Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 113 114 115 ... 146
Перейти на сторінку:

Не замполіт і не майор, а громадянин Іванов, як перед цим Бугров, знизавши плечима, мимоволі потер кисті рук, ніби з нього щойно зняли строгі «браслети», і відсунувся від співрозмовника. Як повірити й уявити, що ця уважна людина через обов’язок відправляла Булаха в карцер, нагороджувала «браслетами», виконуючи лише волю інструкції?!

Іванову, який носив погони, про браслети й інші покарання підказувала пам’ять, а цивільна людина – Іванов – біля озера, поміж вільної тайги багато чого б віддала, щоб видіння виявилося сном. Проте начальник режиму сидів навпроти. Живий, відчутний – простягни руку, і пальці зустрінуть не порожнечу, як уві сні.

Тяжко, ніби вергав величезні брили, Бугров вимовляв знайомі слова, але все-таки потойбічні для психіки нормальної людини в нормальному житті: світло, браслети, бур, собаки, вода, сонце…

Знав майор, що в карцер сонце через «намордник» не заглядає й опівдні. Кам’яний мішок і тиша. Усе сіре: і підлога, і стіни, і стеля. Навіть повітря крізь той же «намордник» проривається сіре. Багато можна підбирати епітетів і порівнянь, а якщо коротко, то карцер – це затхлість, сірість, безмовність у безправному глухому часі. Пекло. Лише інколи біля дверей клацає вічко та раз на дві доби крізь «годівницю» сунуть шматок хліба й кухоль води…

У таборі кожен знає: Сибір є Сибір – машина ламається. Інший би давно копита відкинув, а Булах не вгамовувався. Щоразу після карцеру все більше нагадував нитку, хоч на котушку намотуй, але за правду, за людей, за справедливість відкрито стояв. Партзбори проводив, майже не ховаючись. У карцері двічі на добу Гімн виспівував: під час підйому та після відбою.

Мабуть, партзбори й Гімн найбільше дошкуляли начальникові табору. У кам’яному склепі – могильна тиша, і раптом урочисто лунає: «Славься, Отечество наше свободное…» В адміністрації мороз за шкірою ходить. Та хто ж наважиться заборонити виконувати Гімн?! Струнко стояти належить. Мимовільну повагу викликав зек у тих, хто всерйоз сприймав спів. Лють і розгубленість плавилися в неспроможну злість у тих, хто вбачав у цьому шпильку… І хоча багато хто в адміністрації розуміли підтекст, але Гімн – святиня. Нікому не поскаржишся.

Частенько підполковник приходив уранці послухати, як він називав, «молитву» Булаха. Мабуть, і в господаря зони неприборканий зек зачіпав заповітну струну, яку приховував у найпотаємніших глибинах душі і про яку не кожен здогадувався… Дослухає начальник табору «Славься…», завмре надовго в тиші, як стовп, спрямувавши погляд у невідомість, потім раптово сіпнеться, але погляд залишається нелюдський, лихий, доки не сьорбне із заповітної фляжки.

– О! Гімн співає! Перевиховується! Ідейний став. Наш «палац» швидко й кожному вставляє клепку…

Стежа шістнадцята. Лютий та Кроксфорд
1

Деякий час Бугров і замполіт сиділи нерухомо, немов вслухалися у звучання невидимого оркестру, що виводив велично-урочисту мелодію.

Замовк капітан зненацька. Раптово й заговорив: повільно, неголосно – лише туги додалося в словах.

– Якось у службових справах зайшов до Булаха. Під час розмови з’ясували, що на одному фронті воювали. Знайомих спільних згадали. Наступали, але в котлі усе-таки кілька днів «варилися». Мені того разу пощастило, а він, поранений, у полон потрапив. Сьорбнув лиха в німчури. Щоправда, Булах не затримався в таборі. Двічі тікав. Перший раз невдало, – Бугров замовк, здивованим поглядом уп’явся в замполіта. – Вибачте, товаришу майоре, захопився. Точніше, забув. Ви все це й без мене знаєте.

– Дивився формуляр.

– А спину?! Спину ви його бачили?

– Не доводилося, – у голосі майора лунав подив.

– На все життя залишився міченим зі спини – дивитися страшно.

– Цього не знав, – зізнався замполіт, подумки перегортаючи формуляр.

Після втечі Булах партизанив зі словаками, доки не ви-йшов до своїх. Перемогу зустрічав у Чехословаччині. Нічого не прикрасив у розмові зек. Про нагороди лише змовчав. А їх у геолога на двох вистачить, бо навіть на його широченних грудях не поміщаються.

Після війни повернувся фронтовик у геологію, всім інстанціям доводив: Якутія алмазами багата. А без алмазу, мовляв, техніку тепер ніяк не підняти на належний рівень. Війна підказала, що таке техніка. Хто воював, знає: у німця не лише дисципліна й порядок, але й техніка спочатку багато в чому виявилася не рівня нашій. Не таївся геолог. Висловлював усе, що думав. Навіть арешт спершу вважав безглуздою помилкою. Коли в Москву переправили, він на Луб’янці бовкнув: «Хіба брехня? Щира правда». Поговорили з ним трішки, люб’язно поставили кілька запитань, нагадали про полон короткий, про порожній сезон – це, мовляв, не один мільйон народних карбованців мерзлота поглинула. На повну котушку за п’ятдесят восьмою прикрутили: шпигунство, саботаж, шкідництво, антирадянщина та інше.

Про одне й те саме думали служиві. Лише коли переглянулися, мовчання порушив замполіт:

– У час дубів живемо.

– Час жорстокий, тому і дубів народжує. Хоча, не знаю, за що скривдив народ горде й корисне дерево, – від болю скривив губи Бугров. – Таких, як я, не дубом – будяком, бур’яном забагато назвати. Дуб не на будь-якому місці росте. І часу ого-го скільки потрібно. А ми, мов сарана, плодимося й пожираємо все підряд. Та досить… Зчепилися того разу з Булахом не на жарт. Забув про різницю в статусі. Залізли в самі нетрі. Я по-партійному з ним: про ворогів народу, про ЧСІРи[45], говорю про загострення класової боротьби, цитатами шпарю з докладів та книжок, а він як гаркне та вріже кулачиськом по столу, а потім

1 ... 113 114 115 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"