Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 168
Перейти на сторінку:
уго­ру, мов пус­ти­ли­ся один пе­ред од­ним нав­ви­пе­ред­ки; а бо­яри за ни­ми - навз­до­гiн­цi… Ось во­ни наб­ли­жа­ються, зi­хо­дяться; ось зiй­шли­ся до­ку­пи, зли­ли­ся в од­ну пiс­ню… Гуч­на, важ­ка, пли­ву­ча по­ли­ла­ся во­на, як во­да, по­нес­ла­ся над усi­ма голов­ами. Всi, здається, мовч­ки схи­ли­лись та слу­ха­ють її, а во­на, як ви­хор, зня­ла­ся вго­ру i мчиться-не­сеться все ви­ще та ви­ще… I зно­ву об­ру­бий пе­ре­рив.

Трохи зго­дом за­чу­ла­ся ме­те­ли­ця. Спер­шу по­ва­гом, а да­лi дрiб­нi­ше та дрiб­нi­ше, по­ки не пе­рей­шла на ко­за­чок. Сми­чок не­са­мо­ви­то за­бi­гав по стру­нах; стру­ни аж кла­ца­ють та цмо­ка­ють, ви­во­дя­чи дрi­буш­ку. У Про­цен­ка аж жиж­ки пiд но­га­ми сi­па­ло; а пе­ред очи­ма роз­вер­нув­ся рiв­ний та чи­стий двiр, а по­се­ред нього - ве­сiл­ля… Йо­му вви­жається, як дрiб­ненько пе­ре­би­рає нiж­ка­ми ота дiв­чи­на; як отой пару­бок на­ля­гає на за­каб­лу­ки, са­дя­чи тро­па­ка… А он, а он, - на­че м'яч заст­ри­бав, пi­шов дру­гий навп­ри­сяд­ки. "Ану, ще на­ляж, пiд­дай ог­ню! пiд­дай па­лу!" - кри­чить друж­ко, б'ючи в до­лош­ки… I зно­ву все зра­зу обiр­ва­ло­ся.


Довбня за­мовк; а Про­цен­ко­вi все ще вчу­вається дрiб­ний ко­за­чок, все вви­жається, як кру­тяться пе­ред йо­го очи­ма лю­ди. Чийсь ре­гiт очу­няв йо­го; вiн мов спро­сон­ня пiд­вiв го­ло­ву, ог­ля­нув­ся… То з кух­нi до­но­сив­ся ре­гiт. Хрис­тя не ви­дер­жа­ла i схо­пи­лась з по­лу та пiш­ла по ха­тi вист­ри­бом, а Мар'я з пе­чi ре­го­та­ла­ся.


- Х-х-у! - зiтх­нув Про­цен­ко. - Ба­теч­ку мiй! та се страш­на шту­ка! - скрик­нув вiн.


А Довб­ня, мов не чув нi­чо­го то­го, по­чав зно­ву:


Ой стiй, сос­но,


Та роз­ви­вай­ся!


