Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 58
Перейти на сторінку:
прий­де.

I справ­дi, во­на дер­жить сло­ва. Вiд­вi­дує, як при­обi­ця­ла. Хо­ча i не що­ден­но, але й не зрiд­ка. Лиш зи­мою гiр­ко. Ма­ти до­ню не пус­кає, та раз-два на тиж­день при­хо­дить Мав­ра до неї. А на­пов­нив­ши со­бi бе­са­ги [12] тим, чим об­да­рить Iва­ни­ха Ду­би­ха, i на­пес­тив­ши та на­лю­бу­вав­ши­ся до­во­лi Те­тян­кою, во­на вер­тає вдо­во­ле­на на­зад до своєї ха­ти.


А Те­тян­ка, що вже пот­ро­хи вiд­вик­ла вiд Мав­ри, звер­та­ється на­зад, ус­мi­ха­ючи­ся вог­ки­ми очи­ма до ма­те­рi, i ту­ли­ться до неї…


Хутко звик­ла Мав­ра до своєї ро­ман­тич­ної осе­лi i не жа­лує сво­го пе­ре­се­лен­ня.


За сiльськи­ми людьми во­на не ту­жить, бо до­пек­ли їй в до­лах до­во­лi, чи не на всi ча­си. А жiн­ки й мо­ло­ди­цi, що пот­рi­бу­ва­ли по­ра­ди i лi­кiв чи при­мi­вок вiд зна­хар­ки-во­рож­ки, зна­хо­ди­ли i вiд­вi­ду­ва­ли її й тут. I жод­не, що тут по­явиться, не при­хо­дить з по­рож­нi­ми ру­ка­ми.


Одна при­не­се му­ки, дру­га мо­ло­ка, хлi­ба, тре­тя од­ро­би­ну свiт­ла, дех­то гро­ше­нят на тю­тюн, а кож­де чи­мось об­да­рить, жод­не впо­рож­нi не прий­де. I доб­ре їй жи­веться, Мав­ра не знає ве­ли­ких злид­нiв, їй ба­га­то не тре­ба.


А Те­тя­на що рiк, то бiльша i кра­ща, при­бi­гає та­кож по­гiд­ни­ми ран­ка­ми до давньої своєї при­ятельки - i не скуч­но Мав­рi.


Лiтом зби­рає во­на гри­би, ма­ли­ни, яго­ди, но­сить в мiс­то на про­даж, i все кап­не щось i за те. В п'ятни­цю i су­бо­ту спус­кається в су­сiд­нi се­ла або й мiс­та ме­жи ба­га­чi по ми­лос­ти­ню i нi­ко­ли не вер­тає з по­рож­нi­ми тор­ба­ми.


Вечором розк­ла­дає свої здо­бут­ки на ла­ву i стiл, що ще по пас­ту­хах ос­та­ли, i ра­дується ни­ми. Ран­ка­ми збi­гає за де­якою то­ва­ри­ною Iва­ни­хи Ду­би­хи до­зи­ра­ти - i жи­веться їй не со­гiр­ше. Ска­за­но: їй ба­га­то не тре­ба. А зи­мою знов днi ко­рот­кi, но­чi дов­гi - i хут­ко пе­ре­жи­ва­ються. Вес­ною i лi­том, аж до пiзньої осе­нi хо­дить ще i по зiл­ля, яким мiж лю­дь­ми тай­ком тор­гує, во­ро­жить… I от як тру­чає во­рож­ка Ма­в­ра свої днi на го­рi Ча­ба­ни­цi, в лi­сi нав­пе­ред се­бе…



***



Iнакше жи­веться Iва­ни­сi Ду­би­сi та Те­тя­нi в до­ли­нi ко­ло мли­на. Iва­ни­ха по­дається пiд ва­гою гос­по­дарських кло­по­тiв, а Те­тя­на ви­рос­тає, роз­ви­вається в прек­рас­ну справ­дiш­ню лi­со­ву ру­сал­ку.


Їй вже двад­ця­тий рiк.


Висока, гнуч­ка та бi­ло­ли­ця. Особ­ли­во од­ним впа­дає во­на кож­до­му в очi, хоч би ко­му. Се своїм блi­да­вим ли­цем i чор­ни­ми гус­ти­ми бро­ва­ми, що лу­ку­ва­то здiй­ма­ються, зцi­пив­ши­ся над но­сом, над чор­ни­ми за­дум­чи­ви­ми очи­ма.


Виглядає, мов якась пиш­на бо­ярська ди­ти­на, що ди­ву­є­ть­ся мовч­ки всьому на сiм свi­тi.


Переходить хто поп­ри неї з лю­дей, за­ди­виться на мо­ло­де пре­гар­не ли­це з ви­со­ко пiд­су­не­ни­ми чор­ни­ми бро­ва­ми, що на­да­ють ли­цю ви­ра­зу гли­бо­ко­го зчу­ду­ван­ня, - за­дер­жи­ться ми­мо­во­лi на хвильку i лю­бується нею.


А во­на нi­чо­го.


