Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

282
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 114 115 116 ... 168
Перейти на сторінку:
ро­бив, i про­пус­кав у роз­чи­не­нi две­рi. На­ро­ду Зiб­ра­ло­ся на те ди­во по­ди­ви­ти­ся - уся ву­ли­ця з обох бо­кiв зап­руд­же­не лю­дем, так що прой­ти труд­но.

- Побий те­бе си­ла бо­жа! Що то вiн ви­роб­ляє? - дивували­ся ­ро­бо­чi, див­ля­чись на тi за­тiй­ли­вi ви­ма­хи швей­ца­ро­вої бу­ла­ви. - По­ма­ха, по­ма­ха пiд но­сом, та то­дi й пус­кає.


- То вiн дає: по­ню­хай, мов, чим пах­не! - вiд­ка­зав хтось, i чи­ма­ла ку­па пiд­ня­ла ре­гiт.


- От це­ре­мо­нiя, так так. Це не по-на­шо­му. Так тiльки у Моск­вi бу­ває. От i пi­ди з Ко­лiс­ни­ком. Пер­вий вiн чо­ло­вiк на увесь го­род, - ка­за­ли за­мож­нi ха­зяїни-ре­мiс­ни­ки, вийшов­ши наз­на­рош­но по­ди­ви­ти­ся на це­ре­мо­нiю.


- Ну, яко­го ви бi­со­во­го си­на зiб­ра­ли­ся сю­ди, очi повит­рiщали? - по­чу­ли во­ни у роз­чи­не­не вiк­но Ко­лiс­ни­ко­вої ква­р­ти­ри. - Iдiть со­бi, по­ти не по­роз­га­ня­ли.


- Сам ка­же. Сам. Ба­чи­ли? Ба­чи­ли? Чер­во­но­пи­кий та сер­дитий який.


- Хто сам?


- Та вже не хто - Ко­лiс­ник.


- Еге. А дав­но ти ри­бою та дох­лим м'ясом ба­ри­шу­вав?


- Пiди ж ти. За­бу­ло­ся. На­чальство, бач.


- А знаєте що? Щоб не бу­ло на­пас­тi якої, кра­ще розiй­тись. Чо­го ми бу­де­мо ди­ви­ти­ся, як па­ни ду­рi­ють.


- Коли то­бi не хо­четься, то йди. А ми хоч раз на вi­ку поба­чимо на панський бен­кет.


- Побачите, по­ти очi зап­лю­ють.


- Та вже ж.


Декiлька пiш­ло, а на їх мiс­це при­су­ну­ло ще бiльше. На­род зап­ру­див усю ву­ли­цю - проїха­ти з тру­дом мож­на.


- Розходьтеся! Роз­ходьте­ся! - десь не взя­ли­ся по­лi­цей­ськi i по­ча­ли роз­пи­ха­ти лю­дей.


- Чого роз­ходьте­ся? - де­якi з по­обi­дав­ших i хильнув­ших по­ча­ли од­ма­гаться. - Iди со­бi, ко­ли то­бi тре­ба.


Полiцейськi на­ча­ли си­лу­ва­ти - на­род не слу­хавсь. По­ча­ло­с­я зма­ган­ня. Ко­ли це де не взя­ла­ся по­жар­на з то­го i з дру­гого бо­ку ули­цi i ну з двох труб кро­пи­ти лю­дей. Усi так i ки­ну­лись вроз­тiч. Че­рез пiв­го­ди­ни хоч би то­бi жи­ва лю­ди­н­а по­ка­за­ла­ся на ву­ли­цi. Нiх­то те­пер не заг­ля­дав у вiк­на, нiх­то не пе­ре­чив бен­ке­то­вi нi ли­хим, нi доб­рим пог­ля­дом.


