Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 98
Перейти на сторінку:
class="p">Григорій і Рахіра сміяли­ся та­кож із то­го. І Гри­горій не був дур­ний. Ба­чив світа. Хо­див май­же що­ро­ку до Мол­да­ви на ро­бо­ту і, як вер­тав­ся відти, знав не од­но роз­ка­зу­ва­ти, що чув, видів, а що й сам ут­нув. Не ба­чив у тім гріха, що Са­ва лю­бив Рахіру…

А по-дру­ге, хоч які бу­ли бідні,- бо во­ни бу­ли бідні зарібни­ки, що ви­най­ма­ли собі по­ле й хо­ди­ли на ро­бо­ту, особ­ли­во ж Те­тя­на, тітка йо­го,- то все-та­ки об­да­ро­ву­ва­ли йо­го чим мог­ли, як там прий­шов, і уго­щу­ва­ли, не тряс­ли­ся над крей­ца­ром, як та­то й ма­ма. Та­то йо­го не поз­во­ляв йо­му ку­ри­ти, бо сам не ку­рив, а Гри­горій усе при­но­сив йо­му пач­ку з Гоп­пля­цу, як знав, що в нього вже тю­тю­ну не ста­ло, а він хотів ку­ри­ти. В та­та пив він горівку лиш 3-4 ра­зи до ро­ку - на різдво, на Ве­лик­день, на храм і на Но­вий рік або в м'ясниці,- а тут час­ту­ва­ли йо­го не раз і не два, а по кілька разів до тиж­ня. А вже най­ліпша бу­ла для нього Рахіра…


Як Ми­хай­ло вга­дав, що він Рахіру лю­бить, і дізнав­ся, що він ча­са­ми за­но­чо­вує в вуй­ка Гри­горія, на­ки­нув­ся на нього і сва­рив: «Со­ром нам ро­биш, Са­во! Ти лю­биш дівчи­ну пус­ту, що на неї ні один по­ряд­ний хло­пець у селі не гля­дить, що її ніхто по­ряд­ний за жінку не візьме. Во­на по­га­на во­лош­ка, ци­ган­ка. Ди­ви­ся на її зу­би й на її рот! Як клуб­ки з м'яса сто­ять їй в лиці! Чи во­на чим при­ча­ру­ва­ла те­бе? Ди­ви­ся, яка во­на по­га­на! Чо­ло во­лос­сям за­рос­ло, а очі, як у чор­тиці або у го­лод­ної со­ба­ки!»


Він не відповів бра­тові на те нічо­го. Вза­галі не­ба­га­то го­во­рив, як той зво­див роз­мо­ву на Рахіру, але її по­ки­ну­ти зовсім не ду­мав. Як не міг її кілька днів ба­чи­ти, бо батько ро­бо­тою об­тя­жав, був прос­то хо­рий. Хо­див, мов зат­роєний, в'янув усім тілом, а лють так і гра­ла в нім. Тоді й не­доб­ре бу­ло драз­ни­ти йо­го. Не вит­ри­му­вав він так дов­го. Як та во­да за­га­че­на, що най­шла цілою ма­сою і роз­ри­ває греб­лю, так і лю­бов йо­го ло­ми­ла всі згля­ди й обов'язки про­ти ро­ди­телів, і він ішов до неї. Во­на на­го­род­жу­ва­ла йо­го ба­га­то за цілий зніве­че­ний час, і він уд­воє прив'язу­вав­ся до неї.


Мабуть, ні од­на дівчи­на на світі не вміла так лю­би­ти, як во­на! В її обіймах він не­на­че змінив­ся. Своїми ве­ли­ки­ми чер­во­ни­ми ус­та­ми пи­ла з нього всю енергію і си­лу; пи­ла йо­го, ко­ли лиш гляділа на нього своїми очи­ма. І під ти­ми пог­ля­да­ми, що або сміяли­ся, або іскра­ми об­си­пу­ва­ли йо­го, - м'як, ос­ла­бав і тра­тив уся­ку во­лю. Її сміх, го­лос­ний, ко­рот­кий, ури­ва­ний сміх, ви­ри­вав йо­го з уся­ко­го на­ду­му­ван­ня й по­ри­вав із со­бою, а сло­ва її все підхо­ди­ли йо­му під йо­го ду­шев­ний лад.


Здавалося, ціле йо­го єство зібра­ло­ся ли­ше в те од­но по­чут­тя, в лю­бов до неї, і стра­ти­ло ро­зуміння чо­го іншо­го. Ку­пав­ся і по­ри­нав у тім чутті. Відчу­вав її в собі, мов жит­тя, і ані че­рез дум­ку не пе­ре­хо­ди­ло йо­му роз­лу­ча­ти­ся з нею.