Вiдповiсть з за­чу­до­ва­ним пог­ля­дом мовч­ки зго­ри (бо ж рос­том в ма­тiр вда­ла­ся) - вiд­так, за­со­ро­мив­шись бог знає чо­го, ус­мi­хається. I яка ж чу­до­ва во­на то­дi, ко­ли ус­мi­хає­ть­ся. Скiльки м'якос­тi ду­шi i сер­ця, скiльки теп­ла зрад­жує ми­мо­во­лi ус­мiх тих мо­ло­дих не­вин­них уст. Поп­ри те й ду­ша її чис­та, бi­ла, мов го­луб, i нi­чо­гi­сiнько зло­го не знає. Яке зло зна­ла би мо­ло­да Те­тян­ка, ко­ли, ок­рiм лi­су, мли­на, своєї ха­ти з свя­ти­ми iко­на­ми i ста­рої ня­нi Мав­ри, нi­чо­го iн­шо­го не знає. Та, здається, нiх­то не знав­ся так доб­ре на кра­сi мо­ло­дої Те­тя­ни, як са­ма її по­важ­на ма­ти. Гля­дить iно­дi на неї i мовч­ки в ду­шi мо­литься до неї. I не лиш до тої її тi­лес­ної кра­си, але й до ду­шев­ної доб­ро­ти тої оди­но­кої своєї ди­ти­ни. Нiх­то-бо її справ­дi не знає, не ро­зу­мiє так доб­ре, як са­ма ма­ти. Яка працьови­та, чес­на, яка ми­ло­серд­на вда­ла­ся во­на їй. Гос­по­ди, зми­ло­сер­ди­ся лиш над нею та дай доб­ру до­лю!


Їй iно­дi ляч­но за до­лю тої ди­ти­ни, над якою дри­жить, i на яку мо­ло­дi лю­ди чи­га­ють, мов справ­дiш­нi хи­жу­ни. Во­на ба­чить, як во­ни за нею спо­зи­ра­ють, бi­га­ють, ок­ру­жа­ючи її зра­зу зда­ле­ка, мов тi ра­бiв­ни­ки [13]. А є мiж ни­ми й гар­нi, є й ба­га­чi, та Iва­ни­ха жде все ще на щось лiп­ше, гiд­нi­ше. Са­ма вже не знає, на ко­го ще жде, i че­рез те за­хо­вує її iнс­тинк­тив­но для яко­гось нi­би ан­ге­ла-ца­ре­ви­ча, що має ще десь-звiд­кись при­бу­ти i заб­ра­ти її вiд ма­те­рi пiд свою щи­ру опi­ку.


Звiдки мав би вiн при­бу­ти?


Не знає.


Її сер­це ще не вi­щує.


З до­лу, з її се­ла - нi. Бо тут в до­ли­нi во­на знає вже всiх. Вже й кiлька ра­зiв ста­рос­тiв вип­рав­ля­ла. Не до впо­до­би бу­ли їм. Нi ма­те­рi, нi доньцi. Але, мо­же, он там з-за тої го­ри, ку­ди хо­вається рi­ка, по­туж­нiв­ши… то, мо­же, i спла­ва­ми вiн ко­лись над'їде.


Може…


Тому тре­ба сте­рег­ти та дог­ля­да­ти Те­тян­ку, щоб не по­да­ла­ся за не­рiв­ною со­бi па­рою.


Доглядає i пес­тить Iва­ни­ха Ду­би­ха дiв­чи­ну, дри­жить i мо­литься о доб­ру до­лю для неї.


Вона прий­де.


Тетянка доб­ра, ми­ло­серд­на i ро­бу­ча - чо­му б i не на­дi­лив її за те гос­подь доб­рою до­лею?


Для доб­рих злої не­ма.


Живе Те­тя­на спбкiй­но в ма­те­рi, мов цвiт­ка в зiльни­ку. Не ба­чить i не чує ба­га­то. Особ­ли­во ж не ба­чить нi­ко­ли ли­ха. Не ба­чить на­вiть кра­си своєї, що всiх мов те сон­це, слi­пить; хi­ба як над чис­тою во­дою по­хи­литься - по­ба­чить се­бе. А там…


Сказано - не ба­чить i не чує нi­ко­го.


В се­ло до дiв­чат-ро­вес­ниць ма­ти лиш рiд­ко ко­ли пус­кає. Во­ни - вiд­да­лiк вiд її обiй­стя i мли­на, i їй ляч­но про неї. Од­ну її лиш має, як од­ну ду­шу, од­не сер­це в гру­дях, то­му всього боїться. Хто бо­гом суд­же­ний, сам на­вер­неться до мли­на. Вiн пиш­ним гу­ком своїм не од­но­го при­во­дить. Вiн як ок­ре­мий який свiт, - а Те­тян­ка йо­го бо­яри­ня. Хто б не за­цi­ка­вив­ся нею, не пог­ля­нув на неї?


Лиш од­но­го не спи­няє те­пер ма­ти Те­тя­нi. В од­нiм не стi­с­няє її нi­ко­ли. А то - за­хо­ди­ти до во­рож­ки Мав­ри над яр, ко­ли б не за­хо­тi­ла, i гу­ля­ти лi­сом.


Iдучи вго­ру лi­сом, спi­ває Те­тян­ка пов­ною груд­дю, нi­би вiд­дає, що в ду­шi дзве­нить. Во­но яс­не, сильне, при­род­не i чи­с­те. Ска­за­но - кра­са з пер­шої, бо­жеської ру­ки.


Iде во­на по бi­лiй вузькiй стеж­чи­нi все вго­ру, тут i там схи­­ля­ючись за туж­ли­во по­хи­ле­ним дзвiн­ком-цвiт­кою - мiж хви­лю­ючим шу­мом сме­рек, i все поп­ри свої та су­сiд­нi по­ло­­ни­ни. I їй тут доб­ре.


А ста­ра Мав­ра! гай, гай, хто так умiє сто­ро­жи­ти над дiв­чи­ною, як са­ма во­на! А її вже всi бо­яться - хо­ча б лиш для страш­них очей, що од­ним

1 ... 11 12 13 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"