Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України 📚 - Українською

Читати книгу - "Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України" автора Колектив авторів. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 210
Перейти на сторінку:
і засудженого, диференціації та індивідуалізації вико­нання покарань, поєднання покарання з виправним впливом, участь громад­ськості у діяльності органів і установ виконання покарань.

Демократизм, зокрема, не може бути принципом кримінально-виконавчо­го законодавства, виконання і відбування покарання, оскільки він не є загальногалузевим специфічним принципом права, це — лише принцип кодифікації законодавства.

Незрозуміло також і як саме може реалізовуватися принцип «взаємної від­повідальності держави і засудженого» у рамках кримінальної відповідальнос­ті, яка є застосуванням державного примусу органами і установами виконан­ня покарань і виражається в обмеженні прав і свобод засудженого.

Доволі сумнівним видається також віднесення до галузевих таких прин­ципів, як «диференціація та індивідуалізація виконання покарань», «поєднання покарання з виправним впливом», «участь громадськості у діяльності органів і установ виконання покарань», оскільки вони є принципами лише окремих інститутів кримінально-виконавчого законодавства і можуть бути реалізовані в основному при виконанні покарання у виді позбавлення волі.

Названі питання щодо доцільності існуючого формулювання положень ко­ментованої статті ще й дотепер залишаються дискусійними.

11. Разом з тим, хоча до системи принципів кримінально-виконавчого за­конодавства законодавець і не включив принцип «поваги до прав людини», передбачений численними міжнародно-правовими актами (як у сфері захисту прав людини, так і у сфері поводження із засудженими особами), необхідність його дотримання зумовлюється сучасним орієнтуванням державної політики України у сфері виконання кримінальних покарань на безумовне дотримання прав людини і громадянина. Він також закріплений у Законі України «Про Дер­жавну кримінально-виконавчу службу України» як вихідне положення діяль­ності персоналу цієї служби.

Цей принцип випливає із ч. 3 ст. 63 Конституції України, де сказано, що засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, визначених законом і установлених вироком суду. Отже, обмежен­ня прав і свобод людини і громадянина можливі лише на підставах, передбаче­них Конституцією України. У свою чергу, зазначена конституційна норма від­повідає гарантіям забезпечення належного механізму захисту прав людини, що знайшли своє відображення в Основних принципах поводження із засуджени­ми, затверджених Резолюцією 45-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 14 груд­ня 1990 р., де, зокрема, принцип поваги до прав людини сформульований так: «За винятком тих обмежень, необхідність яких зумовлена фактом ув’язнення у тюрму, усі, позбавлені волі, користуються правами людини та фундамента­льними свободами, викладеними в Загальній декларації прав людини, Міжна­родному пакті про громадські, соціальні та культурні права, Міжнародному пакті про громадські та політичні права та Факультативних протоколах до них (Резолюція 2200 А /ХХІ/ Генеральної Асамблеї, Додаток), а також іншими правами, викладеними в інших пактах ООН».

Стаття 6. Виправлення і ресоціалізація засуджених та їх основні засоби

1. Виправлення засудженого — процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої право- слухняної поведінки.

2. Ресоціалізація — свідоме відновлення засудженого в соціальному ста­тусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного за­гальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.

Необхідною умовою ресоціалізації є виправлення засудженого.

3. Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених є вста­новлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно ко­рисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.

4. Засоби виправлення і ресоціалізації засуджених застосовуються з ура­хуванням виду покарання, особистості засудженого, характеру, ступеня сус­пільної небезпеки і мотивів вчиненого злочину та поведінки засудженого під час відбування покарання.

1. У статті, що коментується, вперше на законодавчому рівні дається ви­значення поняття «виправлення засуджених», реалізується відповідна мета кримінально-виконавчого законодавства (ч. 1 ст. 1 КВК). Виправлення засу­дженого розглядається як процес позитивних змін, що відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої поведінки, по­ваги до традицій людського співіснування. Поняття «виправлення» є ключовим для застосування багатьох норм КВК України, зокрема для застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання (статті 81, 82 КК, ст. 67 КВК), для визначення ступеня виправлення засуджених (ч. 2 ст. 65, ч. 2 ст. 123 КВК). Виправлення полягає в тому, щоб шляхом примусового впливу на засудженого внести корективи в його соціально-психологічні властивості, нейтралізувати негативні наслідки, прищепити повагу до закону, людини і су­спільства.

2. Ресоціалізація — це свідоме відновлення засудженого в соціальному ста­тусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загаль­ноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві. Необхідною умо­вою ресоціалізації є виправлення засудженого.

Ресоціалізація є комплексним поняттям, яке охоплює допенітенціарний, пенітенціарний і постпенітенціарний періоди впливу на особу засудженого і є одним з етапів його соціалізації. До допенітенціарної ресоціалізації слід відне­сти винесення вироку і визначення покарання засудженому; пенітенціарна ре- соціалізація включає адаптацію до умов виконання покарання і виправлення засудженого; до постпенітенціарної ресоціалізації відносять підготовку засу­дженого до звільнення і його соціальну адаптацію до умов життя на волі.

Ресоціалізація у пенітенціарній педагогіці — це процес відновлення особи як соціального повноправного члена суспільства, що здійснюється на основі за­стосування до цієї особи комплексу правових, організаційних, психологічних, виховних та інших заходів впливу на різних етапах кримінальної відповідаль­ності з метою повернення її до самостійного загальноприйнятого суспільно- нормального життя.

3. Під основними засобами виправлення і ресоціалізації слід розуміти ком­плекс державних заходів, визначених кримінально-виконавчим законодавством України, впливу на свідомість засуджених для досягнення мети покарання.

Виправлення засуджених здійснюється з допомогою основних засобів, що перераховані в ч. 3 коментованої статті. До них належать встановлений поря­док виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив. Кримінально-виконавчим законодавством України деталь­но регламентується порядок виконання, відбування покарання і застосування заходів впливу.

Режим виконання і відбування покарання багатофункціональний за сво­єю спрямованістю. У загальному значенні слово «regime» треба розуміти, як встановлений порядок; спосіб життя; сукупність заходів, норм для досягнен­ня якоїсь мети. Він виступає як один із засобів виправлення (ч. 3 ст. 6 КВК), створює умови для застосування інших засобів виправлення (ч. 3 ст. 102 КВК).

1 ... 9 10 11 ... 210
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України"