Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 120 121 122 ... 149
Перейти на сторінку:
закони змінює, козаче! Хай лишить когось наказним! Я двічі наказів не повторюю,— пронизував він гінця грізним поглядом, аж тому холодом у груди віяло.— Нагодований? Побачив і сказав, що хотів? Отож у путь! З Богом!..

Крім сполеченських радостей, в День шести святих отців до нього прийшла і особисто-родинна. Він зустрівся зі своїми зведениками-братами — Максимом та Нестором, які прибули у сотні січовиків із Запорогів у підмогу Богданові і йому, Сіркові, приправивши заодно гетьманський кошт для трьох полків: Уманського, Кальницького і Вінницького — через призначеного віцем гетьмана полковника уманського Григора Дорошенка.

Не звичайну зустріч з братами влаштував Сіркові Богун, покликавши до себе, а справжній бенкет у Пальнику, сам захоплений і новинами з Січі, і подіями в генеральному регіменті гетьмана, принесених новоспеченим полковником, і приязню до приїжджих та особливо до Сіркового джури, Архипка Рави, що в свої незначні роки умів і писати по-всякому, і читати навіть по-татарськи та по-турецьки... Жердкуватий, як лозина, і гнучкий юнак від уваги наказного світився радістю і горів героїкою козака... Явно був задоволений своїм призначенням і Григор Дорошенко, що вже «окоштив» уманське козацтво, їдучи сюди «в розміщення і ушерегування»...

Обідали, ділилися новинами, турусами-чутками, враженнями. Максим і Нестор почали з того, що передали братові дарунки від матерів, вітання від батька, від різних чільних великолужців, що ждуть не діждуться його додому, від пана кошового і його свити, від гетьмана і чигиринських генеральних та навіть від екзарха Чигиринського Йосипа Тукальського, який у відправі в день Вознесіння Божого закликав присутню в соборі паству молитися «за доброчинців християнських на помежжях», назвавши при тому Богуна, Біловуса, Сірка і Гаркушу та Ждановича із воїнством, «яко слуг Божих і сполеченських».

Генеральні, регіментарні питання були всіма натимчас зігноровані чи відкладені, бо розмови перейшли на долі ясирників, а відтак і до викраденої Настки як нового явища в людопродавстві замтузних лихварів-злодійців. При згадці про Настку за столом запанувала розпачлива і незручна мовчанка, бо кожний, а не лише Сірко, докоряв собі тим, що досі не відає, що з нею і де вона.

Особливу безпорадність відчував Сірко і як старший брат, і як січовик-маєтник, і як чоловік, і як її уподобник. Обтяжувалося все ще і докором присутніх та неприсутніх. Мов чар чаклунський лежав на викраденні дівчини, мов зачурканим було її зникнення...

«Виручив тисячі нещасних, вирятував навіть магната із біди, а любої сестриці навіть не спробував відшукати. Чи ж вартий я людської шани, коли отаке допустив, ще й характерником прозиваюсь?» — картав себе Сірко і мовчки стискав кулаки та скреготав зубами, аж щелепи зводячи.

Подальші розмови, а головне — сповіщення Дорошенка про неміч гетьмана, про розкол старшинський та генеральний, за спай з царем і проти нього вгамували в Сіркові особисте, замінивши його людським, бо, як побачив, і Пушкар, і Сомко, і Тетеря, і Ханенко, та навіть Юрась Хмель зі своїм наставником Йосипом Тукальським не знаходили спільної думки не лише з гетьманом, а й між собою в суперечках, а що вже було говорити про Лісницького, Забілу, Гаркушу, Золотаренка, Левенця, Степана Трощенського, Бурляя, Криницького, Миклашевського, Петра Дорошенка, Павла Цілка, Ждановича, Богуна-Борсука і Богуна вінницького та сотень обозних, сотенних, бунчужних диспозиторів і січових старших та знатніших. Сперечалися, ділилися здогадками, думали з острахом кожний про своє, про близьку смерть Хмельницького і бачили, як прірву, темну невідомість за нею...

— Просимо тебе, пане наказний, від імені сотні направити нас у регіментарство пана полковника Дорошенка в Уманщину,— врешті перервав, ніби додавши болю Сіркові, довгу розмову в застіллі, звернувшись до Богуна, Максим.— Він буде в найближчому сусідстві з ордою, то ми з Нестором хотіли б там побути,— ніби виправдовувався Максим перед Сірком, ніяковіючи.— Я лише на час маршу сюди був наказним сотником, то на мене не зважайте, а призначте, мо', когось свого над сотнею, досвідченішого,— виказав він і Сіркові, і Богунові, і Дорошенкові свою байдужість до отаманства та регіментарства.— Може, там щось дізнаємося про Настку. Ну хоч вістку якусь почуємо,— спинив очі на Богунові.

— Бути по-вашому, козаки. А тобі, Максиме, за моїм віцем бути сотником, і не наказним, а істотно правдивим у пана Григора,— вирішив Богун долю Прихідька.— Ото вже де розмістить він вас у себе на терені, то на те його воля і влада,— хотів Богун пом'якшити своє втручання.— З дня на день, полковнику,— споважнів він,— там слід чекати великої орди на чолі із самим ханом, після того як ми розбила їхні булуки, що йшли в поміч крулеві, загнавши їх назад. Тобі, полковнику, і твоєму обозному, панові Біловусу, нелегко буде, то зразу, як помітиш їх, сповіщай нас із паном Сірком, бо сам не осилиш. Нахвалявся хан, що стане для нас пасткою і із-за поверження булуків, і із-за отих потуг наказного, пана Ждановича, що таки пішов на Варшаву, бо Ян-Казимир зі святою втік аж до Відня,— поділився Богун останньою новиною.


Всякі чутки навідувалися до Вінниці, а відтак і до Сірка, та об'являлися й такі, яких він ігнорувати не міг. Першою донеслася чутка, що магнати, до краю невдоволені крулем Яном-Казимиром, через підісланців почали не на жарт обнадіювати бояр і самолюбця царя польською короною. Слідом оті ж вельможі-магнати стали, наперекір Переяславським трактатам, ладнати справжню домову Польщі із Москвою про розподіл між собою України по Дніпру на два «самоврядства». Говорили, що трактати в Переяславі уже ніби й недійсні, бо гетьман і старшини по таємній домові зі шведами, пославши потуги Антона Ждановича київського, наперекір бажанню царя і бояр, на Варшаву, допомогли запеклому ворогові царя Карлу-Густаву виграти війну, погромивши всі кварцяні війська Речі Посполитої...

Та переповнила лихом і горем чашу раптова навала кайсацької і буджацької орд, які, користуючись від'їздом Григора Дорошенка, вдерлися по змові із магнатами і крулем та султаном у Брацлавщину, Могилівщину й Уманщину. І хоч ті орди були залогами та сполеченством вирах розбиті та розсіяні, в бойовище і сутичку з ними було покладено немало і поспольних мешканців, і козацьких оборонців.

1 ... 120 121 122 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"