Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вода, павутина 📚 - Українською

Читати книгу - "Вода, павутина"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вода, павутина" автора Нада Гашич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 104 105 106 ... 122
Перейти на сторінку:
від будівель, які творили амфітеатр, якась «Розамунда» зіштовхувалась із надтріснутою штукатуркою, яка на очах подавалася перед вібраціями, і шматок штукатурки з «Нами» звалився Відошичеві просто під ноги. Не ворухнувся, не відреагував на голоси, які його докірливо застерігали, наче це саме він долотом відбив гіпсову квітку. Баси ранили його просто у шлунок, тому він обома руками стиснув діафрагму, яка дрижала. Дивився в напрямку площі Бана Єлачича. Через кольорові паперові шапки і дивні футболки неонових кольорів, натягнуті на пальта, не відразу розрізнив обличчя. Наче люди були не звичайних розмірів, але й не Ліліпути щодо нього, повільного Гулівера, а дорослі схилені примари.

Перше, що помітив, було не ритмічне підскакування, супроводжуване частими і здебільшого безпричинними радощами бідноти на площі, а збуджене переміщення з місця на місце. Наче половина тих людей погубилася. Музика припинилася, а на сцені перед віддаленою будівлею банку ледь помітний конферансьє оголосив номери. Якби Відошич міг самовільно рухатися, він би покинув площу. А так лише стояв. Нічого не розумів: ні кому адресовані вітання, ні кого публіка мала підбадьорювати, ні кому плескали. Слова запізнювалися, відлунювали від будівель і кружляли навколо Відошича, і він рушив до сцени, наче те, що говорив той чоловік, стало для нього життєво важливим. Конферансьє крикнув: «Мажоретки», музика знову загриміла з динаміків, і на сцену з допомогою конферансьє почали витягати труп старої. Відошич злякався і хворобливо втягнув плечі; хотів щось крикнути, голосно попередити, але труп раптом заворушився, рухнув головою і ногами, бадьоро вереснув і замахав ними, й інспектор чітко побачив намальовані щоки і накручене волосся старої, яка п’яно і радісно підскакує та піднімає картату спідничку. Якби Відошича хтось запитав якусь хвилину тому, він би поклявся, що його ніколи більше нічого не зможе здивувати, але та галюцинаційна сцена його справді вразила. Він почервонів, відвів погляд, і не бачив, як ще кілька дресированих старушенцій у картатих спідничках вийшло на сцену, як в одної відразу випала паличка, як вона кокетливо і приготовано до такої ситуації взялася за боки обома руками і продовжила видриґувати ногами.

Інспектор бачив навколо себе щасливі лиця. Волосинки на жіночих обличчях не давали макіяжу повністю стекти по бороді, й інспектор з огидою підвів погляд на сцену. Вона була доволі далеко, тому принаймні на такі деталі не мусив дивитися. Знову з’явився конферансьє; тепер уже він верещав у екстазі. Площа тряслася від звучних назв успішних будинків для пенсіонерів і немічних, славили день Геріатричної вечірки в Загребі, а потому знову цілу трупу літніх жінок, серед яких було й декілька тремтячих чоловіків, витягали на сцену, через яку розтягнули сітку для тенісу і поставили лежаки. Стара з артрозними колінами і ракеткою в руці, у звабливій тенісній сукеночці і товстих коричневих вовняних леггінсах еротичними рухами почала відбивати м’ячика і цілити ним у старого, який сидів у шезлонгу з іншого боку сітки. Відошич ще раз роззирнувся і ще раз побачив радісні обличчя. Тоді почувся звук сирени «швидкої допомоги». Відошич помітив, як вона від банку повільно рухається до центру площі. Музика стихла. За автівкою натовп повільно, наче розлитий мед, закривав лійку, яка залишилася після проїзду «швидкої». Когось забрала, дверцята зачинилися, увімкнулося синє світло сирени, намальовані лиця дуже-дуже скоро стали стурбованими. А тоді знову забубніли баси, Відошич отямився і рушив тепер уже усвідомлено до вулиці Юришичевої.

Вибрався з натовпу, спинився перед Туристичним інформаційним центром і знемогло оперся на вітрину. Сонце було низько, що не давало йому можливості чітко бачити: було холодно, пара з рота застилала обличчя, паперові шапки погойдувалися, футболки неонових кольорів для розпізнавання охоронців будинку, натягнуті на зимові пальта, на сонці творили унікальний відсвіт сірчаних випарів, обличчя розтанули, і він заспокоївся. Той агресивний звук зник, і Відошичу на мить здалося, що він оглух. Лише тоді помітив, що хтось сидить на землі менше ніж за метр від нього. Придивився, і на малесенькому стільчику, заввишки заледве тридцять сантиметрів, помітив чоловіка, який скористався коротким затишшям, бо музика з динаміків стихла, оскільки почалася театральна мініатюра. Чоловік випростав праву ногу, ліву культяпку обняв, наче ляльку, оперся на стіну під вітриною, підняв гармоніку із землі, всадовив її, як дитину, на коліна, приклав щоку і вухо до корпусу інструмента, наче прислухаючись, чи той іще дихає, пройшовся перламутровими кнопками і нарешті розтягнув міха. Інспектор стояв і дивився. У просторі, несподівано роззявленому між службовими динаміками і цією стіною, звуки вальсу «На сопках Маньчжурії», наче відклеївшись від стіни, полетіли до інспектора Йосипа Відошича, і він заплакав. Енергійно засунув руки в кишені штанів, очікуючи, що власне цей рух зупинить сльози. По-чоловічому, по-діловому хотів справдити, чи помітно, що він нюняє. Пошукав своє відображення і знайшов його у вітрині Туристичного інфоцентру, серед ліцитарських сердець[17], динамівських форм для уболівальників і мініатюрних копій «Башчанської плити»[18]: його вуста склалися у перевернутий півмісяць, випнута борода тремтіла. Спробував заспокоїтися. Отямитися. Від цього його огидно заболіло в горлі і грудях. Ще глибше засунув руки до кишень, непристойно потягнув носом і спробував рушити. Не вдавалося. Тіло стояло. Знову загриміло з динаміків, і гармоніка різко вмовкла. Відошич був певен, що так і його плач сам собою припиниться. Але ні. Глибоко вдихнув, закинув голову, затряс нею, опустив на груди, підняв, ще раз вдихнув і нарешті відчув, що сльози припинилися. Можна рушати. Поглянув у вітрину, щоб ще раз побачити своє відображення; не відразу знайшов його, йому заважав тремтливий відсвіт екрана телевізора з вітрини банку навпроти. Крутив головою, уникаючи відсвіту телевізійного кадру. Знервовано обернувся. Поглянув на екран навпроти, на якому тремтів передвиборчий ролик.

— Чорти би вас побрали з вашими виборами.

Відошич, очевидно, сказав це голосно, бо гармоніст підвів голову, щербато посміхаючись і показуючи в напрямку екрану.

— А той тільки тримає гармоніку. Він не гармоніст. Він охороняє якогось головного. Якби мені дали, я би зіграв за дві сотки. Нє, навіть того би не вимагав. Задарма би зіграв. Просто так, для телебачення.

Відошич пильно дивився на чоловіка. Не звиклий до того, що перед ним зупиняються, а тим паче розглядають, гармоніст із обережності опустив голову. Зайнявся пакуванням гармоніки.

— Нині роботи не буде.

Відошич біг Юришичевою до Головпоштамту. Там зупинився, наче нарешті збагнув усю безсенсовність своєї поведінки і марність поспіху. Поглянув на колію в напрямку до площі Єлачича. Через Гері-вечірку і недавній приїзд «швидкої допомоги» трамваї десь зупинилися. Продовжив швидкою ходою. Нарешті згадав про мобільний телефон.

— Мені терміново треба на Хейнзелову,

1 ... 104 105 106 ... 122
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вода, павутина», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вода, павутина"