Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 122 123 124 ... 168
Перейти на сторінку:
ра­зом - кра­щим ча­сом. Ви ж до нас на все лi­теч­ко при­бу­ли?

- На все, ба­бу­сю.


- Ну, то й сла­ва бо­гу. Ви­гу­люй­те­ся в нас та ви­ко­хуй­те­ся. Ви й так нiв­ро­ку вам, а в нас по­жи­ве­те, зра­зу по­чуєте, як по­з­до­ро­вi­ли. В нас не то, що в го­ро­дi - куш­пi­ла то­бi та смер­до­та. В нас по­вiт­ря чис­те, на гру­ди та­ке цi­лю­ще. На­що я ста­ра, по­ти в Мар'янiв­цi жи­ла, - се­ло тут та­ке не­да­леч­ке, що­ро­ку бо­лi­ла, а тут ста­ла, на­че по­мо­ло­дi­ла; лег­ко ди­шеться, ве­се­лi­ше на свiт ди­виш­ся.


- Тут у вас справ­дi так гар­но.


- Тут? Та тут рай бо­жий! Зи­мою, прав­да, ко­ли вi­хо­ла уда­рить, то сум­но са­мiй. А лi­теч­ко нас­та­не - не знаєш, ко­ли во­но й пе­ре­бi­жить. Чуєте, яку пташ­ня джер­кот­ня­ву завел­а? Отак же то­бi щод­ня. Спi­вай­те, спi­вай­те, пта­шеч­ки! Ве­селiть мою па­ня­ноч­ку, щоб во­на, бу­ло, не зас­мут­ку­ва­ла ту­та! - гук­ну­ла ба­ба, заг­ля­да­ючи че­рез вiк­но в са­док. - Ось як трош­ки обiг­рiє, ту­ман пiд­нi­меться вго­ру, пi­де­те у са­до­чок, у лiс. Там-то са­мий рай i є! Та що ж се я роз­ба­зi­ка­ла­ся? Ба­зi­кай, ба­зi­кай, дур­на, а дi­ло хай са­мо ро­биться.


I Ориш­ка ки­ну­ла­ся до пос­те­лi. Див­но! Та­ка ста­ра та не­показна, а по­душ­ка­ми, ще й не ма­ли­ми, мов ти­ми кук­ла­ми, грається. Пiд­ки­да їх уго­ру, пе­ре­би­ває на ру­ках i, пух­кi та м'якi, бе­реж­но скла­дає од­на на од­ну. За хви­ли­ну, як ту квi­точ­ку, приб­ра­ла пос­тi­лоч­ку.


- Умитися да­ти? За­раз свi­жої кри­нич­ної во­ди при­не­су! - ска­за­ла Ориш­ка i мет­ну­ла­ся з ха­ти.


"Невже ж то сон був? - ду­ма­ла Хрис­тя, зга­ду­ючи про вчо­рашнє. - Ма­буть, що сон, бо ме­нi увид­жу­ва­ло­ся - я сто­яла бi­ля вiк­на, а про­ки­ну­ла­ся - ле­жу на пос­те­лi. А ба­бу­ся та­ка увiч­ли­ва, ба­ла­ку­ча. Зараз її по­пи­таю, як при­не­се во­ду".


Аж ось i та з во­дою ту­пає.


- Чи зна­ете, ба­бу­сю, що ви ме­нi всю нiч сни­ли­ся. Та так ку­мед­но - Зро­ду-вi­ку я та­ко­го сну не ба­чи­ла, - стрi­ла її Хри­стя.


- Як же я вам, пан­ноч­ко, сни­ла­ся?


- Кумедно, ка­жу, так. Я ба­чи­ла, як ви, сто­ячи он на то­му ро­зi, - i во­на вка­за­ла на па­лац, - ба­ла­ка­ли з мi­ся­цем, а да­лi ще й тан­цю­ва­ти з ним пiш­ли. Ба­ба по­ту­пи­ла очi i струсну­ла пле­чи­ма.


