Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Смутна доба 📚 - Українською

Читати книгу - "Смутна доба"

248
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Смутна доба" автора Микола Смоленчук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 116 117 118 ... 160
Перейти на сторінку:
class="book">«Кому від того біда? Мені! — голосила мати-Україна. — Я погорджена, зневажена, оббріхана. Горе і вам, хто покинув мене!»

— Невесела книга, отче Єлисею!..

«Тренос» Теофіла Ортолога твердив, що справа православної церкви на Україні безнадійно програна.

Два нерядові читачі книги з келії Борецького, стовпи православної церкви, мали іншу думку.

Духовний заповіт

«...я, Іпатій Потій, божою милістю архієпископ митрополит Київський, Галицький і всія Русі, владика Володимирський і Берестейський, будучи в доброму здорові і пам'яті повній написав цей тестамент...

За проводом старших до тої світлої єдності, яку на соборі вселенському Флорентійському було постановлено пастирями світлої східної церкви, добрим і чистим розумом приступили єсми, святі отці церкви східної старшинство столиці верховного апостола Петра... визнали.

Душу мою грішну передаю в руки божі, а тіло землі і надію воскреснути з мертвих. Місце поховання заповідаю, якщо помру на Волині — у Володимирі в соборній церкві, перед воротами царськими, а якщо на Підляшші, то у Бресті, в церкві соборній, а коли в Литві, то у Вільні чи Новгородку, там, де краще дітям моїм й приятелям бачити прах буде.

Що тичеться речей моїх рухомих, золота, срібла, грошей, шат, коней і бидла од малого до великого заповідаю дітям моїм, синам Яну і Петрові, що тичеться речей церковних і уборів, те хай лишиться у храмах, до яких воно бути має, що тичеться листів і привілеїв, папежських і королівських, те скласти в особливу скриньку і віддати біскупові віленському на вічний схов.

Тестаментом свідчу, що боргів не лишив, записів ніяких не давав, добро церковне не оддаляв. Маєтність церковну Городок, що лежить у повіті Луцькому, син мій небіжчик Криштоф викупив за свої пенязи у пана Кандиби.

Тестамент рукою власною моєю підписаний та печаткою скріплений, а для більшої віри і печатками приятелів моїх.

Року Божого 1609 місяця листопада 19 дня».

На московській землі

Левко з Андрієм Губою виморили коней та попомучили себе, доки добрались під Смоленськ. Польський стан займав величезну заплаву правого берега. Виділялося королівське палаткове містечко, над ним маяли знамена і штандарти[252]. Там була якась кучність, а шляхетський табір розкинувся вздовж берега на багато верст. Біля самої води йшла передова лінія, — швидше оборонна, ніж наступальна.

Те, що військо стояло тут давно, козаки почули навіть по запаху — трупний дух забитої худоби заповнював річкову впадину, сягав того берега, де гордо і неприступно підпирали небо кам'яні громаддя Смоленська. Колись фортецю оточували пригороди, від них лишились одні попелища. Їх спалили жителі, а самі пішли за міські стіни. Козакам повезло, вони одразу вийшли на знайомого Левка по московському походові. Левко не знав його навіть по імені, але разом були в царській сотні першого самозванця, рядом жили у московському Кремлі.

— Якими вітрами, приятелю?

— Попутними! — небагатослівно відповів Левко, подаючи руку.

Шляхтич запросив їх до свого загону, надвірного козацтва якогось вельможі, що жив у королівському містечку. Приїжджих добре нагодували, знайшли місце у наметі, господарі якого пішли на села за провіантом[253]. Хоч потреби в палатці не було — стояла найтепліша літня пора.

Виявили ще одну добру людину — колишнього надвірного козака Острозького.

— Живемо ми, як боги. Повністю на утриманні місцевого селянства, воно нас уже проклинає. Спершу навіть за фортечні стіни йти не хотіли

1 ... 116 117 118 ... 160
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Смутна доба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Смутна доба"