А бен­кет роз­вер­нув­ся на всi бо­ки. На здо­ро­вен­них сто­лах - на­питкгв та наїдкiв. Пер­шi сто­яли у за­тiй­ли­вих пляш­ках, кух­лях, гра­фи­нах, i со­няч­не про­мiн­ня пе­ре­ли­ва­лось рiзни­ми цвi­та­ми у їх чис­тих трун­ках, дру­гi - на срiб­них та­рiл­ках; з-пiд скля­них пок­ри­шок так при­вiт­но ус­мi­ха­ли­ся до кож­ного. Па­ни сну­ва­ли вiд од­но­го сто­лу до дру­го­го, цо­кались чар­ка­ми, дзенька­ли та­рiл­ка­ми, сту­ка­ли но­жа­ми, видел­ка­ми­; нас­та­ла ро­там та зу­бам ро­бо­та: хто аж да­вив­ся та за­пи­хав­ся пи­ро­га­ми, хто, мов на жор­нах, мо­лов на зу­бах сма­ч­нi хря­щi сма­же­ної ри­би, там ба­зi­ка­ли, все ви­ще та ви­ще пiд­нi­ма­ючи го­лос, там ре­го­та­ли­ся. Панст­ва бу­ло пов­нi ха­ти: усi пред­во­ди­те­лi з Ло­ша­ко­вим в га­ло­вi, всi чле­ни зе­м­ст­ва, чи­ма­ло гу­бернських глас­них i Ру­бець мiж ни­ми. Про­цен­ка Ко­лiс­ник, узд­рiв­ши, теж зап­ро­сив, i Про­цен­ко прий­шов. Бен­кет вий­шов на сла­ву: земськi стов­пи зiйшли­ся з дво­рянськи­ми стов­па­ми праз­ни­ку­ва­ти свя­то єднан­ня, зго­ди. Про це в ши­ро­ких крас­но­мов­них ре­чах го­ворили то од­нi, то дру­гi. Ло­ша­ков пер­ший пiд­няв чар­ку за земст­во, за земських ро­бiт­ни­кiв, пред­сi­да­тель дру­гою чар­кою ви­пив за здо­ров'я до­ро­гих гос­тей дво­рян, най­щирiших Земських ро­бiт­ни­кiв. Ко­лiс­ник ви­лив за зго­ду, за поєднан­ня земст­ва з дво­рянст­вом. Йо­го прос­та не­ве­лич­ка рiч по­до­ба­ла­ся усiм най­бiльше, всi зак­ри­ча­ли: "Ура-ура! за зго­ду, за зго­ду!" Пiш­ли по­жа­дан­ня ус­пi­ху тим i дру­гим, цо­кання, цмо­кан­ня, бра­тан­ня. По­ли­ли­ся трун­ки рi­кою.


То бу­ло пе­ред обi­дом, за за­кус­кою. А що то бу­ло за обi­дом? Кру­гом дов­го­го сто­лу усi­ли­ся усi, на по­чет­но­му мiс­цi - Ло­ша­ков, по пра­ву руч йо­го усi пред­во­ди­те­лi, по лi­ву - зем­цi. Ко­лiс­ник при­мос­тив­ся як­раз на кiн­цi про­ти Лошако­ва­. Як ха­зяїно­вi i по­ряд­ни­ко­вi, йо­му ча­сом приход­илося схо­п­лю­ва­ти­ся, ви­бi­га­ти, че­рез це вiн i зай­няв те мiс­це. Ла­кеї у бi­лих по­руч­ни­ках цi­лою ор­дою роз­но­си­ли пахуч­у смач­ну стра­ву. Пе­ред кож­ним по двi пляш­ки старог­о до­ро­г­ого ви­на, їжi - хоч роз­пе­ре­жи­ся, пий - скiльки схо­чеш. Уже ж i пи­ли усi, i їли! Го­мiн не вга­вав нi на хвилин­у, пожад­ання си­па­лись сно­па­ми. На­що Ру­бець не­смiлий, ти­хий, i той за обi­дом, цок­нув­шись з Ко­лiс­ни­ком, ви­пив за здо­ро­в'я зем­ля­ка-упо­ряд­чи­ка. Усi пiд­хо­пи­ли. Ко­лiс­ник, ра­дий, по­чер­во­нiв­ши, мов нес­мi­ла зас­ва­та­на дiв­ка, цо­кав­ся з кож­ним, дя­ку­вав, низько кла­ня­ючись, та про­хав йо­го ви­ба­чи­ти.


- Перше ж зро­ду до­ве­ло­ся ме­нi вi­та­ти та­ких до­ро­гих го­стей. Пер­ше зро­ду, - i аж сльози зро­нив вiд ра­дос­тi.


- По обi­дi на ура Ко­лiс­ни­ка! - шеп­та­ли­ся за сто­лом, як вiн ви­бiг у дру­гу ха­ту за чимсь.


