Книги Українською Мовою » 💛 Фентезі » Відьмак. Кров Ельфів 📚 - Українською

Читати книгу - "Відьмак. Кров Ельфів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Відьмак. Кров Ельфів" автора Анджей Сапковський. Жанр книги: 💛 Фентезі. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 82 83
Перейти на сторінку:
відчеканеного у швабському місті Швебіш-Галле.

…удаючи зацікавленість глиняними окаринами — окарина — стародавній духовий інструмент, глиняний свищик, флейта; за формою нагадував яйце або загладжену коробочку з дірками для пальців (від чотирьох до десятка).

Територія університету була екстериторіальною — екстериторіальність (від лат. ex — «назовні» і territorialis — «те, що належить до даної місцини, території») — статус об’єктів чи людей, які виведено з-під дії місцевого законодавства. Університети в середньовічній Європі мали специфічні права та привілеї, що поширювалися як на студентів та викладачів (як представників специфічного «цеху вчених»), так і на території, яку університети займали. Зокрема, незалежність університетів стосувалася внутрішнього життя (правила викладання, присудження ступенів, запрошення викладачів тощо, правила внутрішніх уставів) та зовнішніх контактів (за університетами було закріплено право суду для своїх членів, право ношення зброї — за жаками-студентами та викладачами, звільнення від аналогів та податей тощо).

…скандал щодо лавкового гетто для нелюдей ледь скінчився — у міжвоєнні роки в Другій Речі Посполитій — серйозний скандал у системі вищої освіти, пов’язаний зі спробою увести так зване «лавкове гетто» для студентів-євреїв, що мало форму сегрегації; передбачалося, що в лекційній залі певна її частина відводиться для студентів-євреїв, які не мають права самостійно обирати місця для сидіння на лекціях.

…однією з небагатьох, хто володів мистецтвом поліморфії — поліморфія (від грец. poli — «багато» і morpha — «форма») — можливість змінювати зовнішню форму; тут: вміння перевертня, перетворення з людини на іншу істоту.

…герцог Віндгальм з Аттре — див. оповідання «Питання ціни» зі збірки «Останнє бажання».

…ніхто не напустить на нас міліцію чи шукачів нагород — «міліція» тут (від лат. militia — «воїнство») — як правило нерегулярні військові утворення, що використовуються як для військових, так і (частіше) для підтримання суспільного порядку; здебільшого формувалися з місцевого населення і не входили до системи державного війська.

…працював писарем у гродському суді — гродські (замкові) суди — усестанові суди першої інстанції, де судочинство справляли посадові особи — воєвода, староста та ін. Мав функцію виконання вироків і рішень інших судів; засідання його були непостійними — від двох до чотирьох разів на рік. Писарями гродських судів велися акти (записи вироків, угод, заяви приватних осіб щодо скоєння злочинів тощо).

З-поміж сторінок раптом вислизнула окрема картка з малюнком — у європейському Високому Середньовіччі та Ранньомодерному часі еротичні малюнки, що виконували роль сучасної порнографії, — елемент реального повсякденного життя; наприклад, про «непристойні картини» (immagini dishoneste) пишуть як про антураж лазень та корчем.

…страшної «Dhu Dwimmermorc» — книжка з подібною назвою згадується в оповіданні А. Сапковського «Тандарадай!».

…що воно — омен — слово omen у латині належить до знамень та пророцтв, віщувань; у латинських текстах воно використовується у значенні «доброго провіщення», «доленосного слова», у ширшому значенні — «висловлювання істини»; наприклад, як «омен» можна сприйняти добру промову, зроблену у відповідний момент. Оменом могло бути й слово невідповідне (у такому разі воно ставало негативним провіщенням); щоб завадити цій ситуації, під час жертвоприношень (мета яких — у тому числі й отримати знамення про майбутнє) грала музика, аби дурні знамення залишалися непочутими.

Примітки

1

Капаризон — бойова захисна попона на коня, зроблена з товстої повсті або схожого матеріалу; часто розмальовувалася у гербові кольори.

2

Крижі — тут: задня частина тулуба тварини.

3

Комес — тут: командувач військами, розташованими в провінції.

4

Комбатант — особа, яка входить до складу збройних сил країни, що воює, й може безпосередньо брати участь у воєнних діях.

5

Гекатомба — тут: жорстоке й безглузде знищення великої кількості людей.

6

Берло — палиця, оздоблена коштовним камінням і різьбленням; символ влади.

7

Рожен — тут: металевий прут, на який настромлюють м’ясо або рибу для смаження на вогні.

8

Тарапата — халепа, клопіт (діал.).

9

Проміскуїтет — сексуальна нерозбірливість, стадія нічим не обмежених статевих зносин з різними партнерами.

10

Алембик — невеликий скляний перегінний куб; алхімічне приладдя.

11

Сапрофіти — мікроорганізми, що харчуються мертвими органічними речовинами — на противагу до мікробів-паразитів, що харчуються на організмі живому; назва походить від грец. sapros — «гнилий» і phyton — «рослина».

12

Тінг — у нашій реальності: зібрання повносправних чоловіків роду, племені, поселення чи й країни в цілому.

13

Ринграф — різьблена пластина, зазвичай із гравіруванням бога чи святого.

14

Шкута — велике вітрильне плоскодонне судно.

15

Галеас — морський корабель, проміжний тип поміж галерою (весловим типом корабля) та вітрильним судном; найчастіше мали комбіноване, веслово-вітрильне оснащення.

16

Deus ex machina — з лат. «Бог з машини»: принцип античного театру, коли колізії трагедій розв’язувалися появою образу бога чи богів, що з’являлися на сцені завдяки механізмам; переносно — принцип рішення, не мотивованого попереднім перебігом подій.

17

Елеари (від лат. eligeri — «вибрані») — рід легкої кавалерії у ранньомодерну добу в Польщі й Угорщині; їхнім завданням було дражнити супротивника, виводити його з рівноваги, проводити розвідку і швидкі рейди по тилах супротивника.

1 ... 82 83
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відьмак. Кров Ельфів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Відьмак. Кров Ельфів"