Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 121 122 123 ... 168
Перейти на сторінку:
- i пiш­ла вист­ри­бом по­верх ту­ма­ну. Мов на ков­зал­цi мо­ло­да дiв­чи­на крутиться-ко­взається, так ба­ба-вiдьма, дер­жа­чи за рiг мi­ся­ця, пiш­ла по­верх ту­ма­ну. То як стрi­ла пром­читься впо­довж, то пi­де на­вприсядки, то крут­неться, мов ви­хор, на од­но­му мiс­цi, то пур­не у сi­ру бе­зод­ню, то зно­ву вир­не, за­ре­го­четься i пi­де-пi­де… Во­лос­ся її все дов­шає, бiльшає, чор­нi­шає… Ли­це чер­вонiє, на­ли­вається кров'ю, со­роч­ка ро­же­вiє, са­мо тi­ло по­чина свi­ти­ти­ся, мов па­пiр крiзь свiт­ло, очi, як iс­кор­ки, го­рять. Це зра­зу, пус­тив­ши мi­ся­ця з рук, вся ог­нем за­па­ла­ла. Мi­сяць, блiд­ний-блiд­ний, як ку­ля, пом­чав­ся че­рез усе не­бо i став навп­ро­ти, мi­ниться та тру­ситься… Хрис­тя скрик­ну­ла i про­ки­ну­лась.

Сонце са­ме схо­ди­ло. Ро­же­ва зо­ря зай­ня­ла­ся над зем­лею, звер­ху її прос­тяг­ла­ся чор­на хма­ра, i вiд то­го во­на здавала­ся­ ще чер­во­нi­ша. Ро­же­вий свiт ук­ри­вав усю свiт­ли­цю, по сво­ло­ках стри­ба­ли не­ве­лич­кi зай­чи­ки, по кут­ках, ку­ди свiт не за­хо­див, тру­си­ла­ся тем­но­та. У ха­тi бу­ло душ­но. "Сон се чи про­ява?" - по­ду­ма­ла, по­тя­га­ючись, Хрис­тя i, як ла­соч­ка, ско­чи­ла з лiж­ка до­до­лу i в од­ну мить опи­нилася бi­ля вiк­на. Стук­ну­ла за­щiп­ка, i в роз­чи­не­не вiк­но по­ли­ла­ся на неї ран­ня про­хо­ло­да. Хрис­тя бу­ла розхристана­ i аж струс­ну­ла­ся, як ран­нiй вi­те­рок, мов жар­тiв­ли­вий хлоп­чик, пок­рав­ся їй по­за со­роч­кою. Край яс­но­го сон­ця са­ме витк­нув­ся з-за зем­лi, i пу­чок зо­ло­то­го про­ме­ня в од­ну мить опи­нив­ся бi­ля неї. Стриб­нув на лич­ко, цмок­нув у жар­кi ус­тоньки i роз­сип­ався iс­кор­ка­ми по її пов­но­му i, як снiг, бi­ло­му ло­ну. Хрис­тi по­чу­ло­ся, мов її хто скроп­нув теп­лим до­щи­ком, ле­генький лос­кiт про­бiг по всьому тi­лу. Хрис­тя гля­ну­ла у вiк­но: гус­тий ту­ман сi­ри­ми хма­ра­ми клу­ботався по­пiд го­рою. Он йо­го цi­лий обе­ре­мок одiр­вав­ся i шу­го­я­ув уго­ру… крут­нувся, по­хи­тав­ся i дов­гою-дов­гою вер­веч­кою роз­тяг­ся в ро­же­во­му по­вiт­рi. Со­неч­ко пiднялося­ ще ви­ще: заг­ра­ла ро­са на тра­вi по го­рi, загорiлися ­вер­хiв'я лi­со­во­го де­ре­ва зе­леним вiт­тям. Обiз­ва­ли­ся пташ­ки: десь цьомка­ла кро­пи­в'янка, за­ку­ва­ла вiщуня-зозу­ля, в ку­щi бi­ля са­мо­го вiк­на за­ще­бе­тав со­ло­вей­ко, а там, а там в ту­ма­нi, мов скри­поч­ка заг­ра­ла, на рiз­нi ла­ди та го­ло­си зас­пi­ва­ли сот­нi ти­сяч пта­шок. Все те з ран­ко­вою про­хо­ло­дою мча­ло­ся пря­мо на­зустрiч до Хрис­тi, вi­та­ло, пе­стило.


