Читати книгу - "Ярославна"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
За самою поемою виходить ще простіше: «Овлур свиснув за рікою…» І вже князь Ігор
В очерети горностаєм, Білим гоголем – на воду. На коня впада швидкого…Правда, тут можуть зауважити: це ж поетичний твір, а не звіт про втечу. Приймається і таке зауваження.
Ігор, наче сокіл, Під туманами летів, Б’ючи на снідання, На обід і на вечерю То гусей, то лебедів. Коли Ігор пролітав Соколоньком білим, Тоді Овлур пробігав Вовком босим сірим; Холодную росу Трусили-збивали, Бо коні швидкії Свої перегнали. Ворони, галки й сороки — Все принишкло кругом. Хіба дятіль притьмом, Чуть, десь довбне деревину — Вкаже до річки стежину. Тільки співом веселим в гіллі Сповіщали про світ солов’і. «Ігорю-княже, — Дінець промовляє, — І слава, і честь, і шаноба — Все, княже тобі, А Кончаку – злоба. Смуток, досада, жалі, А веселощі – Руській землі».Звичайно, Ігор вільно їздив на лови, себто часто і в будь-який час залишав ставку Кончака. Міг і не повернутися з чергових ловів, а податися з Овлуром на Русь.
Міг… Але наздогнати його у відкритому степу половцям нічого не коштувало. Тим більше степи вони краще знали. Але, як гадають дослідники, «втеча князя з полону, схоже, не була для Кончака несподіванкою. Складається враження, що далекоглядний хан дозволив втекти своєму другові, вирішивши, що в себе на батьківщині він буде більш кориснішим. Він не лише не відомстив сину збіглого князя, який залишився у його руках, але навіть одружив його із своєю дочкою. Володимир Ігоревич перебував у ставці хана до 1187 року, поки не народилася дитина. Після цього він із сім’єю з почестями був відпущений додому, де Ігор «створи свадьбу сыну своєму и венча его».
Тож і не дивно, чому так легко вдалося втекти Ігореві з полону і, подолавши сотні верст незнайомим степом, дістатися Новгород-Сіверського цілим і неушкодженим. Про те, що Ігор втікав із згоди Кончака, було відомо лише їм обом – руському князеві і половецькому ханові. Для всіх інших пустилася яса, що руський князь утік з полону. І в першу чергу для хана Кзака. Тому Кончак для виду змушений був послати за втікачами погоню, якій шепнув: женіться так, щоб руського коназа ніколи не наздогнали.
Половці за ним так і гналися. Ось як мальовничо подає про ту погоню «Слово…» (розділ «Погоня»):
Не сороки то стрекочуть — Понад Ігоря слідом Їздить Кзак із Кончаком. Кончакові каже Кзак: «Летить сокіл до гнізда, Соколича аси Розстріляємо своїми Золотими стрілами». «Нехай сокіл в гніздо лине, — Кончак Кзаку каже, — Ми красною дівчиною Соколича зв’яжем».Це, звісно, поезія, поетичні метафори, хоча насправді половці – а вони були першокласними слідопитами, – так і не наздогнали втікача. Дивно.
Бо виконували вказівку Кончака: женіться за руським коназом так, щоб ніколи його не наздогнали, і щоб він благополучно повернувся додому. А я вас для виду покараю… Що не наздогнали втікача. Але тільки для виду. А потім вас нагороджу…
«…И была в Новгороде и по всей Северской земле радость неописуемая. Радовались же немало и во всей Русской земле…»
Це коли Ігор, розбитий, зганьблений, по суті в статусі раба повернувся з полону.
Щось не дуже віриться
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярославна», після закриття браузера.