Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

606
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 179
Перейти на сторінку:

— Господе, твоя воля! — каже, підводячись. — Ото вже наснилося, нехай йому всячина!

І надвір вийшов. Там уже сонце зійшло, і дід порався коло воза.

— То що, — каже, — сину, виспався вже?

Михась і рукою махнув.

— Та хай воно тямиться… таке привиділося, що й досі страшно!

Та й розказав, що то за сон йому наснився. А дід вислухав та й питає:

— То се той самий чоловік був?

— Той, — каже Михась. — Ні лиця, ні одежі не пам’ятаю, та з голосу впізнав.

— А яка ж тая лялька була?

— Ой, дідуню, — каже малий козак, — така гарна, що й словом не сказати! Якби оце справді хтось подарував мені таке, то не розлучався б я з ним!..

— Ти ба!.. — каже дід. — А що ж тоді на шиї ото в тебе висить?

Глянув малий козак, аж на шиї в нього поворозка. Потяг він її з-за пазухи — і жахнувся: причеплена до неї була камінна лялька, що то вві сні йому той чоловік дав!

— То се вона? — питає дід.

— Вона… — прошепотів Михась.

— Бач, яке диво… — замислено каже старий. Та й узяв її до рук.

Була то чудернацька лялька з якогось чорного шкла чи каменя, така гарна, що й очей не одведеш, — видно було, що добре хтось над тим творінням потрудився. Кшталтом скидалася тая лялька на дівчину, що завмерла, піднявши обидві руки догори. І лице, й убрання, і вишивку на сорочці — геть усе на ній було видно, така то робота була тонка.

— Свят-свят-свят! — каже Михась, одступаючи назад. — Що ж се за лихо таке… га, діду?..

Той і похитав головою.

— Диви, — каже, — отсе чудасія! Де ти воли пас?

— Отам за річкою, де мочарища[14] починаються!

Подумав дід і каже:

— Чув я ззамолоду, що за сивої давнини там велика битва була… Казали, як настане повний місяць, то душі тих лицарів блукають бойовищем.

— Як се — блукають?

— А як тіло в землю не поховати, то душа сим світом волочитиметься… — І знову покрутив дивину тую в руках. — Так чи так, сину, немає зла в цій ляльці.

— А то чом?

— Бачиш, руки її догори зведені?

— Бачу, — каже Михась. — Та й що?

— Схожа вона на образ Матери Лади, Пресвятої Покрови, яка хоронить від напасти нашу землю. Колись молилися люде Покрові, то вона й боронила їх від лиха. А як забули її, то прийшли в Україну наїздники та й запрягли козацький люд у ярмо.

Михась і замислився.

— Та й що ж мені отсе робити тепер із цією лялькою? — питає нарешті.

— Носи, як тобі вже її подарували, — каже йому дід. — Либонь, недарма потрапила вона у сей світ…

— А що ж із того буде?

— Господь його святий зна… — Дід зітхнув. — Не бійся, сину, — що буде, те буде, а чого не буде, того — будь певен! — таки не буде! Тримай ось…

Та й віддав йому тую ляльку.

Взяв її Михась, поворозку на шию надів, а ляльку сховав за пазуху. Як опинилася вона в нього на грудях, стало йому так спокійно, наче він якесь добре діло зробив. Зняв тоді він ярмо з воза та й пішов волів запрягати, бо вже пора було й у поле їхати.

III

Минуло кілька день, та й забувся Михась за тую пригоду. А тим часом і сіяти почали — стільки роботи навесні, що ніколи і вгору глянути.

Якось надвечір поралися дід з онуком у дворі, аж заторохтіло щось попід частоколом. Дивляться, під’їжджає до воріт балагульський віз, а на передку чоловік сидить у киреї.

— Здрастуйте, — каже, — люде-небораки! Нехай живуть і пасуться ваші кури, гуси, свині та собаки!

— Здоров і ти, як не жартуєш… — одвічає дід. — А що доброго скажеш?

Зіскочив чоловік додолу й віжки на воза кинув.

— Отсе, — каже, — такий голодний, що й переночувати ніде! Зморився та в дорозі підбився, аж глядь — коло вашого хутора опинився. Як пустите до хати, то не буде вам за теє ніякої заплати.

1 ... 9 10 11 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"