Рано, ра­но!.. - по­нес­ла­ся жур­ли­ва пiс­ня; i в го­лос їй друж­кова шаб­ля ге­пає в сте­лю раз, уд­ру­ге i втретє. Тi за­бої - на­че на да­ний пок­лик - по­вi­да­ють, що не­за­ба­ром поч­неться щось по­важ­не та ду­же враз­ли­ве! I во­но справ­дi по­ча­ло­ся… Пiс­ня за­тих­ла. Го­мiн - не го­мiн, а якась тру­са­ни­на зня­ла­ся. "По­ра мо­ло­ду ви­ряд­жа­ти до мо­ло­до­го. По­ра!" - гу­кає друж­ко. Друж­ки по­чи­на­ють важ­ко-­важ­ко, i му­зи­ка пiд­тя­гує їм ще важ­че… "Вста­вай, кня­ги­не, про­ща­ти­ся з ро­дом та з своєю во­лею дi­во­чою. Те­пер ти вже не вiльна пти­ця, а чу­жа ро­бiт­ни­ця. Свек­ру­ха то­бi го­ло­ву скреб­ти­ме, а све­кор до­ко­ря­ти­ме, та нi­ко­му бу­де зас­ту­пи­ти­ся; своя дру­жи­на поб'є-по­лає - та нi­ко­му по­жа­лу­ва­ти. Сльози та скор­бо­та та до­вiч­на на­гальна ро­бо­та кра­су твою знех­тує, са­му те­бе зiг­не та зос­та­рiє. Вста­вай же, кня­ги­не, про­щай­ся з своїм ро­дом, своєю во­лею та кра­сою дi­во­чою!" I кня­ги­ня, спо­ти­ка­ючись вiд слiз, iде ук­ло­ня­ти­ся батько­вi-ма­те­рi… Нас­та­ла важ­ка хви­ли­на. Скрип­ка у Довб­нi стог­не-ри­дає. У Про­цен­ка аж зiт­хан­ня спер­ло­ся в гру­дях, аж сльози вис­ту­па­ють на очах… От-от во­ни бриз­нуть!.. Во­ни б, мо­же, i бриз­ну­ли, як­би друж­ко, по­ряд­ку­ючи, не ви­гук­нув: "Го­дi, го­дi! ру­шай­мо!.." I зно­ву по­нес­ла­ся мар­шо­ва пiс­ня, спер­шу гуч­но­зич­но, а да­лi все тих­ше та тих­ше, мов мо­ло­децький поїзд, виїхав­ши з дво­ру, спус­тив­ся у бал­ку або схо­вав­ся за лi­сом-го­рою… Те­пер тiльки Довб­ня спус­тив з пле­ча скрип­ку i по­ло­жив її на сто­лi.


- Оце вам i ве­сiл­ля до ва­шої опе­ри, - ска­зав вiн i по­чав ви­тирати пiт з ло­ба.


- Хх-у! як умо­рив­ся! Хай йо­му гас­пид, - до­дав i мер­щiй по­брався до тю­тю­ну.


Проценко си­дiв, мов на угiл­лях: очi в йо­го го­рi­ли, що­ки па­шi­ли, зiт­хан­ня важ­ке, по­рив­час­те.


- Господи! - скрик­нув вiн, зло­мив­ши пальцi, що во­ни у йо­го аж хрус­ну­ли. - Пер­ше зро­ду чую на своєму вi­ку та­ку не­пев­ну му­зи­ку! Хай те­пер iтальянцi або нiм­цi пiдкинуть­ся­ з своєю!.. То ж - ве­ли­кi ге­нiї тво­ри­ли, а це - на­род… про­ста на­род­на пiс­ня!.. О, я, здається, ро­зу­му позбуд­уся! - скрик­нув вiн i за­бi­гав по ха­тi. Неш­вид­ко пiс­ля то­го прий­шов вiн до пам'ятi i за­го­во­рив спо­кiй­нi­ше:


- Не ждав! Не ждав я та­ко­го, прав­ду ка­жу­чи. Я ду­мав, що Лу­ка Фе­до­ро­вич за­був про моє лiб­рет­то; та й сам по­чав за­бувати про нього… Аж ба­чу - нi. Хоч ва­ша му­зи­ка i не до слiв, за­те - яка ар­тис­тич­на шту­ка! Що ви ду­маєте ро­би­ти з своєю п'єсою?


- Що ж я зроб­лю з нею? Нi­чо­го… пог­раю ко­му-не­будь, та й го­дi! - од­ка­зав Довб­ня, ви­пус­ка­ючи з ро­та цi­лий обере­мок ди­му i огор­та­ючись ним, на­че хма­рою.


- Як нi­чо­го? - скрик­нув Про­цен­ко. - Нi, так не го­диться: ва­шу п'єсу тре­ба в но­ти за­вес­ти та над­ру­ку­ва­ти! Тре­ба по­вiдати лю­дям, якi до­ро­гi та му­зич­нi мо­ти­ви ви­хо­вує на­родна пiс­ня! Ве­ли­кий грiх бу­де, як ви їх так за­нех­туєте.


