Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 173
Перейти на сторінку:
чималий хутір, скупчилася юрба поселян, і чути, як деренчливий голос кобзаря під дзвін струн співає думу і змушує його спинити коня.

Сірко вперше чув цю думу, хоч і знав гетьмана, про якого співалося в ній і який ходив на турків у Волощину. Гасячи по співі шелест струн пальцями, кобзар зводив сліпу голову догори, очікував якусь мить і знову біг по струнах. Він був чимось схожий на мереф'янського війта Пилипа Ступу, який виніс його Петра з бою, а його міхоноша нагадував Петрового джуру в Мерефі з волоського роду, Матвійка Голуба, лише одягнутий був гірше. Може, тому Сірко, наслухавшись дум, поклав міхоноші до бриля золотого таляра, аж кобзар було запротестував.

Кобзарські співи не зняли із Сірка стуми й туску, вони то збільшували клубок печалі в горлі, то зменшували його, надихаючи відчуттям лицарства, яке виправдовувало і його дії в захисті рідного люду, і синові в жертвуванні. Кобзаря, осліпленого в неволі, Сірко подумки величав «справжнім лицарем», що слугував тим, хто його слухав.

«А так, лицарями можуть бути лише мертві або сліпі й калічні!» — ще раз переконував себе, слухаючи співця.

— Спасибі тобі, вельможний подорожцю, за щедру плату,— сказав, перепочиваючи, кобзар,— за твого золотого ми з малим і ошатнимося, і якимось сиротам запоможемо в біді, бо й для того вештаємося, рідним краєм. Хай щасливо та безпечною буде всюди твоя путь,— вклонився він Сіркові.

— І ваша, лицарю, та всіх тих, що вас слухають, хай, буде такою ж,— торкнув Сірко Велеса, огинаючи юрбу мовчазних слухачів.

Одна хмара у лимані, Друга, чорна,— в полі Заступили, затиснули, Гей, козакову долю!.. Гей!..—

полетів Сіркові вслід, мов плач, спів кобзаря.

«А таки хмари, і не дві їх, а чотири чи й більше». Наструнена горем із Петрового похорону душа, розслабившись на мить від співу сліпця, знову напинається, суґестується, бринить, аж рвучись, і натягується до знетямлення. Велес везе і її з вершником. «А все ж першими застувальними храмами нашої непогоди є людолови,— вирішує він вже вкотре,— що б тому не перечили, а таки людолови!..» — вбиває в собі сумніви.

Вид хутірця, що потопає в зелені, шумлива гра дітвори на вигінці, чепурні білі хатки з мальвами попід вікнами, калини та соняхи при путівці, клекіт лелек біля лелечат в пробних розкриллях, веселі рядки вспольних полукіпків збіжжя, тирлування перемішаної козами овечої отарки, спокійне ремигання ситої череди на пастівнику, просіявшись через Сіркову свідомість, залили смуту і відчай, вгамували на тимчас біль.

«Цих, завдяки віддаленості,— оглянувся Сірко на хутір,— видно, обійшла поки що лиха година. А бекет, мабуть, на тому дереві в них,— відгадував.— Як би то щасно та в гараздах жив люд, коли б не було загарбників і людоловів на нього»,— подумав Сірко, зітхнувши і пустивши Велеса скачем через горбатини між мовчазних могил ледь помітною стежкою.

Глибококолійний гостинець, на який він вибрався, був давнім як світ, і Сірко їхав збочиною, любуючись навколишніми овидами і чаруючись полинами, типчаками, ковилою, свиріпками, що пахли духмяно і спали в тиші чи тіпалися на вітерцях або шелестливо шептали тирсою чи кугою. Підобідуючи та підпасуючи Велеса десь коло озера чи річки, де можна було і скупатися самому, і помити коня, він привчав арабчука до води, переконуючись, що той сподобав її, прохолодну в спеку, а ось плавав під тягарем невправно, і те непокоїло Сірка.

«Навмисне воєвода Ромодан відвів потуги валуйківського полковника Федора Жученка із Колоторської лінії чи випадково? — ширяли стрілами в ньому питання.— Чому вчинив так, коли навмисне? Щоб орда погамувала непокірних викітців козацьких лише там, та й у всій Слобожанщині поза його острогом? Прислужувався цареві та вчинив те навспак їм? — губився в скімливих здогадах.— А Харківський полк не тепер, то в четвер буде передано Ромодановському...»

— Невже все оте жахне я дійсно пережив і досі не вмер, скорбивши не лише тілом, а й душею? — вголос питав сам себе, аж Велес, граючи вухами і косячи очима, дивувався з того, жваво міряючи віддаль.— Та й чи було те насправді зі мною? Може, воно — криваве, слізне, безсонне, гризотно-поховальне — мені лише сниться? — сумнівався і з насолодою глибоко вдихав духмяне тепле повітря.— Ні, все те було, тільки вже забуте, згублене в часі і вирі подій та доріг,— доходив у словах висновку.— Яке ж то щастя — жити, мислити, діяти, навіть у горі та злиднях! Треба жити, доки можна, і діяти для свого люду, доки не вмер! — підсумував свій рішенець.

Після спечного бігу в путі вершник відчув все лоскітніші повіви вільготи і прохолоди Дніпра-Славути. То близились Великий Луг, Базавлук і рідні січовища, про що навіть Велес обраділо здогадався, бо пішов, жвавіше кидаючи дужими ногами...

Коли ото запорозький гетьман Яким Дацько-Децик Василович був скараний Іванцем Брюхом у Ніжині як самозванець, а гетьман Дорошенко, по чотирьох місяцях братовбивчих боїв, здолавши та четвертувавши в Чигирині хороброго брацлавського полковника Дрозда-Дрозденка, став єдиним правобічним гетьманом, царські воєводи провели переписи-люстрації в Гадячі, Полтаві, Миргороді, Лубнах, Прилуках, Стародубі, Дебрянську, Новгороді-Сіверському, Глухові, Батурині й інших містах і містечках, крім Києва, Чернігова, Переяслава і Ніжина, де вже раніше було вчинено списи-реєстри і де із шафарів, лихварів, гендлярів та посполитих господарів бралося митне, чопове, перевізне, поташне, селітрове, рукомесне, ткацьке, охранне і подимне, а з решти — ще й поплужне в шістнадцять чвертей жита і посошне — в дві чверті збіжжя та чверть алтина. Єпископ Мстиславський і Оршанський Методій, позбувшись завдяки

1 ... 96 97 98 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"