Книги Українською Мовою » 💛 Любовні романи » Лицарі Дикого Поля. Том 2 📚 - Українською

Читати книгу - "Лицарі Дикого Поля. Том 2"

366
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лицарі Дикого Поля. Том 2" автора Ярослава Дегтяренка. Жанр книги: 💛 Любовні романи / 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 95 96 97 ... 153
Перейти на сторінку:
Зрадник! — заволав якийсь шляхтич.

— Хто ти такий, що звинувачуєш сенатора й воєводу Речі Посполитої у зраді? — холодно запитав Домінік.

— Я пан Ржемік-Вольський, — зарозуміло відповів шляхтич так, немов усі тут були зобов’язані знати, хто він такий, — і я звинувачую пана Киселя в тому, що в його почті прибули козаки, аби шпигувати та доносити заколотникам відомості про наше військо!

Пан Домінік почав розбиратися в цій події, на що пішло чимало душевних сил і терпіння, а пан Адам ще витерпів достобіса образ та вислухав багато лайок на свою адресу. Виявилося, що Кисіль так і не провів із Хмельницьким перемов і змушений був повернутися до основного війська зі своїм загоном. А із собою він привіз тих козаків, яких дав йому в заручники Кривоніс, бо не знав, що з ними робити. Адже козацький полковник не повернув йому тих шляхтичів, яких Кисіль давав у заручники під час проїзду через Острог. Коли обурена шляхта нарешті з’ясувала, у чому суть, то багато хто ввічливо, але сухо перепросив у Киселя. «Господи! Та навіщо я погодився на все це? Та навіщо воно мені все це було треба?» — роздратовано думав Заславський. Він сердився на своє честолюбство й зі свого боку пообіцяв воєводі суворо покарати Ржемік-Вольського за проявлену неповагу. Але пан Кисіль цим не вдовольнився, тому вирішив проверещати наостанок:

— Ось така мені подяка за те, що я стільки днів терпів образи і приниження від розгнузданих, знахабнілих селюків? Так мені дякують за всі мої старання? За все те, що я зазнав заради загального блага? Ніколи, ніколи я й подумати не міг, що пізнаю від моїх братів і земляків гірші приниження та образи, ніж від заколотників!

— Досить, милостивий пане! Досить! — обірвав його виливи князь Заславський. — Ліпше йди, бо Хмельницький прислав листа, і його треба обговорити на загальній раді, на якій ти теж мусиш бути присутнім, — і, розвернувшись, Домінік пішов до свого намету.

Невідомо, чи образився брацлавський воєвода на такі різкі слова, але на військову раду він з’явився. Приїхав зі свого табору і князь Вишневецький. Після того як було зачитано листа Хмельницького, пан Кисіль висловився першим.

— Милістю Божою мені не раз доводилося ставати посередником під час перемовин у минулих козацьких бунтах, і зусилля мої на цьому терені були завжди успішні, тому волею Небес я був обраний вершителем миру, а не призвідником війни. Але мій шлях миротворця був усипаний не трояндами, а перегороджений страшними терновими заростями! Чого я тільки не зазнав на цьому нелегкому шляху! Що я був змушений побачити! Що мені довелося зробити для досягнення моєю Вітчизною спокою, миру й добробуту! — почав Кисіль, і більшість шляхти з жахом усвідомила, що це лише початок довгої преамбули перед основною промовою, оскільки воєвода славився своїм красномовством. — Життя моє не раз було в небезпеці, маєтки мої були розграбовані, немислимі образи й лайки довелося винести моїм вухам! Зі свого народження я сповідую віру православну й готовий захищати її до останнього подиху та краплі моєї крові. Але я — польський дворянин і сенатор, і хоча предки мої були русинами, але вони були тими, хто своїм прикладом та життям з’єднали русинське дворянство з благословенною і ясновельможною Річчю Посполитою. Я стверджую та наполягаю на тому, що не маю нічого спільного з поганими заколотниками. Там немає дворян! Там одне ганебне хлопство, чернь і непотріб, якому не відома ані честь, ані совість, ані любов до Вітчизни, яка їх виховала! Через їхнє свавілля, через їхню жадібність та зажерливість багато достойних людей були позбавлені свого майна. Зокрема, і я!

Пан Кисіль зробив паузу. Заславський зітхнув, обперся на підлокітник свого крісла і стоїчно підпер товсту щоку таким самим товстеньким кулачком, приготувавшись слухати всю ту подальшу ахінею, яку мав намір нести його милість воєвода. Але пан Адам здивував усіх.

— Ви запитуєте моєї поради? — вів далі він. — Боріться, але не бийтеся на смерть — ось моя порада. Боріться словом! Неквапливо, обережно й розважливо — таким повільним, але надійним шляхом ми зможемо досягти такої бажаної перемоги й такого довгоочікуваного миру. Навіщо наражати наші християнські душі на страшну небезпеку покинути їхню тлінну оболонку, коли можна здобути перемогу, не проливаючи ані своєї, ані хлопської крові? Я закликаю всіх милостивих панів, присутніх тут, відкинути пристрасть, яка терзає ваші благочестиві душі, і довіритися своєму холодному розуму. Certa viriliter sustine patienter![80] Не варто більше показувати готовність до війни, а треба проявити до заколотників милість. Дамо їм час усвідомити свою провину і схаменутися. І вони з радістю повернуться до своїх обов’язків покори й лагідності. Але якщо все ж нахабство переважить у них і вони знехтують нашим милостивим прощенням, то любов до своїх родин і рідних домівок рано чи пізно здолає в їхніх бунтівних душах ненависть та свавілля, і саме це змусить їх прийти до покірності.

Шляхта з полегшенням зітхнула — усі очікували довшої та більш багатослівної промови, тому марно нишпорили у своїй свідомості в пошуках терпіння.

— Пан воєвода має рацію, — вигукнув чеховський каштелян, натхнений таким швидким закінченням виступу Киселя. — Дамо заколотникам час схаменутися, адже ми — той дамоклів меч, що висить над їхніми головами. Ми маємо подарувати їм надію на прощення. Інакше, позбувшись її, вони стануть ще більш відчайдушними.

Несподівано пана Киселя почали підтримувати багато присутніх, а князь Заславський лише втомлено слухав ці поради.

— Пане Вишневецький, а що ти скажеш? — несподівано для всіх запитав Домінік.

Вишневецький усміхнувся. Із самого початку він мовчав і тільки глузливо поглядав навколо.

— А скажу я те, що не володію таким красномовством, як деякі. Але, слухаючи так прегарно висловлені поради, я дивуюся всім, хто тут присутній! Чим ви мислите, панове? Та якби козацька мерзота мала так само совісті, як пан Кисіль красномовства, то й мови не було би про війну! Але в нас війна, і в ній лише один може бути переможцем! Нам радять

1 ... 95 96 97 ... 153
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лицарі Дикого Поля. Том 2», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лицарі Дикого Поля. Том 2"