- Сон… чо­го у то­му снi не при­вер­зеться? Вид­но, ви, моя рiд­на, не га­разд спа­ли.


- Нi, спа­ло­ся доб­ре.


- То мо­ло­да кров гра­ла, - не слу­ха­ючи Хрис­тi, своє тов­че Ориш­ка, - як ля­га­ли спа­ти, то не так-го­ло­ву по­ло­жи­ли: або ду­же ви­со­ко, або низько. Ото кров i при­ли­ла, та й на­вер­зло­с­я та­ко­го.


- Може, й так. Тiльки ме­нi усю нiч страш­но бу­ло.


- То що ви не звик­ли­ся…


- А й ви вже, со­ро­ки-бi­ло­бо­ки, заск­ре­го­та­ли? - до­нiс­ся до їх з кiм­на­ти го­лос Ко­лiс­ни­кiв.


- А ви ще со­бi по­тя­гаєтесь? - ве­се­ло за­пи­та­ла йо­го Хри­стя.


- Потягаємося, га­лоч­ко, по­тя­гаємо­ся. Бi­со­ва ба­ба, вид­но, сон-тра­ви по­мос­ти­ла: як упав - на­че вмер, - гу­ка Ко­лiс­ник.


- На здо­ров'я, па­но­ченьку. Сон - не по­мi­ха; хто спить - той не грi­шить! - обiз­ва­ла­ся ба­ба.


- I ти ту­ди, ста­ра кар­га! Не­ма то­го, щоб ха­зяїно­вi пiддо­бритися. Мо­же, вiн пе­рес­пав ду­же, - не як пос­ла­ти яку мо­лоденьку дiв­чи­ну йо­го роз­бу­ди­ти.


- I на­що дiв­чи­ну по­си­ла­ти? Та­кi те­пер i дiв­ча­та нас­та­ли? I збу­ди­ти не зу­гар­нi. Не­ма й кра­ще, як ба­ба збу­де - нi струс­не, нi зля­кає.


- То це та­ка, як ти?


- А хоч би й я? - ус­мi­ха­ючись, од­ка­зує Ориш­ка. - Зля­каю, мо­же?


- Та те­бе сам чорт зля­кається, не тiльки чо­ло­вiк. Я не знаю, як до­сi Ки­ри­ло не за­бiг вiд те­бе без­вiс­ти.


- А ви все од­на­ко­вий. Яким бу­ли, та­ким i зос­та­ли­ся, - кру­т­нув­ши но­сом, ка­же Ориш­ка. - Все жар­ти та смi­хи… о, бо­дай вас!


Може б, ще дов­го во­ни ве­ли мiж со­бою жар­тiв­ли­ву мо­ву, ко­ли б знад­во­ру не до­нiс­ся який­сь го­мiн та гук. Хрис­тя зирк­ну­ла у вiк­но - вiд па­ла­цу куп­кою пря­му­ва­ли до ха­ти щось за лю­ди.


Тут бу­ли i ста­рi дi­ди, i мо­ло­дi чо­ло­вi­ки, по­жив­шi вдо­ви, i мо­ло­ди­цi з ма­ли­ми дiтьми у ру­ках i на ру­ках. Душ на два­дцять наб­ра­ло­ся на­ро­ду. Прий­шов­ши до ган­ку, круж­но об­ступили во­ни йо­го, чо­ло­вi­ки пос­ки­да­ли шап­ки, жiн­ки по­хилились, дi­ти бо­яз­ко пог­ля­да­ли по сто­ро­нах. Всi та­кi обiд­ра­нi та обш­ма­га­нi, за­го­рi­лi та за­ку­ре­нi, мов пла­щу­ва­тi ци­га­ни. На об­лич­чю у всiх сму­ток, на очах - нуж­да та скор­бота.


