Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

320
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 98
Перейти на сторінку:
на­зад на місце, замк­нув двері від бур­дея, а потім, ог­ля­нув­шись уваж­но на всі бо­ки, пішов спішним кро­ком навскіс че­рез по­ля до неї.

Тим ча­сом - се ж бу­ло пізно по обіді - Марійка уви­ха­ла­ся по хаті. Во­на пе­ре­сид­жу­ва­ла постійно в сільській хаті ко­ло дво­ру на «горі» і ла­го­ди­ла ве­че­рю. Очіку­ва­ла Івоніку й Ми­хай­ла з міста. Бу­ла се сла­бо­сильна, ще до­волі мо­ло­да жінка з ніжни­ми ри­са­ми об­лич­чя, на якім за пер­шим пог­ля­дом бу­ло пізна­ти, що тяж­ка, не­нас­тан­на пра­ця й жу­ра, що гніти­ла її, на­да­ли її п'ятно ста­рості. Во­на жи­ла в згоді зі своїм чо­ловіком, по­ва­жа­ла й по­див­ля­ла йо­го у всіх йо­го вчин­ках, го­во­ри­ла до нього «ви» і спов­ня­ла всі йо­го на­ка­зи й ба­жан­ня без опо­ру. Бу­ло би тяж­ко ска­за­ти, кот­ре з них бу­ло ста­ранніше й пильніше; ли­ше ко­ли про нього го­во­ре­но, що він нез­ви­чай­но доб­ро­го сер­ця, їй за­ки­ду­ва­но ску­парст­во.


Вона зна­ла про се, і се гніва­ло її чи­ма­ло. Чи се бу­ло ску­парст­во, ко­ли во­на все дба­ла для своїх дітей, за які бу­ла би відда­ла ду­шу? Ко­ли не тра­ти­ла ча­су так, як інші жінки за ба­ла­кан­кою, сього або то­го без на­мис­лу з ха­ти не да­ва­ла або над­то не роз­да­ро­ву­ва­ла? Ко­ли хо­ди­ла в по­ла­та­них ре­чах і не сто­яла ніко­ли ко­ло кри­ниці й не пра­ла? Про­те во­на все бу­ла доб­рою ґазди­нею і ма­ла до­ма все, що по­вин­но бу­ти в кожній хаті і у кож­ної доб­рої ґаздині. А хоч ніхто про се не знав, то все з тим бу­ло їй доб­ре. Ніхто не знав, скільки по­лот­на, нап­ря­та­но­го її влас­ни­ми ру­ка­ми, хо­ва­ло­ся в скрині. Скільки пре­гар­них, чис­то вов­ня­них ко­верців висіло на поді. Скільки по­ду­шок у неї бу­ло, скільки руш­ників і білля, скільки кип­тарів і що в тій бля­шаній круглій пушці, [29] в якій хо­вав Івоніка свої важні па­пе­ри-конт­рак­ти за по­ля й усякі інші ци­дул­ки,- що там нас­поді ле­жа­ли і банк­но­ти… А що во­ни най­частіше їли борщ і ма­ма­лиґу, фа­со­лю і ба­ра­болі,- се не ма­ло поп­рос­ту ніко­го об­хо­ди­ти. Во­на ніко­ли не жу­ри­ла­ся тим, що по інших ха­тах діяло­ся і що хто їв або ва­рив. Зреш­тою, чи інші їли ліпше? Се хотіла би во­на по­ба­чи­ти! Навіть Докія, що все на ціле се­ло хва­ли­ла­ся, що ніхто так доб­ре не вміє ва­ри­ти, як во­на,- ва­ри­ла щод­ня борщ, а що, мо­же, ко­ли чай пи­ла?… Ну, тоді, пев­но, бу­ла сла­ба, або ста­рий Пет­ро з міста привіз, то й зва­ри­ла та па­ри­ли собі ро­ти! Але то вже раз так на світі ве­ло­ся, як хто лиш нічо­го не да­вав, не ро­бив да­рунків, нічо­го з ха­ти не роз­зи­чу­вав, а хотів і собі де­що ос­та­ви­ти, той був за­раз «ску­пий» і то­го об­ки­ду­ва­ли та­ки­ми лат­ка­ми, що матінко Хрис­то­ва! Во­на вже дав­но про се пе­ре­ко­на­ла­ся,- заг­ля­ну­ла пушці на дно й то­му дер­жа­ла­ся від усіх зда­ле­ка. В неї бу­ли лиш три добрі знай­омі, з яки­ми не­нас­тан­но зно­си­ла­ся. Дві зовсім старі жінки, білі, як сніг, і од­на мо­ло­ди­ця. Ті ж старі ста­ва­ли їй в різних при­го­дах з по­ра­дою, а мо­ло­ди­ця бу­ла то­ва­риш­кою її душі і при ро­боті. Більше не сто­яла за нічию лас­ку. Івоніка ішов за нею слід у слід. Жив з усіма доб­ре, але у ве­ликій при­язні лиш із ста­рим Пет­ром.


