Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Пекло на землі, Віталій Юрченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пекло на землі, Віталій Юрченко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пекло на землі" автора Віталій Юрченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 113 114 115 ... 142
Перейти на сторінку:
державних обов’язків і передав справу до ГПУ. Через кілька днів забрали Долинського, а добро реквірували до цурочки. Долинського на Соловки, а жінку з чотирьома дрібними дітьми за межі села серед зими голу й босу. Тепер тиняється як безпритульна. Та хіба вона одна? Тепер таких на Україні тисячі ходить.

Рівнялися з місцем пожежі. Картина була вражаюча. Яких 20 десятин збіжжя охоплено заревом диму й полум’я. Навколо нього півсела – з відрами, лопатами. Біганина, шамотня, крик. Лунало десятки команд, одна одну перебиваючи, а толку ніякого. Вогонь, байдужий до крику, до наглих команд, до порскань старої кишки та десятків відер, ношених з далекої сільської криниці, переможно посувався, висушуючи змочену стерню, перескакуючи рівчаки, пролазячи гадюкою серед купи землі та інші загороди. Він, певне, мав незломний намір у згарище перетворити тих 200 десятин озимини, бажаючи ще раз ствердити прастару поговірку «як не посіяв, то й не пожнеш».

– Плугів, плугів! До села за плугами, – подав хтось з вогню розпачливу команду.

– Жінок, дітей вигоньте з відрами, лопатами!

Кілька душ пустилось до села. Але більшість гурту була пасивними глядачами, не рухаючися з дороги. Очі їхні заспокоювались, бачучи що по один бік колективського лану ще зелена ярина – соняшники, картопля, а по другий бік чорна рілля-толока. Хіба вогонь просмикне через дорогу? Його тут не пропустить людська лава. І вони безтурботно дивились, як ряди полукіпків у мент зникали, перетворюючись у плями попелу, як шкварчало зерно, а вогонь, як вуж, мотався по срібній стерні, огортаючи заревом все нові й нові ряди.

– Так вам і треба, – підкидали фразами з дороги.

– Дурниця боком вилазить.

– Не діждуть колективщики з чужої пшениці їсти паляниці.

– Якийсь доброго півня підкупив!

– Чи не хазяїн?

– Самі сучі сини загризлися. Я знаю…

– Мовчки, а то щоб не той…

Ми звернули вбік і проїхали. Ще довго зарево освічувало нам дорогу. Тесть довіз мене до Хащевої й розпрощались. Сльози старенького тестя-батька мене розчулили. Ледве стримуючи приступи щемлячого жалю, я потішав безпомічного, що скоро вернусь, підпоможу їхню старість-безталання…

Пізнього вечора я доходив до родинного села. Обережно, поза городи, садками, вступив у подвір’я й стукав у вікно:

– Свій, відчиняйте!

Брат ахнув, братова руками сплеснула. Радість і плач.

– Якою силою, яким вітром? Випустили, чи своїм правом?

– Зачиняй віконниці, приготуй найлекший схов та й послухаєш.

Прийшов братанець з дружиною, позатуляли вікна і з затаєним зітханням вислухували мою коротку на перший раз розповідь.

– Слухати ще буде час, раніш треба про їжу подумати, – спохватився брат, звертаючись до братанця. – Петре! Гайда в один бік села, а я в другий. Може, хоч шматину сала чи м’яса, або оселедця роздобудем. У кого тут на нашому кутку була свиня?..

Брати пригадали, хто з господарів за останній рік годував свиню й побігли шукати для незвичайного гостя почастування, а я жінкам оповідав. Переповів найтрудніші моменти втечі, перебіг найвразливіші картини усевлонського життя, вже разів з чотири приступами плакали братові, а брат з провізією не вертаються. Вже покликали Саву-приятеля, студента. Вже й йому я висвітлив у найяскравіших фарбах царство Усевлону, вже й язик заболів, а брати не приходили.

Аж по добрих двох годинах вернувся з порожніми руками і з прокльонами брат, а ще через півгодини братанець з грудочкою масла – ледве випросив у старої Левчихи.

