Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 30
Перейти на сторінку:
б всi.


***



Тепер для Ма­лан­ки нас­та­ли кра­щi ча­си. Анд­рiй буй при ро­бо­тi i хоч не весь за­ро­бi­ток при­но­сив до­до­му, а все ж го­лод­нi во­ни не си­дi­ли. З Анд­рiєм во­на рiд­ко й стрi­ча­лась, бо вiн хо­див лиш на нiч­ну змi­ну, а удень спав, або блу­кав десь уд­вох з Хо­мою. Ма­лан­ка з Га­фiй­кою теж за­роб­ля­ли, i днi їм ми­на­ли на чу­жiй ни­вi. Про­те Ма­лан­ка не ма­ла спо­кою. Чут­ки про зем­лю ожи­ли з вес­ною, на­че пос­хо­ди­ли з зiл­лям уку­пi i з ним роз­рос­та­лись. Дар­ма, що ра­зом з клун­ка­ми на­сiн­ня во­на ки­ну­ла в по­ро­хо­вої ко­лиш­нi на­дiї; во­ни те­пер зно­ву про­ха­лись до її сер­ця. Iз уст в ус­та, од ха­ти в ха­ту, з се­ла в се­ло - ко­ти­лась ра­дiсть: бу­дуть зем­лю дi­ли­ти. Хто ска­зав пер­ший i хто ос­тан­нiй - нiх­то не пи­тав. Чут­ки плив­ли як хма­ри, са­мi со­бою, но­си­лись в по­вiт­рi, мов пил з квi­ток в час кра­су­ван­ня ни­ви.


- Чули? бу­дуть зем­лю дi­ли­ти.


- Обдарують лю­дей. Ми­нуться злид­нi.


- Земля вже на­ша. Ско­ро поч­нуть дi­ли­ти.


- Навiть па­ни го­мо­нять: од­дай­мо зем­лю.


- Пани? Не вiр­те.


- Аякже!


- Звiсно, бо­яться.


В Ма­лан­ки очi бли­ща­ли.


А тут - са­ма зем­ля по­дає го­лос.


Спiває Ма­лан­цi ко­лос, смiється лу­ка ран­нi­ми ро­са­ми, дзво­ном ко­си, кли­чуть го­ро­ди си­нiм со­чис­тим лис­том, ту­ч­на зем­ля ди­ха на неї теп­лом, як ко­лись ма­ми­нi гру­ди.


А на той го­лос по­дає го­лос Ма­лан­чи­не сер­це, об­зи­ва­ю­ть­ся ру­ки, су­хi i чор­нi, що си­лу вiд­да­ли зем­лi i в се­бе взя­ли вiд неї си­лу.


Часом, се­ред ро­бо­ти, во­на ста­ва­ла i ог­ля­да­ла зем­лю.


Котились ни­зом ни­ви, сте­ли­лись гор­ба­ми, пов­нi, свi­жi, ба­га­тi, та все чу­жi. Скiльки оком за­хо­пиш, кiн­ця-краю не­має. А все чу­жi. I на­вiть не людськi, а панськi. На­що йо­му? Ку­ди все по­дi­не?


Серце бо­лi­ло ди­ви­тись, а вже по­ле по­ти­ху шеп­та­ло i по­тi­ша­ло:


"Не жу­ри­ся… по­дi­лять… по­дi­лять"…


Думи про зем­лю бу­ди­ли Ма­лан­ку по но­чах. Во­на про­ки­да­лась, вся зро­ше­на по­том, три­вож­на. Їй рап­том зда­ва­лось, що се не­мож­ли­ве. Не од­дасть сво­го доб­ра ба­гач му­жи­ко­вi нi­ко­ли, нi­ко­ли. У нього гро­шi, у нього си­ла, а що в му­жи­ка? Чо­ти­ри кiн­цi - ру­ки та но­ги. Нi­чо­го з то­го не вий­де, все бу­де, як бу­ло: до­вi­ку бу­де убо­гий на чу­жiм мар­ну­вать свою си­лу, до до­мо­ви­ни не заз­нає Ма­лан­ка кра­щої до­лi, зно­сить Га­фiй­ка кра­су i лi­та по най­мах, зчор­нiє, зiв'яне на чу­жiй пра­цi, як її ма­ти. Тiльки й зем­лi твоєї бу­де, що ло­па­тою згор­нуть на гру­ди.