- А де я у гас­пи­да вiзьму гро­шей, щоб над­ру­ку­ва­ти? - спи­тався Довб­ня.


- Хочете, я вiзьму­ся? У ме­не в Пе­тер­бур­зi є один знайо­мий му­зи­ка. Я до нього одiш­лю. Хай по­ка­же Бер­нар­до­вi чи ко­му там… I ва­шу п'єсу над­ру­ку­ють, безп­ре­мiн­но надруку­ють… Ба­га­то знай­деться рук узя­ти­ся за та­ке ми­тецьке дi­ло… Зяг­рай­те ще що. Ко­зач­ка чи те мiс­це, де мо­лода про­щається з ро­дом… Го­луб­чи­ку!.. А знаєте що? У та­ких спра­вах, зна­ете, хто най­кра­щий оцiн­щик? На­род! про­стий на­род! Ви нi­ко­му не виг­ра­ва­ли?.. Клик­не­мо Хрис­тю, Мар'ю, прис­лу­га тут - хай во­ни пос­лу­ха­ють; та спи­таємо, що во­ни ска­жуть, - цвi­рiнькав Про­цен­ко.


Довбня лу­ка­во ус­мiх­нув­ся у сво­го ру­до­го ву­са.


- Ви смiєтесь? - скрик­нув Про­цен­ко. - Ви знаєте Пушкi­на?.. Знаєте, ко­му вiн чи­тав свої на­род­нi пiс­нi? Своїй ня­ньцi - Ра­дi­онов­нi! I ко­ли та чо­го не роз­би­ра­ла, вiн пе­ре­роб­лю­вав свої безс­мерт­нi тво­ри…


- То ж сло­во, а це го­лос, - пе­ре­бив Довб­ня.


- Ну, то що? Вiзьме­мо Шев­чен­ка, - по­чав до­во­ди­ти Про­це­н­ко. - Про­чи­тай­те йо­го на­ро­до­вi - i вiн бу­де пла­ка­ти! А ска­жiть, ко­го з нас Шев­чен­ко не ха­пає за сер­це? Ви теж - му­зи­кальний Шев­чен­ко.


- Далеко ку­цо­му до зай­ця! - увер­нув Довб­ня, та Про­цен­ко не слу­хав.


- Як той, так i ви, - гу­кав вiн на всю ха­ту, - за ос­но­ву взя­ли на­род­ну пiс­ню, на нiй пост­роїли свої тво­ри. Йо­го на­род ро­зумiє - по­вин­нi i го­лос ро­зу­мi­ти. О-о! На­род - ве­ли­кий есте­тик!.. - при­да­вив вiн на сьому сло­вi i, по­вер­нув­шись до Довб­нi, за­пи­тав: - Клик­ну­ти, чи що?


Довбня мовч­ки хит­нув го­ло­вою. Йо­му бiльше всього ба­жалося по­ди­ви­ти­ся на Хрис­тю, що так йо­му за­па­ла у вi­чi, нiж пос­лу­ха­ти, що во­на на йо­го гру ска­же.


Насилу Про­цен­ко умо­вив Хрис­тю увiй­ти до нього в ха­ту; та во­на са­ма, пев­но, не пiш­ла б, як­би Мар'я не по­тяг­ла за со­бою.


Довбня аж за­ре­го­тав­ся, як Про­цен­ко по­са­див їх ряд­ком на кро­ва­тi.


- А ну­те ви, ве­ли­кi ес­те­ти­ки, - глу­зу­ючи, ска­зав вiн, - слу­хайте обо­ма уха­ми.


I по­чав не­вiльницький плач, як пла­чуть ко­за­ки у турець­кiй не­во­лi, здiй­ма­ючи ру­ки до бо­га i мо­ля­чи в нього смер­тi. То бу­ла не­ве­лич­ка час­точ­ка з на­род­ної ду­ми… Плач гiр­кий, мо­лит­ва теп­ла i важ­ке зiт­хан­ня ок­ри­ли ха­ту. Пер­шi

1 ... 80 81 82 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"