- О бо­же, як же гар­но тут! - уго­лос по­ду­ма­ла Хрис­тя i ски­нула очi на па­лац. Вся сто­ро­на, що вiд сон­ця, го­рi­ла роже­вим свi­том - зда­ва­ло­ся, во­на бу­ла вик­ра­ше­на та­кою крас­кою, за­те зад­ня ту­ма­нi­ла в тi­нi. По­лам­ле­нi кар­ни­зи, по­би­тi вiк­на, пош­пу­го­ва­на маз­ка, об­луп­ле­нi стов­пи - все вигля­да­ло­ неп­ри­вiт­ним та страш­ним, мов то не жит­во бу­ло ко­лись людське, а тем­нi кам'яни­цi, в яких спо­ку­ту­ва­ли грiш­нi ду­шi. Те­пер, ки­ну­тi, во­ни по­вер­ну­ли­ся в за­пу­ще­нi руїни. Ло­пу­хи та чор­но­биль по­за­ро­щу­ва­ли слi­ди до вхо­дiв, по рун­ду­ках по­рос­ло мо­ху, по вiк­нах дра­ла­ся ко­лю­ча бе­резка i ще бiльше глу­ши­ла глу­хi мов­чаз­нi му­ри. Хрис­тя мер­щiй од­вер­ну­ла­ся на дру­гий бiк.


Там у ту­ма­нi кри­ла­ся сло­бо­да. Над став­ком но­си­ли­ся гус­тi па­ри, мов хто пi­дог­рiв зни­зу во­ду i во­на не­са­мо­ви­то па­рувала. По­над ста­вом бi­лi­ли­ся крiзь ту­ман хат­ки, ген уго­ру вiд їх зе­ле­нi­ли го­ро­ди. Со­няш­ни­ки ви­со­ко по­пiд­нi­ма­ли свої жов­тi го­ло­ви, мов ста­но­ви­ли­ся навс­пи­няч­ки, щоб мер­щiй пог­рi­ти­ся на сон­цi, кот­ре ду­гою свi­ту збi­га­ло че­рез го­ру i осi­да­ло зо­ло­тим пiс­ком аж ген за ста­вом на лу­ках. Во­ни на­че смi­яли­ся, обiг­рi­ва­ючись пiс­ля нiч­ної про­хо­ло­ди, ку­та­ли­ся та ви­бi­ля­ли­ся у свi­то­вiй хви­лi, мi­ня­ючи свiй ко­лiр з зе­ле­но­го на жов­то­га­ря­чий або на чер­во­но-си­зий. За лу­ка­ми, тро­хи на­го­ру, кар­та­ти­ми плах­та­ми вис­та­ви­лись ла­ни, мов хто цвiт­нi до­рiж­ки вис­лав по до­ли­нi, рiв­нi та дов­гi, во­ни не знать ку­ди тяг­ли­ся, зни­ка­ючи у си­зо­му про­сторi безк­рай­ої да­ле­кос­тi. Хрис­тя так за­ди­ви­ла­ся на те ос­вi­че­не сон­цем по­ле, що за­бу­ла про все на свi­тi. Там так гар­но та лю­бо, хоч по­ко­ти­ся. Он в сто­ро­нi тiльки щось мигот­ить, а то пiд са­мим не­бом що чор­нiє? Мов лег­ка хмар­ка ко­лишеться над зем­лею, по­верх неї ог­нем го­рить щось яс­не. Та то ж хрест на церк­вi. Так, так, а то се­ло чор­нiє. Та се ж Мар'янiв­ка! Во­на. Ось звiд­ки вид­но її рiд­ну сто­ро­ну.


- Моя ма­тiн­ко рiд­ная! Я ду­ма­ла, ви спи­те, а ви вже уста­ли! - по­чу­ла Хрис­тя по­за­ду се­бе го­лос.