- Iде. Iде. На ура!


Ось вiн зно­ву по­явив­ся. За ним на стра­шен­но­му срiб­но­му блю­дi нес­ли, на­че го­ру ви­со­чен­ну, ви­роб­ку з мо­ро­же­но­го. Ви­ли­тi з па­ле­но­го са­ха­ру два гер­би, дво­рянський i земсь­кий, кра­су­ва­ли­ся звер­ху, спо­ви­тi до­ку­пи цi­лим обе­рем­ком квi­ток, у но­гах тих гер­бiв роз­ки­да­нi сно­пи жи­та, пше­ни­цi, го­ра­ми ле­жать яб­лу­ка, гру­шi, цвi­ти польовi, ого­род­ня i са­дова овощ. Пiд ни­ми Зо­ло­тий на­пис: "Не змен­шай, бо­же!" Уго­рi царський вi­нець блис­тить, як сон­це, з-пiд йо­го ви­пливала стьожка з на­пи­сом: "Бо­же, ца­ря хра­ни!" Зверх вiн­ця сi­янiє, на гост­рих шпи­леч­ках кот­ро­го зо­ло­та на­ков­ка: "Земст­во - дво­рянст­ву!" То бу­ло ди­во з чуд ку­харсько­го май­стерст­ва. Уся гу­бернська земська уп­ра­ва ви­ду­му­ва­ла йо­го, яку б най­кра­щу i най­ви­раз­нi­шу оз­на­ку да­ти то­му обi­довi. I рi­ши­ли за­кiн­чи­ти йо­го тiєю го­рою з мо­ро­же­но­го. Най­кра­щий го­родський по­вар му­су­вав­ся два днi, по­ти ви­лi­пив те ди­во. Та й учис­тив же на сла­ву! Те­пер на те ди­во усi аж вит­рi­щи­лись, ди­ви­лись. Ко­ли пос­та­ви­ли йо­го на сто­лi i пiд­нес­ли шам­панське, Ло­ша­ков пер­ший ус­тав i по­чав рiч. Квiт­час­тою мо­вою вiн вiд усього дво­рянст­ва дя­ку­в­ав зем­цiв за ту честь, якою вi­та­ли їх.


- Дай, бо­же, щоб жа­дан­ня з'єдна­ти земст­во з дворян­с­твом на сла­ву сво­го краю, на ди­во­ви­жу руської зем­лi не зо­сталося од­ним жа­дан­ням, а щоб во­но справ­ди­лось в най­скор­ший час, по­вi­да­ло ми­ро­вi муд­рi дi­ла муд­рих му­жей. Ура-а!


- Урра-а-а-а! - за­гу­ло кру­гом, мов хто ви­па­лив з пуш­ки. Ло­ша­ков хлис­нув з чар­ки i ждав, по­ти кру­гом утих­не. Дi­ждавшись, вiн Зно­ву по­чав.


- Ваше пре­вос­хо­ди­тельство! - гук­нув з дру­го­го краю Ко­лiс­ник. - Хi­ба в нас шам­пансько­го не ста­не? Хi­ба ва­ша за­здравиця не варт то­го, щоб її смач­нiш при­мо­чи­ти? Ве­ли­кi сло­ва - свя­тi сло­ва, а ви тiльки хлис­ну­ли за їх. За та­кi ре­чi по вiд­ро­вi, а не пс чар­цi. Ура!


- Правда! прав­да! - за­гу­ка­ли кру­гом. - Ура-а-а!


Чарки не­са­мо­ви­то пе­ре­ки­ну­лись у ро­ти. Усi ви­пи­ли. Ви­пив i Ло­ша­ков. Пiд­нес­ли дру­гi чар­ки. На сей раз пiд­вiв­ся пред­сi­да­тель уп­ра­ви i, дя­ку­ючи до­ро­гих гос­тей, ви­пив за здо­ров'я Ло­ша­ко­ва. А там ще хтось пiд­няв­ся. Зно­ву випи­ли. Ще i ще. Заг­ра­ло шам­панське у го­ло­вах, як гра­ло во­но i в гор­лах. По­ли­ли­ся вi­тан­ня од­но пе­ред дру­гим. Спер­шу дер­жалися чер­ги, а да­лi i чер­гу

1 ... 114 115 116 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"