Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 107 108 109 ... 149
Перейти на сторінку:
хотів Богун спинятися на тому.

— Хай і так, то хто ж її не вживає в Гетьманщині? І чому вона припала чільникам, а не комусь із рядовичів? — турбувала Сірка та оказія.— Може, дійство те ляське або московитське, як чував у розмовах про гетьмана?

— Що ляське, то хто зна, а що московитське, то Бутурлін же також отруївся, вживши риби. Сам дідько того не второпає, отож берегтися нам не завадить. Зайдемо в мій монастирський регімент, який по божому охороненню уцілів, бо ж бачиш: все попалене і потрощене в руїну,— повів він дорогого гостя двором, потисши по путі йому руку так, що той аж стерпіти не зміг.

— Вірю, вірю, що маєш ще ти, брате, силу нівроку,— вихопив Сірко свою руку, мов із лещат.

Всівшись у канцелярії наказного, знайомилися зі становищем в Гетьманщині, в Слобожанщині, в Січі та Великолужчині, вертаючись до помеж-кресів і там, і в Поділлі, та на Волині. Господар не мав чим особливо пригостити Сірка з дороги і почував себе незручно і аж ніяково, та гість, зрозумівши те, виручив побратима, наказавши джурі принести тобівку, яку Лавро Гук віз недоторканно, як гостинець.

— Живемо рибою, а мешкаємо по ярах і лісках чи в бурдюгах і руївнищах,— неспіхом говорив Богун.— Регімент передислокував у Вінницю, та все належно не переберемося туди. Думаю, тобі краще буде розмістити своїх доброхітців у Байраківці, Ярові, Липовці чи й у Ладижині та Гайсині, як відпочинуть. Там вони підсилили б залоги сусідні і від злого ока були б сховані, а головне, паші там для коней більше, бо ми тут все випасли,— мов радився господар.

Два давні побратими, користуючись із спокою на пресах, пом'янули добрим словом полеглих і згадали багато чого за полудником, не поминули й давноминулих подій, спільних походів і кривавих сутичок із ляхами, зокрема й у Підзамчому, на берегах Мурафи та її плеса, поминально змовкнувши на честь тих, хто ліг там на вічний спочинок.

Невеселою була їхня мова, бо згадали спалення Красного і Ямполя, де з Данилом Нечаем у смертельному пеклі бою була і його дружина, хмельниківна Олена, що зустріла разом із шістьма тисячами козаків і свою смерть від шляхтича-сотника Байбузи, де прославили себе полковник Гречка і сотник Тарас Завіса зі своєю красунею дружиною Мар'яною та особливо Олена Завистна, яка спалила і себе, і ворогів у Буській фортеці, що так довго стояла несхитно перед тридцятитисячними бранденбурзькими найманцями-ландскнехтами на чолі з Чернецьким, Ланцкоронським та іншими.

Думали-гадали, передбачували, як жити в майбутньому, чого ждати від шляхти тепер, як вести себе в отій неспинній смертельній баталії з Польщею і Литвою та як реагувати на гетьманову домову в Переяславі, яка, на думку обох, давала «підмогу на нині, а рахубу — тільки при козацькій силі! — у самоврядувальнім завтра...»

— Дивно, що і Бутурлін, і Трубецькой, і Шереметев, і Волконський та інші царські чільці,— згадав Богун,— вимагали від гетьмана, щоб Філон Гаркуша відійшов із Пінщини в Смоленщину, і це, як розумієш, тоді, коли він своїми розпорошеними рухливими козацькими залогами не лише утримує нашу фронтову лінію, висячи, мов обух, над литовським гетьманом Павлом-Яном Сапегою, а й тримає його в небезпеці на користь царських потуг у Смоленщині.

— Сапега — то не Радзивілл а ті вимоги дійсно дивні. Хіба зі смертю Радзивілла Литва не ослабла? — думав Сірко над сказаним.

— Зі згином Конецпольського для нас, бач, не наступив кінець польський, а лише почався з ними кінцевий бік,— каламбурив Богун.— Ти побував на кресах Слобожанщини, то начувся і набачився, хто і що вони, оті московити?

— Якщо направду, то начувся досить, а второпав не так і багато, брате,— по роздумі відповів Сірко.— Поспольство оброчне і чорнопашне набагато убогіше за наше. Дуже багато люду їхнього звірино ненавидить царя, бояр, воєвод, всяких думних і навіть духовних та чернечих п'явок. Про оті самоврядні Казанське, Астраханське, Зюнгарське, Калмицьке, Башкирське ханства, як і про козаків усіх, від донських до яїцьких, то й говорити нічого. Тримаються вони лише на перекинчиках, що щедротно оплачуються царем за кошт простолюдинів,— примовк Сірко, згадавши черницю Олену.— Духовенство при Никоні в розколі непримиримому. Для московських чільців своїм є усякий, хто покорився, віддав їм у службу і себе, і все своє та прийняв все їхнє повністю, і чужий, або й ворог, коли не кориться і не визнає та не приймає їхнього за своє, не молиться цареві-батюшці та його посіпакам, не несе себе в жертву державі, що належить цареві як особиста власність.

— На чому ж те царство тримається і як тримає загарбаних? — дивувався Богун.— Сила ж яка!

— На визискові безрозмірному, гадаю, на підступності суцільній, на розпорошеності усіх підлеглих, на єдинокулачному самодержстві не обраного, а Богом даного престольника, на темноті людинів,— неждано й для себе уяснив Сірко московитів.

— Як же нам перед тим вистояти, коли у нас і чужий — свій, коли він людяний, добрий, дружній, і свій-чужий, якщо він недобрий та нелюдяний? А до всього наш люд тугодумний та ще й запопадливий у праці.

— Чого не знаю, того не скажу, але, як зрозумів, і в Московщині, і в отих її самоврядствах невдоволення дійшло до краю і на те лише надія...

В обговоренні становища на кресах дійшли врешті і до важливої для обох поїздки Сірка із синами у Варшаву. Богун, роздивившись перепустку-абсенцію, повідомив співрозмовника, що пан Ян Собеський уже є воєводою по смерті батька, а лист його, мабуть, щирий і не ховає в собі якоїсь підступності. Не було мови вже про те, їхати чи не їхати, бо, окрім щастя для синів, Сірко побачив і нагоду вивідати редути і потуги ляхів на кресі, їхні розташування і скупчення, а головне — переконати пана

1 ... 107 108 109 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"