Сонце так при­вiт­но свi­ти­ло та гра­ло, пташ­ки утiш­но ще­бетали, а во­ни, на­че кам'янi, сто­яли, по­хи­лив­шись, вда­ва­лос­я, по­вин­ну у ве­ли­кiй про­вин­нос­тi при­нес­ли во­ни з со­бою.


- Що це за лю­ди i чо­го во­ни по­на­хо­ди­ли сю­ди? - спитала­ся­ Хрис­тя.


- Це з сло­бо­ди по дi­лу.


- По яко­му дi­лу?


Оришка, мов не чу­ла, мер­щiй пiш­ла з ха­ти.


- А чо­го се ви прий­шли? Що ска­же­те? - по­чув­ся з ган­ку го­лос Ко­лiс­ни­кiв.


Вiн роз­дi­тий, у розх­рис­та­нiй со­роч­цi, в од­но­му спiдньому бiл­лi - як спав та встав, так i вий­шов до їх.


Всi низько пок­ло­ни­ли­ся. Не­ро­зу­мi­ючим дi­тям ма­те­рi ру­ками на­хи­ля­ли го­ло­ви, на­шiп­ту­ючи: кла­няй­ся па­но­вi.


- Доброго здо­ров'я, па­не. З приїздом! - по­чу­ли­ся з-пiд по­хилених го­лiв по­оди­но­кi го­ло­си.


- Ну, доб­ре, доб­ре. А що ж да­лi? - приз­ро прий­ма­ючи те вi­тан­ня, пи­та Ко­лiс­ник.


Купка за­ко­ли­ха­ла­ся, за­туп­цю­ва­ла­ся. Це зра­зу, мов її хто ко­сою ско­сив, па­ла на ко­лi­на до­до­лу.


- Панночку! Зми­ло­сер­ди­ся! - в один го­лос прос­тог­на­ла ку­па.


- Ага! Це ри­бал­ки? - морг­нув на їх Ко­лiс­ник. - Це тi, що са­моп­рав­не ри­бу з став­ка тя­га­ли, мов во­на їх.


- Добродiю! - обiз­вав­ся ста­рий дiд з бi­лою, як лунь, боро­дою, що сто­яв най­ближ­че до ган­ку. - Так здав­на бу­ло. 3а кня­зiв ще бу­ло. Нiх­то нi­ко­ли не бо­ро­нив ри­бу ту ловит­и. Звiс­но, во­да… на­бiг­ла со­бi… ста­вок став… Ри­ба завелася­… Нiх­то не за­во­див її - са­ма, а мо­же, пти­ця за­нес­ла iк­рою. Ми ж ду­ма­ли - на вся­ко­го до­лю гос­подь пло­дить.


- О-о, ви ду­маєте!! Сi­рi вов­чи­ки, на­дi­ли ове­чу шку­ру та та­кi ти­хi ста­ли… А то­дi, як ка­за­ли вам не ло­ви­ти ри­би, то ви якої спi­ва­ли?


- Паночку! - по­чув­ся жi­но­чий го­лос. - Нев­же ж та ри­ба сто­їть то­го, що з нас при­суд­же­но?


- А кот­ра то ка­на­рей­ка за­ще­бе­та­ла? - шу­ка­ючи очи­ма ви­нувату, пи­та Ко­лiс­ник.


- Се я, па­нот­че, ка­жу, - смi­ло вис­ту­пи­ла впе­ред ще мо­ло­да мо­ло­ди­ця з не­ве­лич­кою дiв­чин­кою в ру­ках.


- Се ти? О, яка ж ти мо­ло­да та ро­зум­на! Ще тiльки на но­ги зiп'яла­ся, а вже й з ди­ти­ною но­сиш­ся! Ро­зум­на! Чи не вiд мос­ка­ля, бу­ва, в при­да­не до­бу­ла? Та й ро­зу­му чи не вiд йо­го по­зи­чи­ла?


Молодиця по­чер­во­нi­ла, на­че бу­ряк, гнiв­нi iс­кор­ки загра­ли у за­па­лих очах, та зра­зу

1 ... 122 123 124 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"