Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 109 110 111 ... 201
Перейти на сторінку:
виліт, а коли й дадуть, яка буде ефективність їхнього бомбового удару в умовах поганої видимості? Якщо за ніч добре пробомбимо німецькі тили — це нам завтра для наступу ще одне очко плюс. А якщо не пробомбимо, — навпаки, одне очко мінус.

Хоч як ретельно готуй операцію, а погода все одно може в найостаннішу мить внести свої корективи не на твою користь.

Серпілін подзвонив начальникові штабу.

— Григорію Герасимовичу, я на місці. Якщо нічого надто термінового немає, сам зайду до тебе через півгодини… Це знаю!

Бойко сказав йому по телефону, що особливо термінових справ немає, а командуючий фронтом ще не виїздив від Кирпичникова.

Про те, що командуючий фронтом Батюк разом з членом Військової ради Львовим приїхав сьогодні зранку в армію, Серпілін дізнався одразу ж, хоч і був на той час далеко від штабу, на спостережному пункті одного з полків.

Батюк, приїхавши вранці до штабу армії й не заставши там Серпіліна, сказав Бойку, щоб командуючого армією не турбували — нехай займається у військах своїми справами. А Львов сказав те саме про Захарова, котрий зранку був у іншій дивізії.

Батюк і Львов взяли з собою генерала Кузьмича, який був саме на командному пункті, й поїхали з ним у корпус до Кирпичникова.

Командуючий фронтом приїздити сьогодні не збирався. Навпаки, вчора, їдучи з армії, сказав Серпіліну: «Дороблюй, що треба. Тепер приїду до тебе тільки за годину до музики». «За годину до музики» — означало безпосередньо до артпідготовки. За сто метрів від окопчиків з козирками, що їх там на спостережному пункті підготували для Серпіліна, був готовий СП для командуючого фронтом, такий самий. І зв’язок туди було протягнуто, і все, що належало. Не захоче завтра бути разом, захоче спостерігати окремо — все готове!

Та, виявляється, не витримав, приїхав ще й сьогодні!

Серпілін, коли дізнався, був не радий цьому. Мало що там може статися, поки їздитиме, щось не сподобається або, ще гірше, щось нове спаде на думку перед самим початком бою!

А разом з тим у душі не осуджував Батюка за цей сьогоднішній приїзд. Може, й сам на його місці не витримав би, приїхав. Усе ж таки головний удар саме тут.

І вперше він завдає такий удар у ролі командуючого фронтом. Не дивно, що йому не сидиться.

Серпіліну не свербіло поспішати назустріч начальству.

Навпаки, дізнавшись по телефону, що Батюк наказав не тривожити командарма, робив усе, як і запланував: побував спочатку в одному полку на передньому краї, потім у штабі однієї з дивізій другого ешелону, потім на позиціях важкої артилерії. З артилеристами мова була не про артпідготовку, не про початок, а про кінець першого дня наступу: за який час сподіваються змінити позиції і висунутися слідом за піхотою.

Звідти поїхав до танкістів, до тієї самої Карачевської бригади, звідки був майор-помпотех, якому довелося дати прочухана. Скрізь попереджав, куди поїде далі, і скрізь йому дзвонили, де перебуває командуючий фронтом і що зараз робить.

До речі, в такий спосіб заразом перевірив і зв’язок.

Із зв’язком було все гаразд, працював без осічок.

Якщо від Кирпичникова командуючий фронтом поїде прямо до сусіда праворуч, не заїжджаючи до штабу армії, Кузьмич повернеться, розповість, як їздили, які зауваження були. А якщо повертатиметься через командний пункт армії, про всяк випадок у наметі, в їдальні Військової ради, готовий обід.

Побувавши зранку у військах, Серпілін відчув, що там, унизу, так само, як і він, чекають завтрашнього дня з прихованим хвилюванням. Але метушні не було. І начальству в очі не лізли, трималися з гідністю, як люди, свідомі того, що вони цілком приготувались до своєї вирішальної години.

Серпілін не намагався сьогодні об’їхати якнайбільше частин; побував лише в кількох, хотів відчути настрій у військах і вибірково перевірити, як підготувалися не тільки до початку атаки, а й до подальшого. Військ було багато, графік руху багатоступеневий. Деякі тонкощі цієї справи він і перевіряв сьогодні. Рвонути одразу навіть на велику глибину після вдалої артпідготовки — це ще не все. Вглибині можуть виникнути і, напевне, виникнуть численні ускладнення, які треба завбачити.

Тепер, повернувшись, він згадав про танкіста-помпотеха і подзвонив командуючому автобронетанковими частинами полковникові Свиридову. Сказав йому спочатку, що був у Карачевській гвардійській танковій бригаді і що її командир полковник Галчонок, якого раніше не знав, справив дуже гарне враження, а потім додав, щоб Свиридов мав на прикметі і доповів після операції, як покаже себе під час боїв помпотех цієї бригади інженер-майор Булигін.

Свиридов по телефону сказав тільки: «Єсть!», — про причину дзвінка не спитав, як видно, сам здогадався — в Серпіліна була така слабість: він любив, коли люди, які чимось проштрафилися, потім, над усякі сподівання, добре показували себе в боях.

— Товаришу командуючий, до вас прокурор армії, — доповів Сшіцов.

— Нехай заходить.

Серпілін поглянув на годинника. Рівно п’ятнадцята.

Прокурор ніде не подівся, з’явився точно.

І хоч, здавалося б, саме напередодні наступу на цю зустріч можна було часу й не знайти, Серпілін знайшов.

Хотілося воювати на свіжу голову, звільнити її від того важкого питання, з приводу якого прийшов прокурор.

— За вашим наказом з’явився.

— Сідайте, — запросив Серпілін, підводячи очі від метеозведення на підполковника юстиції, якого він бачив уперше.

Прокурор прибув десять днів тому замість Полознєва, котрий служив у армії беззмінно від початку її формування. Саме в той день, коли Серпілін повернувся з Москви, Полознєва поранено на передовій осколком.

Поранення не загрожувало життю, але було в незручному місці — ні встати, ні сісти!

І хоч він був хорошою людиною і до нього добре ставились у штабі армії, але, як ведеться в таких випадках, все одно не могли втриматися від жартів, казали, що німець все-таки довів прокурора до трибуналу!

А на плечі нового прокурора одразу, як прибув, лягла незвичайна справа: загибель під час навчання заступника

1 ... 109 110 111 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"