня, передчуваючи відхід, готує мене в наступниці. Чара сердився:

— Вчив її, вчив — і маєш… Нині майже не бачу…

— Пробачте, Віщий, — виправдовувалася я, — хорих багато. Вдень — у Святині, вечорами на Горі…

— Ти, жоно, думаєш, що вже все знаєш? Знання — це Дажбожа Криниця. Невичерпна…

— Не думаю я так, Віщий, але ж час…

— Молодим ніколи не вистачає часу, старим тим більше… Чи чула? Князь наш Корсунь узяв.

Побачивши, як я стрепенулась, усміхнувся:

— Перемога Святославичу була вельми потрібна. Для самоствердження. Ратибор твій жиє — пощастило Перуничу. Вчора прибіг гінець. До Вогнедара.

— На Горі ще нічого не знають.

— Коло мусить знати раніше. Тільки недобру одну новину приніс гінець.

— Що ж сталося, Віщий?

— Князь наш чи не ромейського Бога визнати зібрався…

— Хреститись хоче, як Ольга?! — вигукнула я.

— Чутки такі кружляють військом.

— Він же переміг ромеїв! Хто ж вклоняється Богу переможених?!

— Ромеї хитрі, дочко, — зітхнув Чара, — хто знає, що вони йому там натуркотіли. Святославич, хай його таки Боги боронять, людина слабка, але пихата. І любить усе гарне ззовні. Цяцьки ромейські — вони блискучі. Батько його, о, той знав ціну ромейському золоту та ромейській лагідності. Святослава заворожував лише блиск криці. Та й Ольга, хай пробачить їй Дажбог відступництво, теж на блискітки не була повадна. Пам'ятаю, як вона з Царгорода повернулася. Питають її двірські: «Ох, матінко-княгине, ото, напевне, краси надивилися!» А вона вуста стисла і буркнула: «Краса… Гайно позолочене…»

Я мимоволі пирхнула. Чара теж усміхнувся.

— Розумна була жінка, — сказав задумливо, — хитра й жорстока вельми. Ми з нею одне одного не любили, але шанували. Вона бо теж хотіла все знати, але надто каламутну душу мала. Аби Володимир хоч в неї вдався… Але він — викапаний дідо, Ігор-князь. І норовом, і з обличчя.

— А говорили, — наважилась я, — ніби Святослав — не син Ігорю…

— Про неї багато чого плели, про Ольгу. Але то все бабські побрехеньки. А Святослава нам Перун послав, та швидко і знов прикликав до себе. Боги забирають кращих. На жаль…

Дочекалися ми і повернення війська. Я якраз була вдома, коли до світлиці ввалився Ратибор, пошарпаний, але веселий.

— Слава Світлим Богам! Як ся маєш, Світозаро?

— Добре! Ти як?

Перунич стягнув з плеча сорочку.

— Шкодував — єм, що тебе не було поруч, цілителько. Це мене вже наприкінці позначили.

Я обережно торкнулася пальцями ледь загоєного рубця.

— Бідний мій…

— Нічо’,се вояцька відзнака!

Батько, прийшовши з кузні, зажадав послухати про похід. Ратибор, наминаючи маминої роботи пироги, оповідав уривчасто:

— Але що казати… Застрягли. Перекинчик один метнув з мурів стрілу з запискою. Знайшли джерело, перекрили воду — і по всьому. А то б ще довго товклися.

— А князь? — питав батько цікаво.

— Та князь… Хтозна… Витримки ніякої, тільки й того, що вперед рветься. Швидше та швидше, а скільки за той поспіх поляже, то йому байдуже. Нас лише в битві й терпів поруч. Все з варягами своїми, а що варяги? Найманці є найманці. Один серед них був — геть скажений. Нанюхається якогось порошку, з рота піна, очі вибалушені… Валить келепом направо-наліво, свій чи чужий — не видить. В князя теж така хоробрість, несправжня, чи що… В останній сутичці трохи головою не наклав, все мужність свою доводив. Ледве ми його відборонили. А лізти тоді проводиреві в січу зовсім не треба було.

— Та-ак, — зітхав батько, — далеко куцому до зайця…

— Небіжчик-Святослав дуром вперед не кидався, — мовив Ратибор сумно, — знав що та як, людей беріг. Себе не шкодував. Раз, було, притисли нас, пам'ятаєте?

— Еге! — кивнув батько, — це, коли змовились проти нього булгарські верховоди та дехто з наших…хрещених. Підмога не прийшла, ромеї замкнули коло…

— Все вірно! Так Святослав розрахував, де в них найслабше місце, куди вдарити… І вирвались ми!

1 ... 7 8 9 ... 15
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дажбожа криниця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дажбожа криниця"