Книги Українською Мовою » 💙 Бойовики » Безцінний 📚 - Українською

Читати книгу - "Безцінний"

404
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Безцінний" автора Зигмунт Мілошевський. Жанр книги: 💙 Бойовики. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 90 91 92 ... 124
Перейти на сторінку:
храму чи музею золотої ери наукової фантастики. На стіні, немов Ленін, Маркс і Енгельс, висіли чорно-білі портрети Лема, Діка й Азімова. Поміж ними — плакати з «Ловця андроїдів», «Космічної одіссеї», «Дюни» і «Зоряного шляху», а також із першого «Соляріса» Тарковського з посвятою й автографом «цього дурника Стася». На волосіні були розвішані моделі USS Enterprise, «Тисячолітнього сокола» і «Зоряного руйнівника», а на гіпсовій іонічній колоні — такій, на якій у старих людей зазвичай стоїть папороть або невеличка пальма, — стояла фігурка Йоди завбільшки з однорічного хлопчика. Справді непогана, не схожа на китайський непотріб з вадами лиття. Каролю кортіло запитати, звідки він у неї, але боявся почути довгу історію про коханця, який вирізьблював для неї цю річ ночами, поки смерть не знайшла його над столом під час дороблювання гострих вух.

— У мене є своя теорія на тему прибульців, — сказала Бортник з такою певністю в голосі, що Кароль уперше подумав, що можуть мати справу з божевільною. — Прибульці — це люди з майбутнього, розумієте? Колись людство винайде машину часу й почне заглядати в минуле, а для сучасних це будуть явища абсолютно незрозумілі. Для них буде болісно спостерігати смерть і руйнування й не мати змоги щось зробити, бо втручання означало б вплив на континуум. Це буде робота не для слабких.

Наталка рвучко поставила на стіл тацю з чаєм і маківником, даючи зрозуміти, що час пустої балаканини вичерпано. Пора перейти до справи.

— Чому вас цікавить Генрик? — запитала Бортник, коли вони стисло розповіли про мету свого візиту.

— Через його колекцію творів мистецтва, — відповіла Лоренц. — Ми припускаємо, що він мав виняткову колекцію картин, яку придбав у двадцятих роках у графа Мілевського на його острові в Італії. Знаю, що це звучить непереконливо, але це припущення — наш найважливіший слід у пошуках. Може, ви знаєте, чи були в Генрика ці картини і що з ними сталося?

Старенька відвернулася до вікна, її погляд затуманився. Не хотіли її квапити, розуміли, що її психічний стан і пам’ять — це застарілі механізми, які не люблять, коли їх примушують працювати понад силу.

— Цікаво, — мовила вона, повертаючись у їхній бік. — Коли я висміювала його любов до мистецтва, він повторював, що я його недооцінюю. Що ми відійдемо, а мистецтво залишиться. Що чим його більше, тим краще людина бачить, до якого добра й краси вона здатна, й тим важче їй буде скоювати зло. Тому треба про нього дбати. Так Генрик казав в останні свята перед війною, ми сиділи в цій самій кімнаті, тільки без одягу. Єврей, який не вірив у Бога, але вірив у мистецтво і в людське добро. А скінчилося все так, що його немає, мистецтва немає, ідея доброї людини пішла з димом в Аушвіці, лишилася стара столітня баба, яка все життя вірила лише в ars amandi.[91]

Наталка зітхнула, ніби у неї всередині були гігантські тягарі.

— Генрик був коханням мого життя. Істинним коханням, яке трапляється тільки раз, усе, що до нього, — це призвістки, все після нього — невдалі підробки. Гадаю, ви, голуб’ята, напевно розумієте, про що я кажу.

— Та ми не пара, — швидко сказала Лоренц.

Старенька тільки захихотіла, бризкаючи слиною на свою накидку. Наталка нахилилася й витерла її клаптем паперового рушника.

— І видається мені, що я теж була коханням його життя, але в чоловіків завжди буває інакше. Генрик любив мене, але любив також мистецтво й любив Польщу. Він був патріотом, дуже ревним, як усі неофіти.

— Я взагалі не поляк від короля П’яста, — процитував Кароль, — я не є ним через лядську кров, через випадковість і через метричний запис. Як на мене, то я… — він замовк і кивнув усміхненій Бортник, щоб та закінчила.

Він чекав дуже довго, поки вона знову заговорила.

— Поляк за власним бажанням. Маріан це добре розумів. Це були незвичайні друзі, євреї з діда-прадіда і найбільші польські патріоти, яких я знала. У хорошому значенні, бо хотіли дбати про добробут і красу нації, а не проливати за неї відрами кров. На жаль. Як настав час, Генрик полетів рятувати свою колекцію і свою Польщу. Я мала чекати й не сумувати. Але не дочекалася.

— Ви бачили його колекцію? — запитала Лоренц.

— Смієшся, люба, еге ж? Я її не тільки бачила, я жила з нею в палаці Генрика в Підгірцях. Біля неї їла, біля неї читала і біля неї зазнавала тілесних утіх, про що, глянувши на тебе, Наталко, я тут не говоритиму.

— А ви можете щось розповісти нам про картини?

— Були гарні.

— Але чиї?

— Генрикові, звісно.

— Так, але хто їх написав? — Кароль відчував, що за спокійним голосом Лоренц ледве приховується роздратування.

— А звідки я маю знати? Я не працювала в музеї.

14

Стежка, що вела до будинку на пагорбі, звивалася зиґзаґом поміж деревами. Був чудовий день, сонячно, кільканадцять градусів. Таких днів не буває у грудні по той бік Альп. Анатоль ніс на руках Чарлі, який дивився йому в очі, енергійно жестикулював і за допомогою різних агукань видавав промову, що звучала як запальна права публіцистика.

Венді несла у великому плетеному кошику провіант для чоловіка, а Ліза виставляла обличчя до сонця, обв’язавши поранену голову хусткою в кольорові хорватські народні візерунки, які трохи нагадували кашубські орнаменти. Венді знайшла її для неї у готельній крамничці літніх речей.

— Учора вночі багато стукав. Це добрий знак, — мовила Венді таким тоном, ніби Желько давав їй по пиці щоразу, коли не виконував норму.

— Різдво буде спокійне. Спокій — це найкращий подарунок, — проказала вона радше до себе, аніж до них.

Анатоль пошкодував, що в нього немає зброї. Так, про всяк випадок. З іншого боку, багато років військових тренувань має вистачити для якогось писаки.

Без сумніву, це був будинок, який вони шукали. Анатоль не розбирався в архітектурі, але невеликий палацик, радше замок, квадратної форми нічим не нагадував місцевої архітектури. Два поверхи, дуже похилий дах, простий моноліт і майже позбавлений оздоблень — не рахуючи портика — фасад. Майже як мініатюра Баранова Сандомирського, типова аристократична польська оселя, тільки на Адріатиці.

Венді штовхнула важкі двері й обережно зазирнула всередину. Крикнула щось хорватською, напевне: «Коханий, я тут разом із гостями!», але так само це могло бути: «Я привела свіже м’ясо!» Зсередини ніхто радісно не відгукнувся, що посилило побоювання Анатоля. Спокійно, повторював подумки: він писака, ти командос. Оскільки в нього немає зброї, то немає й шансів.

— Не відповідає, але о дев’ятій можемо зайти без запрошення, —

1 ... 90 91 92 ... 124
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Безцінний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Безцінний"