Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 115 116 117 ... 149
Перейти на сторінку:
Гук із дорожнім запасом та з михайликом калганівки. Сотник обережно розпитував про дорогу, про Варшаву, де і сам позаторік був, супроводжуючи пана Максима, скаржився, що війна геть донищила край! А випивши трохи калганівки, зовсім замовк, сподобавшись гостеві.

— Я лишу вас, полковнику, одного, бо сам ночуватиму по заставах, адже тут крес наш,— перехрестився він по вечері.— Он вовчуг на сіні, то лягайте та спочивайте з дороги, а за супутців будьте спокійні. Добраніч! — пішов, лишивши Сірка при свічці.

«Випадково сказав про відродження Могилянського полку, чи є вже таке рішення? — питав себе Сірко, влігшись у пухку і м'яку постіль на сіні.— Коли є, то його, побратимове, чи гетьманове?» — думав, засинаючи під спів жабок і сюркіт коників...

Другого дня сотник появився засвіт і приніс із джурою сніданок. Почекавши, поки Сірко помився, він розіслав убрусик і запросив його. Гостеві він ще більше сподобався тим, що не прикидався, не облещував, не запобігав, знаючи собі ціну.

— А ти ж як тут? — перервав Сірко мовчанку згодом.

— Та як? В пана Богуна — ніби нічого, а в пана Богдана попав у неласку і немилість, то чекаю тут, на помежжі, якогось кінця, коли по правді, як не від нього, то від ординців, турків чи ляхів, і був би радий, коли б ви стали моїм чільцем. Не тому, що то моя особиста забаганка, а тому, що люд наш повтікав до лісу з усюд і живе там у бурдюгах, а при вас він би вернувся і відновлював би господарки свої. Ми з паном Богуном про те говорили, хоч він, як по правді, певного нічого не сказав. Чули, може, що знову хан і круль домовилися про спільний похід на нас, то ми гніздимося тут по околах на всяк випадок, а йти на них не можемо без гетьманового та шереметєвського благословення,— зітхнув Татища.— Перепроводжав нещодавно я Корінфського митрополита Іоасафа, який був гостем у Чигирині, то бачив, що недужий наш гетьман. Не стало Лавріна Капусти і Драча-Зорки, то обсіли його, як гниди, зусібіч шпики всілякі, гигне, мабуть, невбарі. Я за те і в неласці, що сказав те при Золотаренчисі,— розговорився сотник.— Роздаровує державу різним захланцям, мошнолюбам, здирцям, хоч уже і не здатний ні до чого. Одне неподобство коло нього, на скарги поспольства і козаків не має коли зважати. А які тепер фундуші, даруйте, та грамоти на осадництво, коли отака біда в люду! Які конфірмати?! «Веління наше потверджуєм фундушем цим, маючи решпект,— перекривляв когось Василь Татища,— на велькі послуги мосьпана, подаємо єму те-то і те-то на довічне панування,— оглаголював він текст гетьманових дарниць, стискаючи кулака.— В спокойне держання і володіння власне, на вічну посесію до влади войськової, на утримок дому і ретрашементу по сукцесах — наслідникам та спадкобережцям чи менторам керовнім...» Белферське все те, та й годі! Бо тих поборів пан гетьман завів стільки, що і не перекажеш. Адже знову є і буднє, і гутне, і писарівщина, і сторожівщина, і вартівщина та катівщина, і перевізне та поромне, і порольне та подушне, і дідько знає, прости, Боже, ще яке,— аж сплюнув від обуру Василь Татища.

— А оренди: і горілчані, і тютюнові, і дігтярні, і перевізні, і помольні, і бозна-які. А ті роздачі займанщинних добр і земель генеральним! Та хай би вже своїм панам давав, а то ж ляшкам та московитам! Колишній вивідця Вишневецького в Чигирині, дик і кнур Шпод, лубенський староста в Яреми-небіж чина Нагорецький, пан Бедлінський і московит Бориско Грязной також отримали гетьманові віци на маєтності! Сором, ганьба, пане полковнику, і глум,— не взнавав Сірко вчорашнього сотника,— і чільцям нашим, і нам, що під ними ходимо!..

— Ти якусь уміїтність, бачу, досвідченість і школу маєш? — виростав у очах Сірка сотник мовою і обізнанням.

— Не вельми, пане полковнику,— примовкнувши, відповів скромно сотник,— Острозьку, а по ній братську школу викінчив при Заславських. Побув трохи дидаскалом і ритором, побрався із мнішкою Зофією, прижились ми троє синочків і доньку єдне за другим, перевикотилися в Дебрянськ до пана полковника Дороша, потім перевезлись в Стародуб, потрафив звідти до Чигирина із паном Наумом і лишився в посильцях гетьманових яко скриб і значковий, був на Москві двічі із паном Павлом Тетерею і паном Силуяном Мужиловським,— зовсім посумнів Василь Татища, ніби зів'явши.— При другій поїздці відпровадили ми побратима Леонтія Тарасевича, мені однолітка, з молодою жоною і синочками Олесем і Тарасиком, що мешкав у Києві і Чернігові, малюючи парсуни, яко оздоблювана храмів, дереворитним, мідноритним та штрихним граверством. Вернувся сам до Чигирина, не витримав і виказав про все, що бачив, панові Богданові, а попавши за те в неласку, попросився до пана Максима Нестеренка. Він мене призначив сотником у Рашків, а тепер ось під Богуном ходжу, бо інших або я не вподобую, або вони мене,— зворушив Татища Сірка розповіддю.

— Родина твоя тепер в Стародубі? — подумав Сірко, що немало встиг молодий сотник.

— Там. Пан Михай Миклашевський нею піклується, бо пан Наум Дорош тепер за віцем гетьмана полковником прилуцьким. Жона Зофія писала навесні, що пан Михай синочків дав на вишкіл у дяківку при церкві парафіяльній.

— До чого ж, думаєш, дійдемо отак? — після мовчанки, запаливши люльку, спитав Сірко.

— А до чого? Не мені, досвідчений воєводо і полковнику, говорити. Дійшли вже! З вогню та в полум'я. Наше приєднання до московитів — то не домова двох сторін, яко водиться між державами, а дарування з однобічним присяганням, та й тільки. Треба ж до такого, даруйте за осуд, дійти нашим чільцям! Цар наділив нас своєю самодержною зверхністю, яко підданих, із ласки і притульності! — примовк, запалюючи файку, сотник.— Мені покійний боярин Бутурлін так і сказав перед боєм у Охматові, бо був переконаний, що ми ощасливлені в автономії і самоврядуванні. А Шереметєв, що дивився на мене, яко римський патрицій на плебса, підмовляючи послужити Божою милістю цареві, натякнув, що

1 ... 115 116 117 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"