Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 104 105 106 ... 291
Перейти на сторінку:
подивитися на її товстенькі рожеві коліна, які виглядали з-під подолу. Він навіть одвернувся й сів до Надійки бока. Там далі мостилася решта жінок нашої бригади: хто ще їв, хто, підклавши клунок під голову, намагався покуняти, і лише тітка Сеня невтомно ходила від вагонів до гамазею й щось підраховувала, ворушачи губами.

— А шо, він де нігде не робе?

Брат питав про Максима, ми давно звикли розуміти одне одного з натяків, і називати ймення навіть не треба було.

— Нігде...

— Гребінці пиля? — знову поспитав Антін і ледь усміхнувся, — це я відчула з голосу. Такий несподіваний інтерес до Максима просто запаморочив мене, і я зірваним голосом протарабанила:

— І гребінці, і ложки, і зажигалки...

— Ма'ть, бігаєш, до його? — скосував на мене брат, і я похнюпилася.

Він устав, одійшов кроків на два, тоді знов обернувся, як це мав звичку робити, і вдавано сердитим голосом висварив мене:

— А тобі шо, у своїй хаті кісно?

Я з радощів аж заблимала на нього. Коли хотів сказати щось гарне, брат завжди починав грубіянити. Так поверне справу, що й не знаєш: вірити його словам чи своїй інтуїції.

— Скажеш, хай той... Побалакать, повідіму, треба.

І тепер уже пішов зовсім, за старою звичкою сутулячи спину.

Обідня перерва скінчилася, бо тітка Сеня хрипким голосом прогикала:

— Годі вже вам гобідать, густавайте!

Руки в мене аж мліли від утоми, але я весело підхопилася й першою добігла до гамазею, не чекаючи, доки прокліпається Надійка.

Цього вечора ми не домовлялися зустрічатись із Максимом, однак я не могла витримати, щоб не поділитись із ним радістю, я вийшла на вулицю й поплентала, куди очі бачать. І коли опинилась біля собору, де вчора чекав на мене Максим, ноги самі ступили в нешироку кривулясту вуличку. Стала тільки біля пофарбованого в біле штахетника, на мить затрималася й увійшла в таку саму білу хвіртку. Вікна будинку, де ще рік тому мешкав ceкретар райкому партії Бадаев, світилися тільки з причілка, але це були саме ті вікна, що мене цікавили.

Я відчувала — роблю негарно, так робити не слід, — але крок за кроком підступала ближче до запнутого білою фіранкою вікна. По тому стала шукати шпаринку, знайшла, побачила велику гасову лампу з не дуже викрученим ґнотом, а за нею — голову пані Ганни. Її в нас називали так усі, цей титул прилип до неї відтоді, як вона з'явилася в Ярі з приходом німців. Обличчя в пані Ганни було таке красиве, що мені аж серце заболіло. Якусь мить я дивилась на неї, не спроможна відвести погляду, потім заходилася шукати іншу шпаринку. У кімнаті хтось сидів, пані Ганна з кимось тихо розмовляла, і то був чоловік. Щілини ніде більше не виявилось і я нічого, крім темного, трохи рудуватого волосся пані Ганни не бачила. Та все було й так ясно. У тому притамованому чоловічому голосі я вгадувала Максима.

Я мов сновида вийшла в білу хвіртку і старанно зачинила її на гак. Уздовж вулички подимав теплий сухий вітер і різав очі піском, але я не помічала того. Значить, Максим повернувся до неї, повернувся, і в усьому винна я сама. Моя дурість і груба простакуватість відштовхнули його. Мені навіть не спало на думку винуватити когось іншого — Максима чи Антона, корінь зла ховавсь у мені самій, і в цьому я була переконана.

Приплентавши додому, я впала на ліжко і зайшлася голосом, затуляючи собі твар великою подушкою. На тій половині вже спали, бо ніхто й дверима не рипнув, і мені стало страшно прикро. «Я покинута всіма, і всіма забута, і нікому більше не потрібна», — тихо проказувала я. Крізь шибу заглядав низький червонястий місяць, і він, здавалося мені, теж сумний. Очі в нього були великі та смутні, а брови страдницьки зламані донизу. Місяць спершу дивився в одну шибку, тоді піднявся й заглянув у другу, тоді розсердився на мене чи, може, ще дужче засмутився, і покотив геть, брязнувши вікном об долівку, аж воно розиливлося довгою калюжею й почало витікати через поріг. Стежачи за його хрещатою плямою, я непомітно заснула, так і не роздягшись.

Уранці, відразу ж після наряду, прийшло двоє німців та поліцай і заарештували дядька Йовхима. Він був механіком і працював у майстернях.

— Гобікрав, гад, вагони, — повідомила тітка Сеня. — Гоцей-го поліцай каже — повкручував старі підшипники, а нові погобмінював на горілку, хай би він нею заллявся.

Тоді гарикнула на нас:

— Гану до роботи! Гочі повилуплювали!

У мене тремтіли руки й ноги, і довелося спертись на вагон. У тій Антоновій торбі, що я поклала в дерезі під плотом, були підшипники, нові, у промащеному папері вагонні підшипники.

Зібравшись із силами, я назвалася, ніби мені треба «кудись», а сама побігла до того закапелка, де ховали свої речі стрілочники. Антона там не було. Я в розпачі побігла до тупика, тоді повернулася назад і лише тепер угледіла його. Він разом зі своїм німцем стояв коло далекої стрілки й мирно цюкав молотком об колію. Рейка поймала той згук і несла його аж до мене. Я полегшено відітхнула й поплентала до своїх вагонів.

— Оле! — ще здалеку гукнула Надійка. — Ти ба, що сьодні? Вугілля! А хай би його! Будемо, як сажотруси.

Вагони й справді стояли не біля гамазеї, як ось уже скільки днів підряд, а навпроти чорної кучугури дрібного низькоякісного вугілля.

— А на наряді ж... — почала була я, та й не доказала. Тепер мені стало абсолютно байдуже, що робити й чого не робити. З Антоном усе обійшлося гаразд, а решта — дрібниці.

Увечері, після зміни, я заглянула в

1 ... 104 105 106 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"