Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Звенигора. Повстанці. Шабля на комісара 📚 - Українською

Читати книгу - "Звенигора. Повстанці. Шабля на комісара"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Звенигора. Повстанці. Шабля на комісара" автора Євген Стеблівський. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 85 86 87 ... 100
Перейти на сторінку:
спускались йому назустріч. В руках у Романа опинилась зброя, він зайшов у розбитий тамбур, люди пробігли поруч і його не піймали. Пішов далі сходами, нагору, врешті побачив, що двері Владкиної квартири відчинені — й з надією торкнувся її рукою…

З чорноти коридору на нього з ревом обвалився хаос. Чорна пульсуюча струна ревла на високій ноті на рівні простягнутої руки і в рухах її причаївся муторний, первісний страх смерті…

Коридор був порожній, а в спальні Ром побачив на підлозі мертву жінку в зеленій сорочці, джинсах і розірваній на грудях майці. У неї було світле волосся. Поруч, біля відкритої шафи, сидів рудий, зарослий щетиною чоловік. На рукаві у чоловіка сіріла колись біла пов'язка. Він повернув голову й усміхнувся Роману. Той спіймав його погляд і чудом побачив — ні, скоріше відчув якимось шостим чуттям — повільний рух «акеема», що стояв прихилений до стіни поруч.

І раптом відчув у руці важкість «ТТ» зі зведеним вже затвором…

Коли він вийшов з квартири, отупілий від зненависти і болю, на руках холола тепла кров, а внизу на сходах стояв темнолиций старий у довгому піджаку й з посохом у руках. У старого було надто вузьке і довге лице. Ром, готовий убити всякого на шляху, підняв ще гарячий, з гострим запахом пороху «ствол». Йому здалося, що він десь бачив цього дивного старика. Знизу тупотіли сходами люди в білих пов’язках. Ром повернувся і, як сомнамбула, пішов нагору, подалі від людей, від усього, що приносить біль і зненависть.

… Він піднімався все вище і вище. На руках у нього холола кров, а знизу ішли люди в білих пов'язках. Він піднявся на останній поверх, потім вийшов на дах по залізній драбині, і в лице йому вдарив тугий подих гарячого вітру. Внизу до самого горизонту тягнулись залиті сонцем сліпучо-білі руїни, але розвалене місто чомусь не було похмурим — навпаки, його переповнювали сила і спокій. Якась світла і тріумфальна сила, яка казала: «Все буде добре!» Ром відчув, що хтось стоїть за спиною. З-за широкого лежака вентиляційної шахти раптом безшумно вийшов великий чорний пес, не схожий ні на одну собаку на світі. Він мирно сів зовсім поруч і подивився на Хазяїна за спиною Рома.

— Не оглядайся, — почув раптом глибокий і заспокійливий голос, що огортав його величним спокоєм. І одночасно відчув потік енергії й світла, ще більш потужний, ніж той, що витікав із руїни. Знизу вже чутно кроки. Їх багато. Ром зняв пістолет з запобіжника, сів біля стіни прямо напроти входу. Він уже зрозумів Сутність, цей дивний спокій і світло. Залишалось тільки віднайти останню відгадку, найпростішу й найлегшу, і він поспіхом шукав її й не міг віднайти, — коли оглушливий смерч підхопив і кинув його в шалений спалах яркого світла…

* * *

Ром лежав на ношах й стогнав від болю щоразу, коли його нахиляли на площадці сходів.

— О-о, цей пацан був з нами в мерії! — неначе крізь марево, почув ледь знайомий голос Доброва. — Під кулями рятував кошового. Несіть його обережно. Козак парєнь!

— …То не я — козак. То прадід мій — козак. Рудь… І другий Максим… З Кішкою… Самійлом… На турок… А-а…

— Марить хлопець. Везіть його до шпиталю. Швидше!

Розділ 13
Склик Гамалії

20 вересня 1922 р.

Він, що пройшов війну в кубанських полках, розумів, що справжня сила є лише в регулярного війська. Такого, яке з кожним днем міцнішало у червоних.

«Чому в нас тепер замість сотень — напівпартизанські відділи? Замість полків — отаманські загони? Чому Тютюнник і Петлюра не змогли об’єднати двохсоттисячну армію отаманів? Чому затягнули з повстанням навесні двадцять першого?

Тому, що нам треба звикнути ладнати одне з одним, домовлятися. Вмінню залізної дисципліни й покорі — ради спільного блага!

Тоді не буде місця й для зради…»

* * *

До Майданівського лісу, де стояв табором загін Рудя, пробився одягнений у будьонівську форму Тиміш Компанієць. На змиленому гнідому коні ледь знайшов їх у лісових хащах. Тиміш зіскочив з коня, на натруджених ногах зашкутильгав до Максима й відразу ж попросив вийти всіх з лісникової хати — видко, справа нагальна. Тиміш уже кілька років був ад’ютантом Лавріна Завгороднього.

— Ледве не застрелили твої хлопці в цій бісівській одежі… — кинув на стіл будьонівку з червоною зіркою на лобі.

— Максиме, полковник Гамалія збирає нараду в Звенигородці! Лаврін просив передати, що чекає на всіх: на тебе, й на Залізняка, й на інших. Передай отаманам. Це секретний наказ штабу. Ось, дивись!

Тиміш довго відривав підкладку своєї командирської сумки, потім дістав десь аж з нутрощів її цупкий лист паперу. Простягнув Максиму.

«НАКАЗ № 10 від 16 вересня Отаманам дивізій і частин Чорноморської повстанської групи.

Панове отамани, старшини і козаки. Пробив час, коли ви повинні довести свою щирість в боротьбі за незалежність краю. На цих днях починається загальний рух. Яку вас, так і по іншим групам повинно бути вирішено, чи починати 29–30 вересня рух тут, чи йти підтримати прикордонну смугу, котра почне першою і на котрій лежить велика відповідальність. З огляду на наступний рух, 30 вересня призначаю груповий з’їзд для вирішення плану руху та інших справ. Місцем з’їзду призначаю м. Звенигородку. На нараді бути всім командирам дивізій, полків і головам організації. В саму Звенигородку входити обережно, по кілька чоловік, щоб не викликати підозру. Командира кінної Холодноярської дивізії і отамана Завгороднього по указаному маршруту вести начальникові штабу сотнику Завірюсі.

Підписав:

Командуючий Чорноморською повстанською групою генштабу полковник Гамалія».

— Їдуть Ларіон Завгородній, я, Мефодій Залізняк-Голик,

1 ... 85 86 87 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Звенигора. Повстанці. Шабля на комісара», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Звенигора. Повстанці. Шабля на комісара"