Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

282
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 124 125 126 ... 168
Перейти на сторінку:
нас з па­ном по­рiз­ни­ти. Те­пер во­ни, ли­бонь, зби­ра­ються i го­ро­ди i ста­вок у па­на за­оре­н­дув­ати".

- Хто ж то та­кi вер­хо­во­ди? - спи­тав, од­хо­дя­чи, Ко­лiс­ник.


- Та вже ж не хто. На­шi сло­бiдськi ба­га­ти­рi: шин­кар Крав­ченко та ту­теш­нiй кра­мар Вовк.


- Брешуть, па­ноч­ку! - стриб­нув­ши у свiт­ли­цю, заторо­хтi­ла Ориш­ка. - Не вiр­те сьому. I Крав­чен­ко, i Вовк по­важ­нi лю­ди, ха­зяїни, нi­ко­ли не ста­ли б во­ни пiд­би­ва­ти гро­ма­ду на ли­хе про­ти вас. А що во­ни справ­дi хо­чуть най­ня­ти у вас i ого­ро­ди, i ста­вок, то i ме­нi хва­ли­ли­ся. Ми б, ка­же, доб­ру пла­ту да­ли па­но­вi!


Христя озир­ну­ла­ся - Ориш­ка сто­яла пе­ред Ко­лiс­ни­ком, роз­ма­ху­ва­ла ру­ка­ми, шам­ко­тi­ла своїм без­зу­бим ро­том, зла та лю­та, - де й дi­ла­ся не­дав­ня ще Ориш­ка, ти­ха та яс­на!


- Не знаю. Мо­же, во­но й брех­ня, - по­ну­ро од­ка­зав Ки­ри­ло. - за що ку­пив, за те й про­даю, що чув - те й вам, доб­ро­дiю, ка­жу.


- Гаразд, га­разд, - мах­нув на но­го ру­кою Ко­лiс­ник i по­вернувся до Ориш­ки. - А скiльки б же Вовк та Крав­чен­ко да­ли за орен­ду?


- Не знаю, па­ноч­ку, скiльки. Та та­ким ха­зяїнам ко­ли яким i руб­лем пос­ту­пи­ти­ся, - то не бу­де­те ка­яти­ся: во­ни зна­ють, ко­ли i як чо­му яр­мiс да­ти. Не ста­нуть чу­жо­го ро­зо­ря­ти, як дру­гi. Звiс­но, ха­зяїни.


- То ска­жи їм, хай прий­дуть, ко­ли ма­ють охо­ту най­ма­ти, - по­вер­нув­ся вiн зно­ву до Ки­ри­ла. - По­ба­ла­каємо. А дур­них учи­ти тре­ба! То їм од­да­вай го­ро­ди, а то i го­ро­ди що-не­будь при­не­суть, i лiс бу­де око­па­ний.


- Що ж, па­не, най­ме­те лю­дей? - пи­та по­кiй­но Ки­ри­ло.


- Нащо най­ма­ти? По­ки во­ни в ме­не в ру­ках, то i са­мi око­пають.


- Нi, па­не, во­ни так не схо­тять.


- А не схо­тять - най­му! - рi­шив Ко­лiс­ник. - За їх гро­шi i на­й­му.


- За двiс­тi труд­но най­ня­ти.


- Яких двiс­тi? Двiс­тi по­лу­чив, а ще трис­та.


- Тих, па­не, нав­ряд чи по­лу­чи­те.


- Чому?


- Нi з чо­го бра­ти.


- Зiйдеться. Ко­ли наг­нуть, то знай­деться. Як опи­шуть ха­ти та грун­ти, то зап­ла­тять.


- То то­дi, па­не, чи й ми тут уси­ди­мо.


- Чого уси­ди­мо?


- Так. