Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 112 113 114 ... 146
Перейти на сторінку:
«кіно» прокрутив та по-новому перемонтував. А тоді, знаєте, своєю рукою Булаха й Амбу в «палац» гнити оселив. Хотів і Сивого туди ж, та вразили слова недомірка…

– Які слова? – перепитав майор, коли Бугров раптово замовк і, здавалося, перенісся знову у вечір бойовища.

– Знаменні слова. Не слова – самородки.

– Так яке ж слово? Що сказав Сивий?

– Отож-бо й воно! До мене не відразу дійшло. – Бугров тужливим поглядом облив майора. – Я тоді ще пеньок пеньком був. Дійшла черга до Сивого. Стоїть переді мною й лепече: «Воля ваша, громадянине начальнику. Тільки не відбирайте фотографію. Віддайте, будь ласка, фотографію дружини… Віддайте…» Зметикували, товаришу майоре.

Замполіт хитнув головою, але Бугров не помітив ні негативного жесту, ні здивованого погляду – він знову опинився в таборі й бачив землисто-блідого зека з руками та бушлатом, залитими чужою кров’ю…

– Віддай-те-е… Тут навіть не в слові справа, а в закінченні. У двох останніх звуках, які розкрили людину більше, ніж будь-яка анкета, вчинки, слова. – Тяжке зітхання вирвалося з грудей Бугрова. Так буває, коли людина звалює на плечі непомірний тягар або скидає його наприкінці шляху. – Яку внутрішню культуру й виховання має людина, щоб у нашому пеклі, під час смертної битви звертатися до покидька, до ворога на «ви»?!

– Віддайте-е-е, – протягнув майор із такими ж нотками замилування й подиву, як і Бугров.

– Ніколи не думав, що слово може обпекти сильніше, ніж батіг чи тавро ката. Вважав: це вигадки письменників – штамповані красивості. Розумієте? Зрушило щось. Немов під каменепад потрапив. Уперше в житті на зека поглянув як на людину. І заговорив уперше по-людськи. Не за казенним статутом… На жаль, не відбулося в нас справжньої розмови. Повторює Сивий, як заведений: «Не винен я, громадянине начальнику. Ні в чому не винен. Велике й безглузде непорозуміння».

– Тоді я зрадів, що розмова не склалася. До цього ходив у броню закований, а зненацька кам’яний град оголив душу. На фронті кулі, смерті не боявся. А тут… Ворог народу… У порошок можу стерти – і раптом страх у жижках…

Замовк капітан. Не наважувався й замполіт словом потривожити тишу. Зрідка потріскували в багаттячку дрова, порушуючи неголосну пісню вогню. Не зводячи з господаря погляду, тихо лежав пес, поклавши голову на витягнуті лапи… Темно-зелена стіна тайги подекуди палахкотіла багрянцем. Тиша. Спокій. Рай земний, та й годі. Лише поодинокі нитки колючої огорожі псували красу зеленої тайги. Глянеш – мотузки, хоч білизну розвішуй.

Вдивлявся замполіт у дріт – жодного колючого виступу. Може, коли-небудь час, як зараз відстань, поховає у своїх глибинах і колючки, і присадкуваті смердючі бараки, і клишоногі вишки в кутах зі спареними кулеметами! Їхні «вороновані очі» стежать за кожним кроком людей, зігнаних сюди зі злості чи долею випадку, через злочин і наклеп; ізольованих за волею народу, руками народу й на благо народу, покараних законом і безправ’ям…

– Вибачте, що захопився психологією. Може, нудно?

– Моторошно.

– Начебто після розмови з недомірком-дідком. Помітили, більшість зеків єднають між собою байдужа байдужість і покірність долі. Такі покірні лише старі перед смертю. Звернули увагу на сірі обличчя із впалими щоками беззубого рота? Саме цим зеки нагадують мені старих! Майже всі ходять без зубів: у кого на допитах «повиймали» наші «фахівці», в інших, хто прийшов у табір із зубами, через кілька років у рот не заглядай: глечик глечиком, а дихне, ніби повз смітник пройшов. У Сивого одні пеньки після Лефортовки[44] залишилися. Не щелепи – пилки щербаті, немов паща тайменя. Намучився Сивий. Спочатку надфілем тупив, доки не згнили й пеньки від цинги.

Переводячи подих, Бугров помовчав, а коли заговорив – у голосі зникла нещодавня впевненість; в інтонації знову з’явилися колишня туга й біль:

– Відволікся я. Не розповів усього. Знаю, для багатьох табір – від «запрєтки» до «запрєтки», а для мене – материк величезний, безмежніший за тайгу. І людина – не дерево. У всякого своя доля. Кожна – ціла зоряна система, як сказав один письменник… Забув, хто саме. Коротше, Сивого в карцер не посадив, а у формуляр зазирнув. Шпигунство. Терор. Диверсія. Та інші пункти п’ятдесят восьмої статті. У протоколі докладно зафіксовано, як Сивий збирався вождів порішити. Однак протокол – без підпису.

Багато хто тоді дивувався, чому Бугров не посадив Сивого в карцер?! Лише головою хитнув підполковник і пожартував по-своєму: мовляв, незабаром Лютий на місяць «февраль» перетвориться. І загикав від каламбуру, й пригубив фляжку. Своєю владою відправив Сивого в шізо, щоб там розв’язував кроксворди розумник.

– Після бойовища й Булах отримав прочухана, – прошепотів майор. – Із карцером майже не розлучався. Пам’ятаєш? Жалів мужика. І не лише з тобою намагався поговорити.

– Соромно згадувати… Слухав Вас, а в душі злість закипала. Рука тоді до пістолета тяглася.

– Та я не в докір, – перебив майор. – Господар зони лютість у таборі сіяв. Формуляр підсував. Ку-уди та-а-м. І слухати не хотів. Прикладеться до сугріву, зарегоче, затрясе тілесами. Мовляв, доки партзбори Монтехрісто проводить і гімни співає, будемо з капітаном гнути-перевиховувати. Не допоможуть прості наручники – строгі припишемо, хоча це й порушення. Від вошей, а не від щей пущай Тигра в «палаці» попариться…

– Неймовірної сили людина. Бачив, як на простих браслетах ланцюжок рвав.

Ніби від холоду, Бугров знизав плечима. Прості браслети – все одно, що дешеві прикраси в жінки на кистях теліпаються. Одна незручність – ланцюжок. Неволя. А строгі… Від найменшого руху кисті браслети співають: клац-клац-клац, не встиг озирнутися – охопили руку, згодом шкіра, м’язи, судини бліднуть, потім і зовсім синіють. До чорноти. Ніякого катування не треба…

1 ... 112 113 114 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"