– Нічого не вдієш. Лізь, жінко, на подра та души квочку. А вдень щось подумаємо.

– Знаєш, що, Марку? – радить братанець. – Заколімо моє порося.

– Та ж воно в тебе законтрактоване! Біду напитаєш.

– Біс його бери. Під могоричем Лабуса напише акт, що здохло. Зате хоч гостя відживимо з тиждень-другий.

– Шкода поросяті вік збавляти. Довго їсти його не зможу: десь завтра-післязавтра я з вами попрощаюсь.

– Так скоро? Куди ж?..

– І сам не знаю. В світи, за кордон.

Усі посмутніли.

– То, може, й бачитись ніколи вже не доведеться?

– Бог його зна. Надію маю, що скоро вернусь. За той час вас комуна наперчить, може, поможете.

– А, Боже мій! Коли б лиш та війна! В запіллі народ вчинив би таку різанину, що світ затьмарився б, залився б в помсті-крові. Віриш, село реве, скрегоче, волосся рве з безсилля-люті, благає війни, зруху. І що та буржуазія робить? Чому не починає? Тепер би їх найлегше накрити.

– Петре, ще буде час, – перервала чоловіка братова. – Як думаєте порося різати, то не гайте часу, бо скоро день; якийсь гаспид побачить, сільраді донесе.

– А справді, спішім.

Брати вигострили об камінь сокиру й пішли, а за хвилин 15 принесли порося з одрубаною головою; колоти боялися, щоб криком сусідів не побудити. Марко вбамбурив обухом по лобі так, що воно й не здригнулось, а тоді вже відтяли голову.

Вогонь розвели в сінях під каглою. Двох шмалить, а Сава вартує на вулиці. Цікава була сценка. Я сміявся й подивляв. Колись наші батьки сотнями чужих свиней скуповували й різали, нікого не боячись, ніхто не забороняв, а тепер своє, виплекане власною кривавицею, доводиться шмалити по-злодійськи.

– Таке то в нас настало, – примовляв Марко, пришмалюючи віхтем боки тварині. – Зі своїм добром ховатись мусимо. Теля ще маму ссе, порося ще молоком годується, а держава на нього вже лапку накладає, мовляв, зась тобі до сала, м’яса, віддай комісарам.

– Контрактація… – зітхає Петро. – Трахнули дядька так, що до пам’яти ледве чи й дійде. Ось старий Омелько повірив агентам, надіявся з контрактації забагатіти та й до Допру попав, позбувшись движимости й недвижимости. Законтрактував дядько 1 ½ десятин пшениці, 2 десятини ячменю; скортіла біда змолоти та покуштувати біленького хліба – не посіяв усього насіння, частину пшениці змолов і з’їв; узяв 25 карбованців на купівлю телички; законтрактував десятину буряка, діставши 40 карб. авансу. Почав чоловік весну в солодкій надії, та скоро обірвалось. Не було чим годувати телиці, змолов частину ячменю на грис, на оранку й сівбу витратив аванс, – не вистарчило хліба, а позичити ніде; мусів теличку за налигача та на базар. Чекав осени – врожаю й прибутку. Та ошукався гірко. Прийшов час розрахунку: одного дня дістав з кооперативи припис – здати 69 пудів пшениці, другого дня загадали привести на оглядини телицю, ще за кілька днів здати 80 пудів ячменю. Підрахував дядько Омелько свій урожай та й зажурився: не вистарчить, щоб розплатитись, а чим же сім’ю цілий рік прохарчувати? Навіяв 30 пудів ячменю, здав усю до зерна пшеницю – 42 пуди, купив у Загороднюка теля, так-сяк вимолив у сільській комісії, щоб не збойкотували, на здачу хліба випросив проволоки і всю надію поклав на буряк. Гадав чоловік, що десятина буряка, коло якої все літо з сім’єю промучився, вирятує: буде йому, буде й їм. Аж і тут підрізався: за копку доплатив, бо не всі діти копали – холод, а взутися ні в що; за звізку заплатив (своєї скотини не

1 ... 113 114 115 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пекло на землі, Віталій Юрченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пекло на землі, Віталій Юрченко"