Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

239
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 56
Перейти на сторінку:
Може, тим, що Запорожжє іспоконвіку було се­рцем українським, що на Запорожжі воля ніколи не вми­ра­ла, давні звичаї ніколи не забувались, коза­цькі предковічні пі­сні до посліду дней не замовкали, і було те Запорожжє, як у го­рні іскра: який хоч, такий і розідми з неї огонь. Тим-то, ма­буть, воно й сла­вне по між панами й му­жиками, тим воно й при­падало так до душі всякому!

Черевань, дивлячись на тії скоки й викрутаси, аж ногою при­тупував, узявшись у боки.


- От, бгате, - каже Шрамові, - де люде вміют жити на сві­ті! Ко­ли б я був не жонатий, то зараз би пішов у запорожці!


- Не знать, що ти провадиш, свате! - дав йому одвіт Шрам. - Те­пер чесному чоловікові стид мішатись між сі ро­з­­бишаки. Перевернулись тепер уже казнає на що запорож­ці. Поки ля­хи да недоляшки душили Україну, туди втікав щонай­кра­щий люд з городів; а тепер хто йде на Запо­рож­жє? Або го­ль­тя­пака, або злодюга, що боїться ши­бениці, або дармоїд, що не звик заробляти собі насущного хліба. Си­дять там окаяннії в Січі да тілько п'янствують, а очортіє го­рі­лку пити, так і їде в городи да тут і величає­ться, як порося на орчику. Цур їм із їх скоками! Поїдьмо боржій у Печерський, а то не застанем на службу.


Коли ж тут хтось із-за плечей:


- Овва!


Обернувсь Шрам, аж у його ззаду стоїть запорожець у ка­р­ма­зинах; стоїть і сміється.


- Овва, - каже, - і оце б то наче й правда, а воно зовсім бре­­х­ня.


- Іроде! - не стерпівши, гукнув на його Шрам; да, сха­ме­ну­в­шись, де він, зараз і переміг себе. - Цур тобі, - каже, - оп­річ бо­жо­го дому!


Да скорій до коня, да й поїхав. Черевань із Петром за ним.


Череваниха теж поспішала до ридвана, бо до запорожця при­став другий братчик, і хоть нічого їй не сказали, да по­глядали на Лесю так хижо, як вовки на ягницю.


Первий запорожець був здоровенний козарлюга. Пика ши­рока, засмалена на сонці; сам опасистий; довга, густа чу­при­на, піднявшись перше вгору, спадала за ухо, як кі­нсь­ка гри­ва; уси довгі, униз позакручувані, аж на жупан ізви­са­ли; очі так і грають, а чорні, густії брови аж геть під­ня­лись над ти­ми очима, і - враг його знає - глянеш раз: зда­є­ть­ся, супи­ться; глянеш удруге: моргне довгим усом так, наче зараз і підніме тебе на сміх. А другий був молодий, високий козак, тілько щось азіатське; зараз і видно, що не нашого поля ягода, бо до Січі сходились бурлаки з усього світу: прийде турок - і ту­рка приймають; прийде німець - і ні­мець буде запорожцем, аби перехрестивсь да сказав: «Ві­рую во Христа Ісуса; рад во­ю­вати за віру християнську».


Зрадовалась Череваниха, як наздогнала своїх, мов сло­бонилась од якої напасті. От і поїхали всі через Верхній го­род, а далі Михайлівською стежкою через всійкову доли­ну, на Пе­че­рську гору. А по Печерській горі росла тоді скрізь ди­ка пу­ща. Дорога через ту пущу була дуже трудна: то крутилась по­між деревом, то спускалась у байраки, то об­ходила ку­д­ла­тії кучугури. Ридван, що дальш, усе од­ставав од верхових; а Петро, після тих чудних Черевани­шиних речей, не державсь уже жіночого боку. Остались на­ші про­чан­ки ті­лько з Ва­си­лем Невольником.


Аж ось з обох боків дороги закопотіли коні, затріщало сухе гіллє під копитами, і показались крізь зелену ліщину кар­ма­зи­ни, їх наздогнали запорожці, - тих двоє, що одрі­з­ни­­лись ко­ло братства од прощальників.


Череваниха з дочкою самі не знають, чого злякались. Бо сі гультяї їдуть не по-людськи: не глядять і дороги, а так ку­ди здря і мчаться по гаю; тілько все крутяться поміж деревом коло ридвана; не попереджують і ззаду не остаю­ться. А коні наче знають, чого сим шибайголовам хоче­ть­ся: скачуть, як кози, то сюди, то туди поміж кущами. Аж стра­шно було ди­ви­тись, як та дика степова животина дря­пає­ться копитами на кручу, то отсе з кручі кинеться в проваллє, і не видно її стане, тілько глухо тупотить і хропе у байраці. Наші не раз уже думали, що кінь перекинувсь назад і задавив їздця під собою; аж ось їздець, як вихор, ви­скочить знов на кучугуру да й заграв на сонці карма­зи­нами.


Так поринаючи да крутячись, мов не перед добром, за­по­ро­жці перекликались через дорогу, як хижії орли, і повели та­ку розмову, що в наших прочанок і душі не стало.


- От, брате, дівка! - гукне один. - Нехай я буду шмат грязі, а не лицар, коли я думав, що в на світі таке диво!..


- Еге, є сало, та не для кота! - озветься другий через доро­гу.


- Чом же не для кота? Хочеш, зараз поцілую!


- А як поцілують коло стовпа киями?


- Що мені киї! Та нехай мене хоч зараз рознесуть на шаб­лях!


Леся боялась, щоб справді він не напавсь на неї; аж тут на дорозі байрак. Запорожці так і кинулись туди, як тії де­мо­ни.


- Василю! - каже тоді Череваниха. - Куди отсе ми заїхали? Що отсе з нами буде?


- Не бійся, пані, - каже, всміхнувшись, Василь Невольник. - До­брі молодці тілько жартують. Вони зроду дівчат не за­ймають.


А Череванисі щось дуже сумно. Звеліла їхати швидше, щоб наздогнати своїх. Як ось запорожці знов по боках до­ро­ги. Жупани позабризкували в грязь у байраці, да їм про те бай­дуже.


- Гей, брате Богдане Чорногоре! - гукне знову старший. - Зна­єш, що я тобі скажу?


- І вже!.. Путнього не скажеш, прилипнувши до баби.


- От же почуєш од мене таке, що аж оближешся!


- Ого!


- І не ого! Ось слухай. Хоч Січ нам і мати, а Великий Луг ба­ть­ко, да для такої дівчини можна покинути і батька, й ма­тір.


- Чи вже б то?


- А то що хіба?


- Куди ж тоді?


- Овва!


Тут запорожці знов ізчезли, як мара. Мати й дочка ду­ма­ли­, що в їх і справді щось недобре на думці; а Василь Нево­ль­ник по­хитав головою, да, й каже:


- Що за любий народ оці братчики! Ох, був і я колись та­ким вигадником, поки літа не приборкали та проклята не­во­ля не примучила! Гасав і я, як божевільний, по степах за кабардою; вигадував і я усякі вигадки; знали й мене у го­ро­дах­ і на сте­пах, знали мене шинкарі й музики, знали па­ни й мужики, зна­ло лицарство и хлібороби!


- Ще я не таке скажу

1 ... 11 12 13 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."