Холодним по­том об­ли­ва­лась Ма­лан­ка, вся терп­ла i гост­рим оком вдив­ля­лась у пiтьму, на­че пи­та­ла: як бу­де? Але нiч тем­на, слi­па i глу­ха: во­на вмiє тiльки мов­ча­ти. Тим­ча­сом спо­дом, по­тай од хо­лод­ної дум­ки, во­ру­ши­ла­ся теп­ла, ма­ленька i доб­ра. Во­на щось ше­по­тi­ла Ма­лан­цi i ве­ла за со­бою на по­ле.


Хвилює на сон­цi ни­ва, та бо­жа пос­тiль, льон проц­вi­тає си­ньо, ска­зав би - не­бо за­ди­ви­лось в озер­це, на сi­но­жа­тi - вiз. Га­фiй­ка го­дує ди­ти­ну, а дру­ге бi­ля Ма­лан­ки: "ба­бо!..". I все те - ро­дю­ча ни­ва, вiз, ко­нi, куб­ло,все те своє, рiд­не, з сер­цем зрос­ло­ся. "Що ж се я вбра­лась сьогод­нi у сап'янцi чер­во­нi, на­че у свя­то… бач, проц­вi­та­ють на ни­вi, не­на­че мак"…


Вранцi Ма­лан­ка - ко­го стрi­ла - пи­та­ла:


- Не зна­ти, бу­дуть дi­ли­ти зем­лю?


Ковалиху - i ту за­че­пи­ла:


- Чули, сер­це, ско­ро зем­лю нам ма­ють да­ва­ти.


- Аякже, Ма­ла­сю, чу­ла. Аяк­же. Тiльки в лю­дей i роз­мо­ви, од­ним тiльки жи­вуть, од­ним i ди­шуть. Мiй ще з зи­ми ку­пив у па­на од­ну де­ся­ти­ну: й зав­да­ток дав, а да­лi не хо­че пла­ти­ти. На­що, ка­же, маю ви­ки­дать гро­шi, ко­ли од­на­ко­во зем­ля бу­де моя. Не­хай про­па­дає зав­да­ток. А ме­нi шко­да й зав­дат­ку. Оце! Щоб за своє та ще й пла­ти­ти. I ко­пiй­ки не дам. На­па­да­юсь на сво­го, щоб одiб­рав, а вiн не хо­че. Що з во­за впа­ло, те, ка­же, про­па­ло. Бу­дуть, бу­дуть дi­ли­ти. Вам бiльше прий­деться, бо ви без­зе­мельнi. Ко­ли б тiльки спра­вед­ли­во дi­ли­ли, щоб лю­ди не би­лись по­мiж со­бою…


- Ой, ко­ли б то дав ми­ло­серд­ний… Звiс­но, лю­ди - бо­жi со­ба­ки, гри­зуться. Спа­си­бi вам, сер­це, за доб­ре сло­во. Хай вам гос­подь по­ма­гає, де тiльки ли­цем обер­не­тесь…


Маланчине сер­це то­пи­лось, як вiск. Їй на­вiть чуд­но, що з ко­ва­ли­хою во­ни час­то у свар­цi.



***



Марiя сплес­ну­ла в до­ло­нi.


- Глядiть, i дядько Па­нас прий­шли пос­лу­хать!


- Хiба не мож­на? Мо­же, тут щось по­га­не го­во­рять?


Низька ко­ряч­ку­ва­та пос­тать спи­ни­лась на хат­нiм по­ро­зi, пе­рес­та­ви­ла дов­гий цi­пок з ко­рою у ха­ту i, спер­шись на нього, щу­ли­ла очi. Зда­ва­лось, вер­бо­вий пень ви­тяг з зем­лi своє ко­рiн­ня та прич­ва­лав мiж лю­ди, цуп­кий, би­тий не­го­дою, з ду­хом зем­лi, на якiй рiс. Ста­ра Канд­зю­би­ха кли­ка­ла бра­та:


- Заходь, за­ходь у ха­ту.


Всi по­вер­ну­ли до Па­на­са об­лич­чя, а чу­жий рап­том за­мовк, пок­лав ру­ки на стiл i зак­лi­пав очи­ма.


Панас все ще роз­див­ляв­ся по ха­тi.


- Щось у вас свiт­ло по­га­но го­рить, не роз­бе­ру я зра­зу.


Але вiн вже пiз­нав. Ко­ло Га­фiй­ки си­дiв Олек­са Бе­зик, яко­го на се­лi зва­ли Пiв­то­ра Ли­ха. Вiн мав дi­тей, як ма­ку, i анi клап­ти­ка по­ля. В кут­ку пiд­пи­рав стi­ни ви­со­кий Се­мен Ма­жу­га, з за­па­ли­ми грудьми та дов­го­ру­кий, весь як скла­да­ний но­жик. Вiн тiльки й жив з то­го, що на кли­шо­но­гiй ко­би­лi во­зив євреїв на вок­зал. Бу­ли тут Iван Ко­рот­кий i Iван Редька, Олек­сандр Дей­не­ка та Са­ва Гур­чин, всi без­зе­мельнi, або та­кi, що їх зем­ля не мог­ла зго­ду­ва­ти.


Тодi Па­нас пе­рес­та­вив че­рез по­рiг свої чо­бо­ти­ща, в яких, пев­но, бiльше бу­ло онуч­чя, нiж нiг, i при­мос­тив­ся бi­ля Ма­рiї.


- А хто ж той чор­ня­вий, що за сто­лом?


- Се чо­ло­вiк з Ямищ, по­яс­ни­ла Ма­рiя i обер­ну­ла до чу­жо­го за­цi­кав­ле­ний вид.


- Розказуйте да­лi, - поп­ро­ха­ла во­на.


Той пе­рес­тав клi­пать очи­ма. I всi обер­ну­лись до нього.


- Ну, зна­чить, зiб­ра­лись ми за­раз на збор­ню, ста­рос­та з на­ми, так i так, пи­шiть при­го­вор. Ми, ями­ща­ни, прис­та­ли на те, що нiх­то з нас не бу­де ро­би­ти в па­на по дав­нiй цi­нi. Те­пер пi­ший ро­бо­чий - ру­бель, а кiн­ний - два. Ро­бо­чий день має бу­ти ко­рот­ший на чет­вер­ти­ну.


- Ого!


- Цитьте! не­хай го­во­рить…


- Жати за шос­тий, а не де­ся­тий снiп, мо­ло­ти­ти за восьму, а не три­над­ця­ту мiр­ку…


Осе тал доб­ре! Го­ло­ви по кут­ках за­ки­ва­ли, а дов­го­ру­кий Ма­жу­га на знак пов­ної зго­ди, скла­дав­ся i розк­ла­дав­ся, не­на­че но­жик.


- А як пан не прис­та­не?


Стара Канд­зю­би­ха проп­ха­лась крiзь на­товп i обе­реж­но змен­ши­ла у лам­пi свiт­ло.


Справдi, що бу­де, як пан не прис­та­не? Чо­ло­вiк з Ямищ по­мов­чав хви­лин­ку, гля­нув нав­ко­ло i од­ру­бав:


- А не прис­та­не, то за­бас­тов­ка.

1 ... 11 12 13 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"