Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 118 119 120 ... 146
Перейти на сторінку:
та й годі. Одне знаходив пояснення: мабуть, потягнуло чоловіків на молодняк. Коли ж показали невістку САМОГО[48], підполковник так розгубився, що, приїхавши додому, кілька днів не помічав кобилок у кабінеті й ті на деякий час залишалися необ’їждженими.

Багато фляжок «сугріву» спорожнив тоді ще молодцюватий начальник, але зрозуміти нічого не зміг. В одному впевнився: Сталін – не просто найвеличніша людина, але й найсправедливіший і непідкупний із всіх, кого народжувала земля. Якщо є наказ про ЧСІРів – він стосується всіх. Навіть невістки Вождя.

Усі дні перебування в АЛЖИРі поглядав на найвідомішу зечку. Дивився й на роботі, й у бараці. На його прохання приводили її до кабінету. Розмовляв. Як і в себе в таборі, почастував обідом, але на більше не зважився.

Минули роки. Часто пригадував молоду й поважну зечку, але не осуджував себе. Радів, що зміг приборкати неприборканий норов і цікавість. Що ж, уціліла одна – вважай, її й не було. О-она скільки необ’їжджених та чужих пасеться – на всіх не вистачить, навіть якщо прожити не один вік.

Невеселий і похмурий ходив зонами підполковник. За найменшу провину призначав карцер. Як житиме, якщо чутки справдяться? Знову, як давно, доведеться переходити на блатних кобилиць. Із ними простіше. Безвідмовні. Навіть нецікаво. Сідлаєш, мов зі своєї стайні. Інша річ – чужа. Тим паче, та, яка жодного разу не знала джигіта…

4

Лебеді, постріли, розмова про Кроксфорда – зник настрій відвертої бесіди. Замполіт не квапив Бугрова. Багато про що хотів виповісти, але життя привчило мовчати й чаїтися, приховувати наболіле. Не зрозуміє капітан болю, нагромадженого з ХІІІ з’їзду. Сам до кінця не все з’ясував, або не схотів, якщо бути відвертим. Має рацію капітан. Не кожен піде голіруч на ніж, як Булах. А правда у високих кабінетах часто буває страшнішою від ножа чи пістолета…

Давно згас день. Сонце ледь пробивалося крізь стіну тайги. Притихло озеро. Уссур поведінкою підказував: мисливці пішли, зібравши здобич. Пес, як і наказано, спокійно тримався господаря. Зазвичай ходив поруч, біля лівої ноги. Найулюбленіші команди: гуляти, слід і взяти. Вільно нишпорячи поміж кущів і дерев, вівчарка лякала звірка чи птаха, в іншому місці знаходила нору або лігво великого звіра, від чого мимоволі на зашийку шерсть ставала дибки. Безліч запахів відчував пес: нудотні пахощі різнотрав’я й кущів, свіжі й давні запахи тварин, що бігають, плазують та літають. При наближенні господаря мешканці тайги намагалися швидше зникнути чи зачаїтися.

Гарна команда «гуляти». Але для собаки, такого як Уссур, найбажаніше почути звук запобіжника пістолета чи автомата, та головне – команду крізь стиснуті зуби: «с-слі-і-д», а особливо – «в-з-зя-зяти-и». Заради цієї миті службовий пес збирає сили, на полігоні плазує на череві, бігає по колоді й по східцях, стрибає крізь палаючий макет стіни й кидається на підступного, здатного на будь-яку підлість «ворога», зараз одягнутого в товстий, до п’ят ватяний костюм, куди люто вгрузають ікла й пазурі…

А позаду господаря Уссур ходити не любив. Дивна команда. Незрозуміла. Немає на потилиці в друга очей, і прилад, що плює вогненним гуркотом, висить на боці. Ніхто й ніколи не нападав зі спини.

Смішні люди. Покрутилися-покрутилися й знову повернулися до багаттячка, що погасло. Під час прогулянки більше говорив господар, а біля вогню – Бородань. Це йому служив Барс. Охороняв. Згадавши собрата, Уссур нашорошив вуха, принюхався. Із Барсом завжди тримався напоготові. Сильний і сміливий пес. Серйозний. Нікому в бійці не поступався. Незрозуміло, де подівся? Хіба можна господаря залишати самого? Вівчарка підійшла ближче. Від одягу Бороданя ледь чутно пахло псом. Давній запах. Не міг такого собаку втратити господар. Раніше Уссур із повагою ставився до Бороданя, а тепер не знав, як бути. Людина без собаки й без приладу, що плюється вогнем, неповноцінна.

Уссур захоплювався господарем. Рухи не метушливі, чіткі, умілі. Дивився й Бугров, як майстерно розпалював замполіт багаттячко. З-під акуратної гірки трісок визирали суха хвоя й тонке галуззя, потім – товстіші гілки. Немов прицілюючись перед останнім стрибком, Іванов оглянув споруду з дров, чиркнув сірником – хвоя спалахнула. І затанцювало язичками цуценят полум’я… Пес відступив від вогню.

Капітан подумки повернувся до оповіді майора, почутої на озері. Кілька років прослужили разом, а душі кожного до сьогоднішнього вечора не торкалися. У таборі вважають замполіта щасливчиком. Живе з користю для себе та інших.

Розгорялося вогнище. Сутеніло довкола, немов вогонь відбирав світлу силу раннього вечора. Зі свого місця Бугров не бачив собаки, але чув його подих, зітхання або легкий удар важкого хвоста. Без Барса тепер Уссур – найкращий пес у таборі…

Бугров і замполіт дивилися на вогонь, переосмислювали сказане, подумки просівали те, що можна розповісти, а що приховати; хотіли поділитися таємним, але стримувалися, бо знали, як і зеки, що в цих місцях «настукати» можуть стіни, дерева, кущі…

Надовго замовк капітан. Мовчав від незвичної сміливості й страху. Людина, яка оголюється не криючись, знову переживає минуле. Знову падає, набиває ґулі, рве тіло об колючки – болять, відкриваючись старі рани. Кровоточать.

Не тривожив замполіт Бугрова. Терпляче чекав, коли той набереться сили, щоб знову добровільно крокувати босоніж по тому вугіллю, яке залишилося жити від багать минулих…

– Товаришу майоре, скільки нового й забороненого відкрив Булах! Устигай думати-перетравлювати. А тут Пленум липневий. Берію викрили. Нокаут. Підводишся – паморочиться голова. Жодної путньої думки. Довго потім голова тріщить. Тіло, як із вати, – чуже… Умів переконувати Булах. Голос без внутрішнього страху, як в інших. Найчастіше страх перетворює людину на боягуза, штовхає на підлість.

Розмова, Берія, бійка – одне з одним зійшлося. Повіяло тривогою від Тигри й Сивого. Ожив якийсь черв’як. Потроху почав замислюватися. А людина, товаришу майоре, коли почне думати, зупинитися не

1 ... 118 119 120 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"