Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 58
Перейти на сторінку:
твоя, Мав­ро, - до­да­ла. - Ти го­ду­ва­ла її ка­з­ка­ми, спi­ва­ми, за­бав­ка­ми та вся­кою вся­чи­ною на­би­ва­ла го­ло­ву, бу­цiм во­на чис­то бо­ярська ди­ти­на. А те­пер не­хай до пра­цi бе­реться. Во­на лiп­ше тя­мить твої пiс­нi i каз­ки, як мо­лит­ви, що її вчу що­ве­чо­ра i що­ран­ку.

В Мав­ри­них чор­них пиш­них очах заб­лис­тi­ло гор­до, i во­на ус­мiх­ну­ла­ся. - Я ж бо й опо­вi­да­ла їй най­кра­щi каз­ки, якi лиш зна­ла, учи­ла най­кра­щих пi­сень. А що во­на в ме­не те са­ме, що й бо­ярська ди­ти­на - то прав­да. А мо­же, неп­рав­да, гос­по­ди­не? - спи­та­ла. - А от, - ка­же, i все якось згор­да, мов про своє го­во­рить, - чиї по­ло­ни­ни най­кра­щi на Ча­ба­ни­цi, як не Iва­ни­хи Ду­би­хи? Чий то­вар та­кий глад­кий, уго­до­ва­ний, як не Iва­ни­хи Ду­би­хи? А са­ма прек­рас­на, чор­ноб­ри­ва Те­тян­ка, прист­роєна пиш­но, чи не в Iва­ни­хи Ду­би­хи?


- Цить, цить, Мав­ро! - пе­ре­би­ла Iва­ни­ха Ду­би­ха, мор­ща­чи стро­го бро­ви, що не лю­би­ла пiдх­лiбст­ва [11] нi в честь сво­єї осо­би, нi сво­го маєтку, бо бу­ла скром­на, по­бож­на i ко­ри­ла­ся, як, мо­же, нiх­то на­вiть з убо­гих в се­лi, гос­по­ду бо­гу, не за­бу­ва­ючи про нього та храм йо­го свя­тий.


- Цить, цить, - ка­же, - i знай: схо­ди з ко­ли­би, як ка­жу, ко­ли змо­жеш, i щод­ни­ни, по­хар­чуй, по­ро­би, що тре­ба, по­пес­ти Те­тян­ку, а там i вер­тай. А в не­дi­лю, свя­то, як змо­жу, бу­ду як не гус­то, то бо­дай хоч зрiд­ка з ма­лою в те­бе.


- А як Те­тя­на ви­рос­те, бу­де вже на вiд­дан­нi, то­дi вже хай при­хо­дить, ко­ли са­ма за­хо­че, - не втер­пi­ла Мав­ра все-та­ки до­ки­ну­ти.


- Як бог дасть, що так бу­де, то не­хай iде. А те­пер не ли­шу. Знай, Мав­ро, - до­да­ла з чут­тям, май­же мо­ля­чи, - не по­ло­ни­ни на Ча­ба­ни­цi, млин над во­дою маєток мiй, а во­на од­на, во­на моє щас­тя. Му­шу сте­рег­ти…


- В до­ро­зi до ме­не не стрi­не її нi­чо­го зло­го, - обiз­ва­ла­ся Мав­ра знов i вже смi­ли­вi­ше, - пе­ре­ле­тить бi­лу стеж­ку вiд мли­на до го­ри, до ме­не, мов са­ма та пташ­ка, а в до­ли­ну пурх­не i бу­де знов у вас.


Iваниха Ду­би­ха ус­мiх­ну­ла­ся.


- Якось-то бу­де, Мав­ро, - ска­за­ла лас­ка­во, - якось-то бу­де.


Мавра за­до­во­ли­ла­ся - i на тiм скiн­чи­ло­ся…


Чабаниця - ви­со­ка го­ра, по­час­ти пок­ри­та ста­рин­ни­ми лi­са­ми, бу­ла од­ною з тих, на якiй прос­тя­га­ли­ся мiж лi­сом най­пиш­нi­шi по­ло­ни­ни де­кiлькох ба­га­чiв, а мiж тим i ба­гач­ки Iва­ни­хи Ду­би­хи.