Марійки й не ба­чив ніхто ніко­ли в корчмі. Ду­же рідко ко­ли на яр­мар­ку, а свя­та­ми або неділею по обіді, то, вмісто піти де на ба­ла­кан­ку в се­ло, ля­га­ла на призьбу від сон­ця і спа­ла, а як ні, то ви­ма­щу­ва­ла собі й си­нам го­ло­ви й че­са­ла їх глад­ко й гар­но так, як чи­ни­ла се в ча­сах, ко­ли бу­ли ще дрібни­ми хлоп'ята­ми, і роз­мов­ля­ла про ху­до­бу й зем­лю і про те, як во­но - як дасть бог до­че­ка­ти - бу­де в бу­дуч­ності. Ча­сом хо­ди­ла з Ми­хай­лом або Івонікою ме­жею в по­ле і ог­ля­да­ла хліб…


Нині бу­ло їй тяж­ко на душі, і її дум­ки бу­ли по­нурі й невідрадні та й гну­ли її до­до­лу.


Зранку, як Івоніка й Ми­хай­ло пішли до бран­ки у місто, во­на на­ки­ну­ла на се­бе сер­дак і побігла нап­равці чор­ним по­лем до сусіднього се­ла, до да­ле­ко й ши­ро­ко зна­ної ци­ган­ки-во­рож­ки, що­би дізна­ти­ся від неї із карт, чи Ми­хай­ло ос­та­неться до­ма, чи візьмуть йо­го во­се­ни від неї до війська.


А во­рож­ка чис­ли­ла щось ме­жи кар­та­ми та чис­ли­ла, пе­решіпту­ва­ла якісь нез­ро­зумілі сло­ва, а відтак ска­за­ла їй ось що: «У те­бе ве­ли­ка гри­зо­та, але ще більша жур­ба те­бе і твой­ого чо­ловіка жде відте­пер. Пе­ред то­бою ле­жать по­то­ки сліз; во­ни вкінці ви­сох­нуть, і ти бу­деш кров'ю пла­ка­ти. По­ро­ги су­ду пе­рес­ту­па­ти­меш, за один раз ви­топ­чеш стеж­ку до нього… та­кий тяж­кий жаль нес­ти­меш із со­бою тою стеж­кою… Ме­жи бідних роз­да­ва­ти­меш своє доб­ро і від лю­дей бу­деш утіка­ти, а те, що тобі най­миліше, піде від те­бе як­най­дальше, а те, що стоїть від те­бе по­да­ле­ку, ста­не тобі близько сер­ця. Від бо­га все за­ви­сить. Як бог схо­че, так і бу­де! Він мо­же все відвер­ну­ти. Ми­хай­ло па­дає до­до­му».


Так. Та й з тим вер­ну­ла­ся. Бу­ла зовсім при­би­та. Во­рож­ка все вга­ду­ва­ла, ко­ли бу­ло прий­ти до неї, та й сим ра­зом, ма­буть, прав­ду го­во­ри­ла. То­му во­на вже те­пер пла­ка­ла, їй бу­ло так гірко на душі, що не мог­ла з со­бою упо­ра­ти­ся. Во­на зна­ла, що Ми­хай­ла обст­ри­жуть, хоч він те­пер і «до­до­му па­дав», і що піде від неї во­се­ни на два-три ро­ки, а мо­же й навіки… Во­на не сумніва­ла­ся над сло­ва­ми во­рож­ки. Го­во­ри­ла так, що не мог­ла інак­ше, як віри­ти. А як­би й по­ло­ви­на то­го бу­ла прав­дою, то все її жда­ло якесь не­щас­тя, її жда­ли,- як ка­за­ла во­рож­ка,- кри­ваві сльози… Во­рож­ка оця бу­ла чарівни­цею. Різни­ми зілля­ми і примівка­ми відібра­ла власній рідній сестрі чо­ловіка, а той, по­ки­нув­ши жінку й дітей, прий­шов до неї і жив із нею як чо­ловік із жінкою, хоч во­на бу­ла стар­ша й по­га­на. Во­на зна­ла­ся на різній силі й не го­во­ри­ла на вітер. До неї звер­та­ли­ся всі дівча­та й хлопці із сусідніх сіл, во­на всім по­ма­га­ла. Од­ним зіллям, іншим примівка­ми. Го­во­ри­ла як із книж­ки й уга­ду­ва­ла з карт, хто при­хо­див до неї з сер­цем і вірив у те, що во­на го­во­ри­ла. Во­на віри­ла в те, що во­на ви­во­ро­жи­ла… Ти­хо пла­чу­чи, ро­би­ла те­пер од­ну ро­бо­ту за дру­гою. Розк­ла­ла огонь, прис­та­ви­ла ве­че­рю, пе­ре­чис­ли­ла всі ку­ри й кач­ки і зла­го­ди­ла в клу­но­чок снідан­ня на завт­ра. Враз із дни­ною мав іти Івоніка з Ми­хай­лом ора­ти в по­ле. По­ра­ючись отак то тут, то

1 ... 10 11 12 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"