Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон 📚 - Українською

Читати книгу - "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію" автора Борис Джонсон. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 102
Перейти на сторінку:
class="p">Дарданелльська операція була, мабуть, одним із найбільш їдких обвинувачень проти Черчилля. І в 1940 році спогади про ті події на півострові Ґалліполі ще не вщухли й отруювали почуття людей до нього та сіяли сумніви стосовно того, чи гідною він є людиною, щоб вести країну у війні. Навіть тих, хто вважав його вчинки видатними (а для більшості це було очевидно), часто бентежили його нерозсудливість, його схильність до перебільшення, до перезбудження, навіть істерії. У 1931-му, наприклад, його настільки розлютила перспектива незалежності Індії, що він назвав Магатму Ґанді «напівголим факіром», — і ці слова в Індії не забули.

Поповнює список його невдач ситуація з кризою через зречення престолу 1936 року. Схибивши з тлумаченням почуттів народу стосовно цієї події, він дотримувався думки: мовляв, король Англії має право одружитися з будь-якою спритною дівкою, як йому заманеться: американкою, розлученою, всякою, — а інакше в чому сенс бути королем? Коли Черчилль виголошував промову на захист Едуарда VIII (який, парадоксально, мав пронацистські погляди і, якби залишився на троні, становив би для Черчилля чималу проблему), усі в Палаті так його перекрикували, що він повністю втратив контроль над аудиторією.

Недруги вбачали в Черчиллі колосальну самозакоханість, жагу осідлати будь-яку хвилю, а то й хвильку, і мчати нею доти, доки вона не розіб’ється в піну об берег. І коли супротивники чули загрозливі лайки Черчилля щодо Гітлера та небезпеки німецького переозброєння, вони розуміли: як ця людина лаяла все раніше, вона лаятиме все і надалі, і це стало частиною загальної картини — як оте всекритикування в Гайд-парку.

Потрібно визнати, що така його репутація не взялася нізвідки. Мала існувати причина того, чому його вважали таким зухвалим та «нездоровим», і вона існувала. Певною мірою саме так воно й було: він і справді поводився з якоюсь такою вірою у власні сили, що здатна обдурити саму смерть, і переходив межу настільки, що ніхто не назвав би це розумним. Та в чому був корінь такої поведінки?

Упродовж усієї ранньої кар’єри не просто сформувалася думка, що йому не можна довіряти і на нього не можна покластись; вважали, що він природжено ненадійний. Народжений під мерехтливою зіркою.

Якось мені вдалося навідатись у ту саму кімнату, побачити те саме ложе, де трапилося те преважливе дійство. Коридором далі, а точніше, кількома коридорами, розпочиналося святкування з нагоди вшанування 60-ї річниці з дня народження короля гедж-фондів34 ХХІ століття.

«Заждіть! — вигукнув я, коли нас провели до першої фаланги офіціанток із шампанським. — Чи можете ви показати нам кімнату, де народився Черчилль?»

І люб’язна економка провела нас бічним коридором до маленького квадратного покою на першому поверсі.

Коли двері зачинились, усі звуки притихли — і можна було уявити, що ми повернулися на 140 років назад, до кульмінаційного моменту іншої великої події. Можна примружитись і побачити газові лампи замість електричних, і жваве мерехтіння вогню на тих самих ситцевих шпалерах, і ті миски та глечики з фамільним гербом Мальборо.

І ось у моїй голові чітко змальовується та метушня: поспіхом скинуті з ліжка пальта гульвіс, глечики з гарячою водою, а на ліжку — Дженні Черчилль, яка звивається у таких пологових муках, що вже пізно підніматись нагору. Їй тільки двадцять, але в Лондоні її вже вважають однією з найпрекрасніших молодих жінок.

Весь день вони були на полюванні; за деякими твердженнями, раніше вона посковзнулась і впала; інші ж кажуть, що занадто захоплено крутилась на танцях. І о 1:30 ночі 30 листопада 1874 року вона народила сина — як описав її чоловік, «дивовижно милого і дуже здорового».

Щоб зрозуміти психологічний образ Вінстона Леонарда Спенсера-Черчилля, слід зважити, у який час і в якому місці відбувалися ті події. Кімната розташовувалась у серці Бленгеймського палацу — аж надмір грандіозного дому герцога Мальборо. У ньому 186 кімнат, а сама споруда займає 7 акрів (не згадуючи вже про озера, лабіринти, колони, парки, тріумфальні арки й таке інше). Це єдина некоролівська і неєпископська будівля в Британії, що зветься палацом.

Хоч у ній і є деякі хиби, вона, як на мене, є безсумнівно найвеличнішим витвором барокової архітектури Англії. Ці абсолютно симетричні підйоми і спади величезних крил, ці дивовижні безцільні парапети та камінь медового кольору. Бленгейм є архітектурним викликом, він ніби твердить: я великий, я більший і величніший, ніж будь-що тобою бачене.

Його було передано одному з предків династії Черчиллів, Джонові Черчиллю, герцогу Мальборо, за видатні заслуги: він дав прочуханки французам та посприяв тому, щоб Англія ХVІІІ століття посіла перше місце серед націй Європи. А народився Черчилль там саме тому, що це був його дім: він був онуком сьомого герцога, небожем восьмого герцога та першим кузеном дев’ятого — а якби в любого кузена не народився спадкоємець (а досить тривалий час було схоже, що так воно й буде), Черчилль і сам цілком міг би стати герцогом Мальборо.

Це важливо: він був не просто «з аристократів» — він був блакитної герцогської крові; це знання завжди стояло на передовій його свідомого «я», знання того, що він належить до династії одного з найвизначніших воєнних героїв цієї держави.

Час його народження теж дещо означав: з’явився він на світ на два місяці раніше, ніж очікувалося, лише через сім місяців після весілля. Це викликало здивовані погляди. Хоч можливо було й те, що народився він передчасно, найпростіше пояснення — термін повний, а от зачаття було позашлюбним.

Якщо так і було, це не дивно, оскільки батьки його були по-своєму настільки ж самовільні й нестандартні, як він. І їхнім найважливішим внеском є те, що вони обоє недбало виховували свою дитину.

Його мати була донькою успішного американського бізнесмена Леонарда Джерома, чоловіка, котрий свого часу володів контрольним пакетом акцій «Нью-Йорк Таймс», скаковими кіньми та оперним театром і кохався з примами. У Дженні (начебто) було невеличке татуювання дракона на зап’ясті та (безсумнівно) принадна бездоганна фігура. Ще їй приписують винайдення коктейлю «Мангеттен». А завдяки дотепності та хижій «пантерячій» зовнішності вона мала штабелі шанувальників включно з принцом Вельським. І врешті, вона тричі була заміжня, а деякі з чоловіків були навіть молодші за її сина.

«Вона світила мені, як вечірня зоря, — згодом писав Черчилль. — І я любив її ніжно, хоча й на відстані». Його листи часів навчання сповнені тужливих закликів про любов, гроші й візити. Але хто справді відлив у форму його особистість, то це батько — спершу огидним вихованням, а потім передчасною смертю.

Читаючи Рендольфові

1 ... 10 11 12 ... 102
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (1) до книги "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон"
Олександра Стефанишин
Олександра Стефанишин 11 грудня 2024 18:56
Дуже дякую за можливість прочитати цю чудову книгу в онлайн форматі.Автору Борису Джонсону, особливе спасибі за Книгу котра вражає своєю глибиною аналізу та унікальним підходом до розгляду особистості Вінстона Черчилля. Автор майстерно досліджує не лише політичну кар'єру цього великого лідера, але й значення його особистості для світової історії. Особливо вражає великий обсяг допоміжних матеріалів, таких як цитати, документи, аналізи, які дозволяють читачу зануритись в епоху Черчилля і зрозуміти його вчинки та мотивацію на більш глибокому рівні.

Книга підкреслює, як вплив однієї людини може змінити хід історії, а рішучість та харизма Черчилля стали важливими факторами в перемозі антигітлерівської коаліції. Вона нагадує нам про значення лідерства, сміливості та незламності духу в критичні моменти історії.

Завдяки детальному аналізу та багатству матеріалу, «Фактор Черчилля» стає не тільки науковим дослідженням, а й натхненням для тих, хто хоче зрозуміти, як особистість може вплинути на долю націй та навіть цілого світу.