На нiй, особ­ли­во з-тiєї сто­ро­ни, по кот­рiй тяг­ла­ся бi­ла сте­ж­ка, де зе­ле­нi­ли по­ло­ни­ни ба­гач­ки, са­ме не­да­ле­ко її шпи­ля, ви­са­ди­ла Ча­ба­ни­ця з се­бе бi­ля­ву ска­лу, яку проз­ва­ли лю­ди впрост "Бi­лим ка­ме­нем". З-пiд то­го "Бi­ло­го ка­ме­ня" бу­ло вид­но всi су­сiд­нi вер­хи i лi­си, а мiж ни­ми й од­не се­ло, наз­ва­не Тре­тiв­ка, що ле­жа­ло чи не на угорськiй вже гра­ни­цi, i бу­ло справ­дi, як су­сi­ди­ли се­ла око­ло се­бе, з ря­ду третє.


Зi схiд­ної сто­ро­ни Ча­ба­ни­цi, з якої пiв­го­ди­ни хо­ду вiд обiй­стя i мли­на Iва­ни­хи Ду­би­хи, ви­бi­га­ла в лiс бi­ла сте­жеч­ка, що, як ска­за­но ще по­ви­ще, об­ви­ва­ла го­ру Ча­ба­ни­цю i кiн­ча­ла­ся за її пле­чи­ма, злу­ча­ючи­ся з од­ною ши­ро­кою до­ро­гою, що про­ва­ди­ла в iн­шi се­ла, а та­кож в Тре­тiв­ку…


Iдучи тiєю стеж­кою вiд мли­на Ду­би­хи вго­ру лi­сом, з од­ної сто­ро­ни поп­ри її по­ло­ни­ни, а з дру­гої поп­ри гли­бо­ку про­пасть, де жур­чав ве­се­лий по­тiк, що нi­ко­ли не ви­си­хав, нат­рап­ляв манд­рiв­ник тро­хи опо­да­лiк вiд бе­ре­га про­пас­тi, за кiлько­ма ста­ри­ми сме­ре­ка­ми ко­ли­бу-бур­дей Iва­ни­хи Ду­би­хи.


Бiла стеж­ка, що бiг­ла поп­ри ко­ли­бу, об­пе­рi­зу­ючи пест­ли­во Ча­ба­ни­цю са­ме над яром, не кон­че спи­ня­ла­ся око­ло ко­ли­би. А ко­ли­бi i бай­ду­же бу­ло про стеж­ку, що мог­ла iно­дi i неп­ро­ше­но­го для неї гос­тя-манд­рiв­ни­ка впро­ва­ди­ти до неї. Во­на сто­яла, опер­та з од­ної сто­ро­ни до яко­гось ка­ме­ня, чи не її ве­ли­кос­тi, що, зда­ва­ло­ся, вiд­ло­мив­ся зi шпи­лю Ча­ба­ни­цi вiд са­мо­го го­лов­но­го "Бi­ло­го ка­ме­ня" i, ско­чу­ючись, опи­нив­ся ос­та­точ­но по­за бi­лою стеж­кою над бе­ре­гом про­пас­тi, ста­нов­ля­чи якусь опо­ру для ма­лої ко­ли­би. Зi схiд­ної сто­ро­ни за­зи­ра­ла ко­ли­ба з-пiд сме­рек в са­му про­пасть з гуч­ли­вим по­то­ком… а там да­лi по­че­рез неї - i на су­сiд­ню за­лiс­не­ну го­ру. Та її май­же не вид­но зра­зу з-пiд ши­ро­ких крис­ла­тих вiт ста­рин­них сме­рек лi­су. Тим-то i при­па­ла во­на ци­ган­цi Мав­рi так до ду­шi… i збу­ди­ла в нiй дум­ку… за­жи­ти в нiй на са­мо­тi i вiд­да­ти­ся цiл­ком во­рож­бицт­ву та лi­чен­ню лю­дей рiз­ним зiл­лям з го­ри Ча­ба­ни­цi.


