Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів 📚 - Українською

Читати книгу - "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів" автора Петро Михайлович Кралюк. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 117 118 119 ... 143
Перейти на сторінку:
Якубович М. Від Майдану до АТО: українські мусульмани в умовах військово-політичної кризи (2013—2016). – Вінниця, 2017. – С. 70—82. ">709.

Але й українці, які не зуміли захистити Крим, опинилися в ненабагато кращому становищі. Чимало з них, навіть таких, які не виявляли відкрито проукраїнських симпатій, змушені були покинути кримську землю. Бо для окупантів Крим має бути російським.

Отже, українці й татари стали братами по нещастю – в черговий раз…

Навіщо українцям тюрки?
Замість післямови

Запропонований автором огляд відносин праукраїнського й українського населення, з одного боку, й тюркського, з другого, не претендує на всеохоплюючий аналіз. Йшлося про інше: дати узагальнений погляд на відносини між цими народами протягом століть, відстежуючи їхню логіку.

На протязі багатьох віків українці та їхні предки воювали з різними тюркськими етносами. Ці війни і в одних, і в других лишили «важку пам’ять». Але, окрім війн, були і мир, і співробітництво.

Зрештою, новочасна українська нація (про це вже йшлося) виникла як своєрідний синтез тюркських і слов’янських елементів, де переважили слов’янські.

Подібний синтез (правда, з помітною участю угро-фінських елементів) привів і до утворення новочасної російської нації. Але є одна принципова відмінність між росіянами й українцями в ставленні до тюркських народів. Про це не говорять. А шкода…

Росіяни, незважаючи на значний тюркський слід у їхньому етногенезі, намагаються асимілювати, а то й витіснити тюркські народи. Зокрема, витісняли із «золотоординського простору», намагаючись самим тут утвердитися.

Українці щодо тюркських народів не виявляли подібних завойовницьких намірів. Вони ладні були жити з тюрками по сусідству – хоча, як сусіди, часто сперечалися «за межу», сварилися й билися. Українці уміли не лише приживатися в тюркських соціумах (один приклад Роксолани чого вартий!). Вони також нерідко ставали союзниками тюрків. І якщо в історії маємо каскад російсько-турецьких війн, то маємо також каскад союзів українців з кримськими татарами й турками (це союзи, які укладалися Богданом Хмельницьким, Іваном Виговським, Петром Дорошенком, Петром Іваненком, Іваном Мазепою тощо). Не забуваймо також історію Задунайської Січі й діяння Михайла Чайковського (Садик-паші). Якщо українці й завойовували тюркські землі, то часто це робили під егідою росіян, будучи в їхніх руках «сліпим знаряддям».

Нині українцям варто дивитися не лише на Захід, але й на Схід. Адже хто знає, як повернеться в черговий раз колесо історії. Можливо, ми знову почнемо шукати підтримку в «братів»-тюрків. Таке вже бувало…

1

Брехуненко В. Східна брама Європи. Козацька Україна в середині XVII—XVIII ст. – К., 2014.

(обратно) 2

Плохій С. Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності. – Харків, 2016.

(обратно) 3

Липинський В. Листи до братів-хліборобів. – К. ; Філадельфія, 1995. – С. 421—422.

(обратно) 4

Рудницький С. Чому ми хочемо самостійної України. – Львів, 1994. – С. 127.

(обратно) 5

Рудницький С. Чому ми хочемо самостійної України. – С. 101.

(обратно) 6

Яковенко Н. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII. Волинь і Центральна Україна. – Вид. друге, переглянуте і виправлене. – К., 2008. – С. 189.

(обратно) 7

Літопис руський. – К., 1989. – С. 7.

(обратно) 8

Толочко П. Давньоруські літописи і літописці Х—ХІІІ ст. – К., 2005. – С. 9—110.

(обратно) 9

Літопис руський. – С. 8.

(обратно) 10

Ауліх В. Зимнівське городище – слов’янська пам’ятка VI—VII ст. н. е. в Західній Україні. – К., 1972.

(обратно) 11

Якубович М. Велика Волинь і мусульманський Схід. – Рівне, 2016. – С. 18.

(обратно) 12

Прищепа Б. Погоринські міста в Х—ХІІІ ст. – Рівне, 2016. – С. 41—54.

(обратно) 13

Войтович Л. «Баварський географ»: спроба етнолокалізації населення Центрально-Східної Європи ІХ ст. // Український історичний журнал. – 2009. – № 5. – С. 12—34.

(обратно) 14

Відейко М. Україна: від антів до Русі. – К., 2009. – С. 29—30.

(обратно) 15

Про Тюркський каганат див.: Гумилев Л. Древние тюрки. – СПб., 2002; його ж. Великая распря в первом тюркском каганате в свете византийских источников // Византийский временник. – 1961. —Т. ХХ. – С. 75—89.

(обратно) 16

Халимоненко Г. Аспарух, Кубрат та інші // Сестра моя, Софія… – К., 2016. – С. 68—69.

(обратно) 17

Лавренюк В. Авари (обри)

1 ... 117 118 119 ... 143
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів"