Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший 📚 - Українською

Читати книгу - "У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший"

303
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 120 121 122 ... 203
Перейти на сторінку:
облюбованої балки і там зупинялися чи не на увесь день або доки вистачало худобі хорошої паші, тоді перебиралися в іншу. Бір їх приймав завороженою тишею чи казковим загадковим гулом соснових верхів’їв, жевротом птаства чи скрипом гілля або гортанно-скрикливим карканням грака та кряком вороння. Повітря п’янило дітей живицею, затхлістю стоячих вод у балках, зелістю всілякої ростини. Та найчарівнішими для дітей були в Бору луни, що відгукувалися покотно на кожний вигук, стук чи пташиний оклик.

Дітям при цьому згадувався їхній Лісок із отим хоральним співом, і Петрик шкодував, що в Бору немає берестів і дубів, на яких він гойдався там, немає стільки птаства і звірини, хоч було тут інше: віщий шум і гул або вічна тиша і загадковість, яка змушувала хлопця задумуватись, хто посадив, коли і як оту незлічиму та несчислиму масу сосон і хто зробив так, що кожний звук у отій масі повторюється стома лунами аж десь у прасвіті. Знайшли діти і орлине гніздо в Бору та бачили навіть, як орел приніс орлятам зайця, і звичайно, співчували звіряті.

Якось на пастівник у балці до пастушків прийшов дід Павло із шнурівкою в руці, до одного кінця якої був прив’язаний залізний важіль, і вітаючись, мовчко присів під сосною. Був пообід, і худоба, напасшись, стоячи чи лежачи ремигала, дівчатка гралися кремняхами, а Петрик після купання в озерці сушився на сонці, спалений уже до чорноти. Діти, звичайно, зраділи приходу стороннього і здогадалися, що прийшов він до них від матері, бо шнурівка при ньому ще з минулого року висіла на гакові в сінях їхньої хати.

- То що, діду Павле, будете ламати сухі гілки, чи вже, може, наламали? – спитав Петрик у старого.

- Будемо, Петрусю, бо треба ж на зиму дров і мені, і вам, а їх тут нівроку, та й сидіти вам без діла, коли худоба спочиває, гріх, - звівся він, крекчучи, на ноги. – Я буду закидати шнурівку, а ви всі, вішаючись, допомагатимете їх обламувати та тягати в купи, - почав він на диво удало закидати шнура на чималу гілляку тієї сосни, під якою сидів. Діти радо кинулися йому у поміч, і за якусь годину, не відходячи від пасовиська, було наламано кілька чималих куп добротних дров.

- Худоба спочила і почала пастися, то пастухуйте, - сказав він і, вибравши найбільшу соснину, поволі потяг її додому.

Наказавши дівчаткам пильно стежити за коровами, потяг додому і Петрик чималу гіллину, прийшовши невдовзі назад уже з матерею і Домашкою. Того дня до вечора дід і Ганна та Домашка перенесли додому всі купи. Дід те повторив і в наступні дні, і за невеликий час двори діда і Ганни були повні добротного сухого гіляччя при великій допомозі пастухів у години, коли худоба спочивала.

Для дітей було щось загадкове, підкупливе і очарівливе і в рухах діда, і навіть у неквапній перевальній постаті при ході, одугованій старістю так, що, здавалося, він все щось шукав на землі загублене і не знаходив. Та й робив він усе повагом, розмовляв скупо і повільно, як і рухався. Заготівля дров із ним була для дітей ніби й не роботою, а розвагою, бавленням у безділлі.

Отож, діти невпоміт полюбили діда Павла і за його мирність, і за мовчазність та помічну дружність, іноді шкодуючи, що не знали його раніше, живучи в Чигирині. А його оте: “Та матір мені слухайте!” вони і про себе потім повторяли не раз.

Пастухування в дітей продовжувалося і тоді ще, як у школі почалося навчання.  Ганну навідав якось учитель Петро Овдійович, сповістивши її, що Карпо напевне невдовзі вернеться додому, бо Варвара Степанівна послала прохання самому Петровському, і вони вирішили послати дітей учитися, припинивши наймитування тоді, як лиш вирішиться в школі питання про безплатні сніданки, що особливо осмутило Петрика, який рвався до навчання, беручи тепер принесені Жабком читанки на пасовиська.

Ранки ставали все холоднішими, і Ганна мусіла дати дітям чирики-постоли із валу, тішачись, що діти за літо і підросли, і досить поправилися. Останні дні пастівництва, правда, були тяжкі для дітей, бо звиклися ж із Бором, хоч уже по-особливому стали шуміти вітри у верхів’ях і кронах сосон, скрекотати сороки, перелітаючи з дерева на дерево, надто стали гортанно скрипіти граки, стукати дятлики, а в тихі дні оті звуки ставали чомусь аж моторошними, хоч і заворожливими, бо звідкись бралися мережива вороння, що з плачем і криком всідалося і покривало сосни чорними рваними накидками, а відбувши свою гвалтівливу раду, неслося кружівно пріч у рейвищному гаморі.

Діти прощально задивлялися у латки вже напівпрозорого неба між вітами, занурювали погляди у сірувато-сизий туманець – сітку піднебіння між кронами, що кінчалася десь у безвісті маревною папломою казковості, час від часу наляканою ще й гелготом та курликанням пташиних ключів, що пливли у вирій. Була і радість, бо щодень вони все більше натрушували та назбирували диких грушок, глоду, кислиць, горобини та ожини і по домові передавали Домашці та Степанкові, який тепер чекав їх, як дорослий, не лише по путі на пашу, а й із неї.

Груші-дерева в Бору поволі підпалювалися вогнями в листі, вкривали підкроння під собою гниличками, що пахощами ворожили, а смаком поїли до оп’янінь і запаморочень малечу. Отак і цього року було наповнене на Ганнину радість врешті горище хати отими фруктами так, що й подвір’я від них неймовірно пахло. Дітьми ж було поназбирувано цілі кошики грибів: маслюків, опеньків, рижиків, сироїжок, які на пасовиськах забирала в них Домашка, а Ганна потім сушила прямо на піску під косогором. Насушила вона за порадою діда Павла чимало ожини й горобини та навіть коріння кизилу, якого було чимало на пастівних балках. Пару разів вони із Домашкою та Степанком ходили аж у свій Лісок за дикими вишнями і горіхами, але він був майже вирубаний, понівечений, витолочений та сплюндрований так, що і пізнати його було годі. Отож, у ньому горіхами й фруктами розжитися їм не вдалося.

Відлюдний убогий двір і злиденна хата на відшибі села під Бором стали рятунком для Ганни і її родини, а ще коли дід Павло полатав дах парками, і той перестав протікати при дощах і

1 ... 120 121 122 ... 203
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший"