Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 115 116 117 ... 291
Перейти на сторінку:
Гайну, яка не виявляла ані найменших ознак цікавості й так само сиділа, затуливши руками обличчя. Олег човгай по брудній підлозі туди й сюди, двічі промовивши незрозуміле мені речення: «Так і є... Точно». І коли я закінчив, Олег сів на табурет — і знову схопився.

— Колись напідпитку він казав мені, що в Ярі мусить бути резидент гестапо. Так і є: Афіноґен думає, що це ти. — В Олега аж голос охрип од хвилювання: — І ти ще після цього відмовлятимешся?! Слухай, Нетреба, тобі там буде як у Бога за пазухою. Не жисть — малина! Погоджуйся! Ну!

Я покрутив головою.

— Ніякого ризику!

— Я не тому, що боюся, — сказав я тихо. — Я просто не хочу встрявати.

Пані Ганна промовила, не розтуляючи обличчя:

— Олегу, в мене таке впечат... враження, що ти собі вигадав якусь мудру схему й починаєш підтасовувати під неї факти. Тобто нас. У мистецтві це зветься формалізмом, який давно зазнав пораж... поразки.

І лише тепер вона розтулила обличчя.

— Я не підходжу. Нехай хоч яка боротьба, але мусить бути чесною. Коли ж убивають беззбройних, то це вже не боротьба: розбій.

— Що ж ти пропонуєш?

Пані Ганна стомлено сказала:

— Не знаю. Нічого не знаю.

А мені перед очима промайнула драма в яру. Коли Антін Ягола вбив поліцая ножем, виходить, у поліцая не було зброї? Як же атестувати цей учинок?

Я провів пальцями по лівій брові. До того випадку, мабуть, належало застосовувати іншу мірку. Поліцай тієї миті виявився без зброї. До того ж, він і сам убив людину. Дитину ще. Невже доведеться й собі вдягати чорну форму з сірим коміром і сірими обшлагами?

Ідучи від Олега, я сказав йому:

— Ні. Не можу, зрозумійте!

Попович ображено засопів.


Олег приходив тепер щодня. Я спочатку думала, він учащає до брата. Проте, кожного разу виявлялося, що Максим або вже пішов до своєї Оленки, або ще не повернувся від неї. Тоді я почала запитувати себе: чого він унадився? Його дзвінкий молодечий голос і манера гучно сміятися, навіть біла лисина з оторочкою гладенького темного волосся дратували мене, і коли він приходив і всідався на вподобаний стілець, між столом і шафою, я намагалась вислизнути на подвір'я чи в садок.

Але й це вже не допомагало. Попович сидів і сидів, доки я повернуся, і точив теревені з батьком або матір'ю. Говорили про війну, яка гуркотіла десь чи не на Волзі, про дорожнечу на сіль і крам, про городян, що нескінченними валками йшли й ішли, тягнучи за собою тачки з лахміттям, сподіваючись виміняти трохи пшона чи квасолі.

Я довго длялася на веранді, тоді мусила зайти до хати.

Олег трохи підвівся й проказав:

— Добрий вам вечір, господине.

Я буркнула у відповідь:

— Максима немає. Пішов...

— То посидьте хоч ви трохи.

Попович старанно всміхався, але очі в нього лишалися сумні, і це найдужче мене бентежило. Узявши в хаті якусь непотрібну річ, я вийшла й сіла на веранді, тоді передумала й пішла в садок. Було вже десь по дев'ятій годині. Я тривожно дослухалася, чи не рипнуть сінешні двері. Але Попович підійшов зовсім безшумно, я, здається, і кроків не чула. Він став обіч;

— Дихаєте киснем?

Я сказала, не обертаючись:

— Максим прийде не скоро.

Усе тіло моє нам'ялося, мов струна, у голові снувалася думка, що коли він підійде, я обов'язково вдарю його або зроблю ще якусь несусвітну дурість. Але він підійшов упритул, і мої руки безвільно повисли.

— Шо вам од мене треба? — шепнула я, і сама себе не впізнала, від тієї рішучости не лишилося й сліду. Ноги терпли, і в голові стукали маленькі дошкульні молоточки. Олег обійняв мене за плечі, голова моя ледве сягнула його підборіддя. Хустина зсунулася й він пестив моє гладеньке чорне волосся м'якою дужою долонею.

Я уривчасто дихала. Він узяв мене обіруч за голову й поцілував у вуста. Я схилилася йому на груди, безвільна й безсила. У горлі щось перекочувалося й заважало, я намагалась ковтнути його — і не могла.

— Маріє... не плачте...

Я не плакала, і ті його слова раптом витверезили мене.

— І не збиралась плакать, — холодно й сухо проказала я, й він пустив руки. — Ви насміхаєтеся з мене... Ви не знаєте, що я... що в мене є чоловік... Ви...

Хотілося сказати щось образливе й рішуче, щоб навідліг покінчити з цією дурістю, але слова мов позабувались. Я нахилилася й пішла попід деревами до хати, не обертаючись і не слухаючи, чи йде він слідом, чи лишився стояти в садку.

Усю ніч, аж поки над ранок мене зморив сон, я думала про свого чоловіка. Я знала Павла менше, набагато менше, ніж минуло часу після розлуки. У жилах бродила кров, і я намагалася пригадати його саме в ліжку, не допускаючи зрадливих думок. Але русявий подоляк немов соромився й відходив кудись убік, поступово танучи в сутінках. Я так і не змогла відчути його поряд себе.

Натомість наверталася перед очі година проводів. Ми з Павликом перед самісінькою війною вирішили одружитись і жити тут, у Ярі, бо батька та Максима забрали, я не знала навіть, чи вони живі, мама лишалася сама на всю хату. Брат Петро хотів ще трохи попрацювати на Донбасі, а мені той Донбас остогид. Я влаштувалася робітницею на нашому цукровому заводі, бо техніком не взяли, хоч

1 ... 115 116 117 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"