Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

316
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 85 86 87 ... 149
Перейти на сторінку:
він у шаленстві.— Скільки ж те горе наше буде продовжуватись?! Осліп ти, оглух чи знепритомнів, що не бачиш отого нещастя мого люду? — оглянувся він на супутців, боячись свого святотатства.— Не давши поклятьби і присяги цареві та боярам, Богун, бач, все ж не відсторонив себе від захисту ріднизни, а я усамітнився, обезчолився,— подумав він докірливо, вперше осудивши себе.— Навідаю сім'ю, кумів, Мерефу та неминуче щось вирішу для себе, бо побічним споглядцею більше не маю сил жити! — поклав собі рішенець.— Не повертати ж мені коней, наблизившись до дому, бозна-куди!»

З цим рішенням до Сірка прийшло зненаць полегшення, аж дихнув вільніше та глибше, приостроживши Шайтана і попустивши повіддя.

Наступило пообіддя, а вершники то вскач, то клусом і ступою, то на взгірки та в долини неспинно міряли дорогу на схід, притомивши коней і зголоднівши. Сірко, їдучи попереду, перший забачив хуторець на горбі під ліском, чималу балку з водою та вербами і яворами у видолинку, щітчасту отаву по викошених невдавні кимось латочках сіножаті.

— Отут, товариство, коней напасемо, та поїмо, і відпочинемо,— притримавши Велеса, показав він рукою вершникам на невисоку кручу по другий бік балки.— Ви, може, махнете в хуторець та розживетесь молоком чи іншим, а я займуся роздобутком палива та, може, яке зайча встрелю для обіду.

— Не раз хотіли просити вас, та все не осмілювалися,— зізнався Гнат Турлюн.

— Еге ж, у мене вже й живіт звело,— додав Лавро.— То ми із Гнатом збігаємо? — запитливо дивлячись на Сірка, виказував він захоплення отамановою пропозицією. Тішився, що зможе хоч трохи пройтися і ослабити потомлені в їзді ноги.

Недовго розкульбачували обік путівця коней, звантаживши під кручу свої поклажі, вузли, торби, шаньки, попони-чапраки, пустивши коней на попас. Сірко проворно і швидко, відпровадивши хлопців до хутірця, назбирав і дров сухих, і хмизу та вересу цілу купу, а зайчати, походивши, не зустрів, тому, змирившись із невдачею, вернувся до бивака і, розкинувши свого линтваря, приліг на осонні, положивши голову на поклажі і задивившись у пообіднє небо, радуючись, як дитя, і спокоєм та спочином, і красою неба та околів, і тишею та теплом. Бачив, як жадібно паслись в молодій отаві коні, чув, як стукав десь на яворі дятлик-деревоклюй, як скрекотала сорока і викрикувала сойка, але згодом, зі змори, чи що, задрімав. Спершу в дрімоті йому приснилося пищання немазаних коломаззю коліс та скрипіння гарб, а потім почулися голоси людей...

— Ой мамеле, бателе! Тпру-у-у, кляті! Стоять! Що я бачу?! Фім'є, поглянь, хто тут! — почув Сірко вигуки.— Кінь того отамана, що порятував нас під Савранкою! Може, його злодії пограбували? Ні, таки й отаман персональне тутки! — хрипло і гортанно вигукнув хтось, геть розбудивши сплячого.

Сірко обважніло підвівся, вийшов з-за кущів і здивовано побачив чотири парокінні колимаги на високих дощатих колесах з плетеними лозяними і очеретяними куренями-кітцями на них, повними різновіких циганів, голих чи напівголих циганят, що в рейвасі сипалися грушами на землю. Він знав уже циганів по виду, і по одягові, і по шарварку, але так близько зустрічався з ними лише в Молдові, та й то з конокрадами. Ці йому здалися якимись іншими, хоч і не відрізнялися скоромовкою і брудним ошатненням.

— Гудим я! Рома! Циган, якого ти, бане-ватамане, порятував під Савранкою,— показував циган руками на свій галасливий рід.— Коли ото ви ясир звільнили,— шукав він паморочно русинські слова, мнучи в руках повстяну засалену крисаню-капелюха.— Пригадай, бане, як ти дав мені коні дарма, коли ляхи мої пограбували! — тряс перед Сірком приїжджий головою, прикритою сивуватою, густо завитою, аж сплутаною чуприною.— Коней, кажу, дав! — повторював.— Я твого коня-красеня і в тисячнім табуні пізнаю.

— Я пізнав тебе, пане-додосе, але що в тому радісного? — згадав Сірко Савранку і випряжені колимаги циганів коло яру.

— В боргу я в тебе!.. Чи дозволиш і нам отаборитись тутай? — кидав Гудим очима на Велеса і Шайтана, що паслися невдалік.

— Степ Божий і нічий, чоловіче, то чого маю не дозволити? — оглядав турму оцвітастених циганів, циганок і циганят, що вивалились із буд-кітців.— Але за конокрадство, додосе-ватаже, я стинаю голови!

— О, бане! Цигани вміють бути вдячними рятівникам! Завертай, копій, каруци під похилість і збочу! — звелів циган молодим — видно, синам чи зятям.— Отуди, під горба прав, кажу! — тикав він пугою.— Ми ковалі, бане-ватамане,— підступив ближче до Сірка, що розглядав прибульців, які безсоромно тут же справляли свої нужди.— Куємо все: і лемеші, і коси та насписники. Керуємось на Слобожанщину, там всяка бронь в потребі велькій,— не вгавав Гудим, намагаючись сподобатись Сіркові і переконати його, що вони не конокради.— Пашен-пашен, пшавели! Ціхо! — нагримав він на юрбу.— Голя! Голя! Ідіть геть! — погрозився канчуком на цікавих, що наблизилися до козацького бивака...

Заворожена ранньою осінню тиша в сріблястій балці-оазі, розбуджена рейвахом, гамором, вереском та гелготом, враз змінилася. Циганята кинулися під дику грушу і захопилися збором гниличок з таким завзяттям, що Сірко не переставав дивуватися. Чоловіки разом з Гудимом, випрягши та попутавши коней, збирали дрова, жінки несли воду, забивали привезені з собою росошки-паколи і вішали на них таганки. Додос, принісши дров і торішніх сухих трав'яних вишарів, кресав вогонь і підпалював багаття. Кілька старших дівчат і жінок — видно, за наказом старшої — з гелготом, накинувши на себе розмаїті опинки і фартушки з кишенями-тороками на них, подалися гуськом до хутора, уносячи із собою і частину гомону.

Сірко зацікавлено розглядав жіноцтво і дітвору, що мурашилася коло казанків. Дехто доїдав гнилички, що аж чвиркали соком. Замурзані циганята, нечесані і закучерявлені були засмаглі, обпалені сонцем, обсушені вітром і лише зубами світили — рівними і чистими. Наблизившись до колимаг, Сірко пильно розглядав мажари-котяги, буди-курені та оковані колеса, а врешті навіть спробував, поторгавши, хиткість дараб та якість оковки дишел.

1 ... 85 86 87 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"