Обертається - пе­ред нею стоїть Ориш­ка. Та­ка ж ни­зенька i за­су­ше­на, як i вчо­ра бу­ла. На об­лич­чi тiльки якось пе­ре­мi­ни­ла­ся. Прав­да, пiд­бо­рiд­дя її ду­же витк­ну­ло­ся впе­ред i нiс на­су­нув­ся на са­мi гу­би, тiльки не та­ка жов­та, як учо­ра бу­ла, i ка­пельки не страш­на, а бiльше ввiч­ли­ва та при­вiт­на. Очi її та­кi ве­се­лi та доб­рi, мов во­на ни­ми при­нес­ла якусь хо­ро­шу звiст­ку. Лоб ви­со­кий з не­ве­лич­ки­ми зморш­ка­ми, го­ло­ва глу­хо пов'яза­на чор­ною хуст­кою, i тiльки на вис­ках край­ки на­чо­сiв бi­лi­ють.


- Се ви, ба… - ма­ла бу­ла ка­за­ти Хрис­тя "ба­бо", та похопи­лася: - Ори­но?


- А ви та­ки не за­бу­ли мо­го учо­рашнього на­ка­зу? - усмiха­ючись, пи­тав Ориш­ка. - Ох, па­ня­ноч­ко! Зо­вiть ме­не хоч пе­ре­ба­бою, уже ме­нi не мо­ло­дi­ти. Я учо­ра жар­ту­ва­ла, а ви ду­маєте справ­дi? Вчо­ра ви чи з до­ро­ги, чи, мо­же, недуж­алося вам, та­кою виг­ля­да­ли сум­ною та не­ве­се­лою. А я, зна­ючи са­ма доб­ре, який той сум, ма­ла бу­ла роз­го­во­ри­ти.


- Учора я бу­ла, ка­же­те, сум­на, а сьогод­нi яка?


- Сьогоднi? Сьогод­нi - як ота зо­ря ро­же­ва та як со­неч­ко яс­на.


- Ого, яка я, - пест­ли­во од­ка­за­ла Хрис­тя.


- Така, моя га­лоч­ко. Ко­ли б ви зна­ли, яка я ра­да, що це ви до нас приїха­ли. Та­ка ра­да, та­ка ра­да, мов­би свою рiд­ну доч­ку узд­рi­ла.


- А в вас, ба­бу­сю, бу­ла доч­ка?


- Була, пан­ноч­ко, бу­ла. Та­ка врод­ли­ва, та­ка тен­дiт­на… пан­сько­го ро­ду.


- Як пансько­го ро­ду? Де ж во­на дi­ла­ся?


- Панського, пансько­го. Дав­но се бу­ло, ще я крi­пач­кою бу­ла… Пан узяв її до се­бе, та де дiв, ку­ди за­вiз - гос­подь йо­го знає. Ка­зав - до шко­ли здам. З то­го ча­су i не чу­ла i не ба­чила її нi­ко­ли. Мо­же, вмер­ла вже, а мо­же, па­нує. Гос­по­ди! Що б да­ла я, ко­ли б по­ба­чи­ти її хоч пе­ред смер­тю. Од­на ж, од­на, як те зер­нят­ко, та й ту одiр­ва­ли вiд ма­те­рi. - Ба­ба так скри­ви­ла­ся, мов її хто об­ценька­ми зда­вив, i двi гiр­ких сльози­ни по­ко­ти­ли­ся по ста­ро­му об­лич­чю. - Ота­ке-то бу­ває! - ска­за­ла во­на, про­ти­ра­ючи очi. - I от те­пер, ко­ли заба­чу ко­го, за­раз i при­див­ля­юся, чи не моя, бу­ва, кров, не моя утi­ха мо­ло­до­го вi­ку? Учо­ра, як ви ска­за­ли, що не­ма нi бать­ка, нi неньки, так i по­ду­ма­ла: се ж во­на, моя си­рiт­ка.


- Нi, ба­бу­сю. Я знаю сво­го батька i свою неньку.


- Знаете. Хто ж во­ни бу­ли? Хрис­тя зам'яла­ся.


- Багато, ба­бу­сю, ка­за­ти.


- А ба­га­то, то хай iн­шим

1 ... 121 122 123 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"