Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

316
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 100 101 102 ... 149
Перейти на сторінку:
грати для передиху в кості, в дамки, в угадай-бійку, в нарди і замороки-шахи за підказками господаря. Завітали в хату два скрипалі і, трохи з'ївши та випивши, прийнялися грати і до пісень, і до танців.

Нарешті жінки пішли в покої розглянути Явдошине гаптування, а чоловіки встряли коло воєводи в палкі й гарячі розмови. Пан Григор був у настрої від уваги до нього і хизувався своєю непересічною обізнаністю «у справунках дипломатичних і військових». Його висліди були незаперечними й категоричними, отож Сірко, присівши на лавиці, слухав його уважно, хоч і вдавав збайдужілого і захопленого смоктанням подарованої йому напередодні Явдохою грушевої люльки з довгим вигнутим чубуком.

— Хіни,— вів розмову мов заведений Ромодановський,— чисельніші за нас і старші, кажуть, всіх на землі, а і в них ворохобства бродять. Ще при цареві Михайлові, милістю Божою, царство душі його благородній, заколот у них призвів до втечі самого імператора, а вождь повстанців Лі Цзичен, захопивши столицю, і тепер імператорствує. У нас, московитів, те неможливе і неприпустиме. Ми з тим розправимося, як ото з Колотником чи із псковитянами, новгородцями та іншими бунтарями. У нас тепер сила і послушенство в державі його царської милості, слава Богу. Нам лише противні сусіди, а найпаче паршиві ногаї і ординці, а на спаді — поляки та литвини-жмуди стоять на перешкоді, але то тимчасово, бо благості і щедроти милістю Божою царя Олексія жалувані і хрещеним, і нехристам незлічимо великі, як і церкви та духовники цареві.

Сірко, що з першого погляду не злюбив воєводу, не виказував того нічим, уважно слухаючи його балаканину та суперечку з господарем про заколоти. Слухав і був усім єством на боці Дзиковського, хоч той багато чого недомовляв, як і його сотник Іван Чорноморець, коли засперечалися про освіту в Московії.

— Що оті дяківки, братські школи, колегіуми, які і я пройшов, оті друки твої, полковнику? — заперечував воєвода господареві, стримуючи себе.— Розвели їх і гетьмани, і єретичні ваші отці духовні на ляський та латинянські кшталти повсюди, а для чого, питається? Чорному людові наука ні до чого, вона хліба насущного йому не дасть. Ще чільцям двірським і духовникам, може, необхідна, але часто і їм шкідлива, як знаю по своєму синовцю, що у Київському колегіумі разом із гетьмановим Юргієм-Єврахом навчається. В тому вишколі, найпаче в Київському, за твою ж платню-пожертву тобі ж зіпсують чадо всілякими вольностями,— робив він паузи.— Ні, я не перечу, пане Іване,— заспокоював він Дзиковського.— але, повторюю, ті вишколи без модного війська ні до чого. А пощо те вишколення жінкам, що самим Богом покликані слугувати нам і родити дітей? — притишив він голос.— А зараз, за гетьмановим віцем, вони ще й правовимогливі у контроверсіях.

Сірко не встрявав у розмову, не стримував воєводу, як інші, лише уважно слухав. Коли розмови знову почали точитися навколо вишколів, церковних наділів і духовних справунків київських єретичних екзархів, воєвода, паплюжачи їх, дійшов і до «матері міст руських».

— Якщо Києва з його Лаврською первопечерністю і Софіївською духовною всекорінністю не можна перенести в первопрестольну Москву, то їх слід знищити, як тлумачать наші придвірні мужі і патріарх Никон з духовенством,— звеличував і хвалив боярин все колоцарське як найсвятіше.

Ромодановський вважав, що Київ мусить передати тепер «ознаймення матері міст русинських первопрестольній Москві та її патріархії з усією первісністю, одвічністю і матірністю в докорінні і витоках».

— Адже Москва як-не-як,— твердив воєвода,— третя по Римові і Візантії держава — як не нині, то завтра. Царство могутнє і самодержством, і святейшим Синодом, і приказами та ізбовими земствами, боярськими думами і старостатами...

Не спинити було Ромодановського, підготовленого заздалегідь. І тільки запросини Явдохи приступити до другого обіду, підтримані мужем, перервали його просторікування. Та мовчав він недовго, бо насамкінець звернувся до Сірка.

— Чули ми, пане воєводцю, і тут, і на Москві, що ти скусний і вдатний привідця і герцер, то від Божою милістю царя передаю тобі пропозу пристати на службу його первопрестольності за щедрий жалуванок і маєстатство хоч би й отут, в слобідських землях. Милосердя царські гарантую,— поклав він руку на плече Сіркові по-панібратськи, аж той зіщулився від огиди.— У нас, чим служіння більш послушенське, тим воно більше поцінюється,— грузно всідався він за стіл, ждучи відповіді.

— Подумаю над тим, пане воєводо,— сказав Сірко, ледь стримуючись від обуру.

Пили знову за іменинницю і за всіх прийшлих, за Явдоху святу і весну повідну, що дала передих людям від ногаїв, пили за міць війська тутешнього і охорони зискові. Ромодановський без тосту, саморучно налив собі щедро, спрагло і до огидності жадібно перехилив повного лугаря з перцівкою.

— А що ви вболіваєте за Україну, то марниця,— заплітався у нього язик.— Ми прихилили Хмельницького, невдячного цареві, і його кращих старшин, а з ним і народ ваш під милостиву руку пресвітлого царя великої Русії приберемо не натимчас, а назавше, хоч ви того й не хочете. Всіх непокірних смердів, холопів, сіром і рукомесників, як і їхніх чільців, ми знищимо до ноги,— подивився він п'яно на застільців.— І при тому зведемо, як кажуть, одним стрілом двох зайців: і оті вольності всілякі, і непокори та непослушенства. А як же? Чого б то, самі помисліть, холопи-московити жили гірше холопів-гетьманських та донців чи ще когось там, переймаючи їхні дурні домагання врядувань?

Недарма кажуть: що в тверезого на умі, те в п'яного на язиці! Ромодановський що далі, то розв'язніше бахвалився, вмовляв і настановлював, хвалив і паплюжив, все в нього ділилося на чорне і біле, на ворожо-супротивне і приязно-покірне.

— Панькання з козаками, зосібно з вашими та ще там якими,— то, шановні мої служиві, данина становиську та часові, і нерозумно вам, чільцям, надіятися на оті вольності. Говорю це вам, як старший станово і літами врядовець царя і держави і як братець по козакуванню дідизному.

1 ... 100 101 102 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"