В пер­ших лi­тах сво­го iс­ну­ван­ня хо­ро­ни­ла ко­ли­ба ча­ба­нiв ба­га­ча Iва­на Ду­ба, що не лиш лi­том про­бу­ва­ли тут, дог­ля­да­ючи по па­со­виськах i по­ло­ни­нi то­вар i ко­нi, але iно­дi й зи­мою, ко­ли сього ви­ма­га­ла гос­по­дарська пот­ре­ба. По смер­тi Iва­на Ду­ба сто­яла ко­ли­ба кiлька лiт по­рож­ня i аж те­пер дiж­да­ла­ся но­во­го меш­кан­ця в осо­бi ци­ган­ки Мав­ри, якiй зда­ва­ло­ся, що нiх­то i нi­що не за­му­тить тут її спо­кою i во­на змо­же нес­тiс­нен­но вiд­да­ва­ти­ся во­ро­жiн­ню, при­мiв­кам i всьому iн­шо­му, що вхо­ди­ло в об­сяг ци­ган­ки-во­рож­ки.



***



Одної прек­рас­ної лiтньої дни­ни спро­ва­ди­ла­ся Мав­ра на Ча­ба­ни­цю.


Мала два­над­ця­ти­лiт­ня Те­тян­ка вiдп­ро­ва­ди­ла її в то­ва­рист­вi Iва­ни­хи Ду­би­хи, нi­би по­ма­га­ючи пе­ре­но­си­ти ци­ганську обс­та­но­ву i ре­чi, яких, впро­чiм, бу­ло так ма­ло, що по двох ра­зах ста­ну­ло вже все в ха­ти­нi над яром на мiс­цi.


Коли Те­тян­ка вер­та­ла вiд Мав­ри бi­лою стеж­кою, пла­чу­чи, те­лi­па­ли­ся в її ма­лих уш­ках зо­ло­тi об­руч­ки-ковт­ки, пiв­мi­ся­цi, якi Мав­ра ви­по­ро­ла десь з яко­гось ста­ро­го лах­мiт­тя i вло­жи­ла ди­ти­нi на пам'ятку вiд се­бе.


- Носи їх, доньцю, i не ски­дай нi­ко­ли… - го­во­ри­ла-при­мов­ля­ла Мав­ра по­важ­но, вкла­да­ючи їх ди­ти­нi в уха. - Зо­ло­то хо­ро­нить вiд зла i при­тя­гає дру­ге зо­ло­то. Ма­лою дiс­та­ла я їх вiд своєї ма­те­рi, що здо­бу­ла со­бi їх десь да­ле­ко, да­ле­ко в свi­тi слав­ним во­ро­жiн­ням своїм. Но­си їх, а бу­деш в них крас­на i пиш­на, як са­ма тур­ки­ня.


- Як са­ма тур­ки­ня, - пов­то­ри­ло так са­мо по­важ­но дiв­чат­ко, пiд­да­ючись спо­кiй­но опе­ра­цiї чор­ної при­ятельки та при­с­лу­ху­ючись з ува­гою кож­до­му її сло­ву.


Вiдтак, обi­ця­ючи со­бi обо­пiльно за­бi­га­ти як змо­га "час­те­нько" до се­бе, розс­та­ли­ся.


- Приходи до ме­не, Мав­ро, бо я без те­бе ум­ру! - на­ка­зу­ва­ла Те­тян­ка ще раз при вiд­хо­дi.


- Прийду, доньцю… прий­ду! - при­рi­ка­ла свя­то Мав­ра, ути­ра­ючи мовч­ки сльози з очей, що су­ну­ли­ся їй по ху­дiм ли­цю з жа­лю за ди­ти­ною.


- Щоднини, - на­ка­зу­ва­ло знов дiв­чат­ко.


- То, мо­же, вже й нi, - чу­ло­ся у вiд­по­вiдь, - бо­дай спо­чат­ку нi. Бо лю­ди, по­ба­чив­ши ме­не так час­то у вас, глу­зу­ва­ли б, що "двер­ми (ска­за­ли б) вi­дiй­шла ци­ган­ка, а вiк­ном на­зад вер­ну­ла…" Але не жу­ри­ся, доньцю. Мав­ра Те­тян­ку лю­бить i во­на її не за­бу­де -

1 ... 10 11 12 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"