Сміявся з нею над батьком і бра­том. Що зна­ли во­ни, як їм обом бу­ло! А ко­ли розд­раз­ню­ва­ли йо­го за­бо­ро­ною хо­ди­ти до Гри­горія, гро­зив, що вте­че з нею в Мол­да­ву. Так, уте­че з нею до Мол­да­ви, а та­ки не ли­шить її…


Вийшов зі стайні і гля­нув ок­руг се­бе. Так ти­хо й пус­то бу­ло вок­ру­ги. Зем­ля ле­жа­ла ще чор­на й на­га, як да­ле­ко око ся­га­ло, ген аж ту­ди, де не­бо хи­ли­ло­ся; лиш десь-не-десь зе­леніли­ся блідо пас­ма ози­ми­ни й різни­ли­ся ви­раз­но від тем­ної не­ора­ної ще ріллі. Сплю­нув пе­ред се­бе. Страх, як чуд­но йо­му тут! Ми­хай­ло грав на сопівці, як пе­ре­сид­жу­вав тут сам, але він ані не вмів гра­ти на сопівці, ані не лю­бив то­го жалісли­во­го го­лосіння. Во­но йо­го боліло. До чор­та! Те­пер му­сив тут сидіти й ну­ди­тись. Жод­на людська ду­ша не за­хо­дить сю­ди, ні нічо­го жи­во­го не по­ба­чиш тут. Що мав по­чи­на­ти? А сидіти му­сив. Са­ме як­би відійшов, вліз би хто й виніс усе з бур­дея, тоді мав би що слу­ха­ти, а врешті, і шко­да бу­ла б не­аби­яка. Тон­кий і струн­кий, вип­ря­му­вав­ся, скла­дав ру­ки на­зад, підіймав го­ло­ву й пог­ля­дав, на хвильку приж­му­рив­ши очі, в лег­ко зах­ма­ре­не вес­ня­не не­бо…


Робив се з при­вич­ки. Лю­бив стріля­ти птахів, і ко­ли ли­ше ста­нув де бездільно, за­раз приж­му­рю­вав очі й шу­кав чо­гось під хма­ра­ми. Ча­сом і зовсім без наміру. Кілька птахів, що пе­ре­га­ня­лось ви­со­ко під хма­ра­ми, зник­ли на хвильку й по­яви­лись знов,- і звер­ну­ли йо­го ува­гу на се­бе.


Він слідив який­сь час за їх грою в повітрі, а відтак стріли­ла йо­му од­на дум­ка че­рез го­ло­ву. Побіг жи­во до бур­дея, зірвав із стіни батько­ву стрільбу, по­вер­нув на давнє місце, підняв стрільбу до­го­ри, замірив­ся на птахів і вистрілив…


Добре стрілив. Як чор­на точ­ка, що в ша­леній ско­рості зрос­тає, так упа­ла од­на пташ­ка до землі. Він підбіг сквап­но в той бік і глядів, за чим цілив.


Се був во­ро­бець.


Він розстрілив йо­го цілком.


Підняв і відніс йо­го ве­ликій, на лан­цюзі прив'язаній со­баці. Відтак глядів хвильку, як во­на то ки­да­ла­ся, то жа­ха­ла­ся дрібної зак­ри­вав­ле­ної пташ­ки. Опісля знов ди­вив­ся під хма­ри і знов ждав… Не до­ба­чив уже нічо­го більше. Гук вистрілу ля­кав їх. Во­ни роз­летіли­ся і зник­ли.


Він усміхнув­ся.


Сього не вдав би Ми­хай­ло, аби йо­му й ле­ва підста­вив! Він ду­же зле стріляв. Брав стрільбу до рук так, як її хіба бе­ре жінка. Так нев­дач­но! Ну, се раз бу­де фай­ний жовнір! Як він бу­де раз у війні на лю­дей стріля­ти, ко­ли не вміє застріли­ти навіть зай­ця? Чи бу­де й там бу­ком ки­да­ти, як ки­дав за зай­ця­ми, як хотів яко­го уби­ти?…


Майже уго­лос розсміявся. Ми­хай­ло був ба­ба, хоч був сильний, як медвідь, і плечі у нього, як у ве­ли­ка­на, са­див на них мішки, як ніщо; хоч, щоп­рав­да, до ро­бо­ти був здат­ний, як рідко хто пер­ший-ліпший. Але сер­це бу­ло у нього м'яке, як тісто!…


І знов усміхнув­ся.


Чи йо­го візьмуть-та­ки до війська?


Він хотів би ду­же, аби йо­го відібра­ли. Тоді не потрібу­вав би вик­ра­да­ти­ся до Рахіри, як той злодій, бо батька не боїться; батько доб­рий і не ка­же йо­му нічо­го в очі, а ма­ма не­хай собі го­во­рить і сва­рить скільки хо­че, з то­го не ро­бить він собі нічо­го, увечір во­на за ним не піде, але Ми­хай­ло…


Він сто­яв ще який­сь час, по­то­нув­ши в гад­ках… Заніс відтак стрільбу

1 ... 9 10 11 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"