Читати книгу - "Жуйка"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Жуйка" автора Марія Козіренко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 28
Перейти на сторінку:
водій! Я просила скоріше... Ми майже приїхали — якісь кілька сотень метрів до вокзалу! Він... ми... він задавив на смерть людину... Т-той старий волоцюга, йому, може, й жити недовго залишилось, але ж... Він з’явився нізвідки, виріс із-під землі, з неба звалився нам на ка-а-а-а-а-а-пот... — жінка заплакала, огидно кривлячи рота.

— Вважайте, що не у вас однієї був невдалий день, — Марц зліз із рипучої полиці й пішов геть із купе дивитися на темряву за вікном.

- ПЕЙЗАЖ З ІСТОТАМИ -

Ліфт м’яко зупинився на першому поверсі. Марц обігнав діда, який, незважаючи на вік і вигляд, досить хутко сунув до виходу з під’їзду, спираючись на ціпок-дракона більше для краси, аніж через необхідність.

На лавці біля автобусної зупинки рядком сиділа галаслива малеча — двоє хлопчиків і троє дівчаток років десяти. Марц спостерігав, як вони штурхають одне одного, граючись, і сміються. Ці малі точно не переймалися економікою чи політикою, яка мала лише одну сталу властивість — цілковиту нелогічність. Їм було однаково байдуже, як змінилися ціни на пальне за останні два тижні й наскільки зросла кількість безробітних у країні. Їх так само не хвилювало, що завтра сонце може зійти не з того боку, а річка посеред міста змінить напрям і протікатиме прямісінько через їхню школу, намічаючи нове русло кабінетом директора. Для них це навіть був би не гірший варіант розвитку цивілізації.

Марц задумано згортав у пружок обгортку від цукерки. Приїхав автобус. Цей 304-й місцеві називають «екскурсійним», п’ятдесят років тому він возив мешканців віддалених південно-східних районів міста в центр. Весь шлях займав близько години. Зараз він так само з’єднує околиці, які вже простяглися далеко за межі колишнього сміттєзвалища, заїжджає на територію дендропарку ім. Курчаєва й звідти рушає у зворотному напрямку, перші три-чотири кілометри тягнучи за собою терпкий шлейф ароматів рослин, які колись були людьми. Так говорять. Є одна легенда. Доволі моторошна. Там про генетичні експерименти і про любов, аякже.

- МЕХАНІКА ЧАСУ -

Цього дня, впритул до того моменту, коли Марц уже збирався згортати свою музичну профанацію біля «Снів юності», його увагу привернули троє диваків у жовтій уніформі, що повільно наближалися Механічною до нього: один ніс перед собою на витягнутих руках чималий піддон, другий обережно виймав звідти довгі зелені пасма з кублами коріння внизу (вочевидь, квіти) і опускав у ямки, що їх швиденько копав для цього діла третій. За кілька хвилин процесія перетнула вулицю Нового часу й наблизилася до Марца. Ще за кілька хвилин вони вже пройшли повз нього й віддалилися настільки, що у їхніх рухах можна було вирізнити хіба що монотонність.

Ще за кілька хвилин там само в кінці Механічної Марц помітив іншу процесію — цього разу у фіолетових комбінезонах. Один ніс піддон, другий складав туди квіти, що їх виймав з ямок третій.

«...» — подумав Марц. Він звик до автоматичного перемикання каналів на вулиці, в залежності від того... Емм. Про цю залежність багато чого патякали, але насправді ніхто не знав, у чому вона полягає. Люди лише запевняли одне одного, що така залежність насправді існує. Канали на вулицях перемикали. Бо не могли ж вони перемикатися незалежно чи випадково у цьому донедавна паралельно-перпендикулярному світі речей та істот. Отже, є закономірність. Для більшості цього було цілком достатньо.

Так, раз на два-три місяці в небі над містом з’являлися три повітряні кулі, призначення яких залишалося для мешканців таємницею.

Першого понеділка кожного місяця всі продуктові крамниці в місті працювали до обіду й вивішували на дверях таблички з написом «Сарнень». Значення напису й походження цієї традиції не знали навіть самі власники магазинів.

Ці троє в комбінезонах, очевидно, теж були частиною якоїсь мертвої системи, і Марц вирішив, що, скоріше за все, відбулося чергове скорочення працівників комунального господарства і частину циклу разом із робітниками й часом, відведеним на виконання робіт, просто вилучено з міської програми благоустрою.

Марц згадав діда, коли той починав прибирання у квартирі. Йон пафосно брав до рук ганчірку пилозбірного типу, поправляв окуляри, які він спеціально одягав для такої відповідальної справи, потім уважно дивився на стоси паперів і книжок на столі, підвіконні, полицях, на підлозі... Брав котрусь із книжок чи жмут аркушів, що лежали зверху однієї з куп, обтирав із цих обраних пилюку, відкладав убік, засовував ганчірку до кишені брюк і скрушно хитав головою, дивлячись на онука: «Все одно післязавтра буде такий самий гармидер... Тож який сенс?»

- ВСЕ В ПОРЯДКУ -

Після роботи Марц зазвичай вечеряв у Райтолі. Ця відверто немолода, але жвава жінка тримала забігайлівку в глухому провулку біля бібліотеки, що в ній свого часу працював Трові. Забігайлівка називалась «Омл&Трайт», а хазяйка, яка виконувала в цьому закладі всі можливі функції, славилася, крім приготування королівської яєчні, ще й умінням ворожити на скибці лимона з випитого чаю. Для цього вона просила того, хто хотів дізнатися свою долю, добряче розжувати скибочку, і саме за перекривленою мармизою визначала майбутнє. Щасливчиками в пророцтвах здебільшого виявлялися ті, хто встигав перед ворожінням поцукрити лимон, адже щодо цього Райтолі не давала жодних вказівок — кожен сам визначав прийдешнє, за смаком: хочеш — жуй кислятину, хочеш — підсолоди собі життя.

Марц відчинив важкі металеві двері «Омл&Трайту», які, здавалося, мали б вести щонайменше у бомбосховище, з порога привітався з хазяйкою, відповів звичним кивком на її традиційне: «Два, півтори і половинку?» — й усівся за найближчий

1 ... 8 9 10 ... 28
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Жуйка», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Жуйка"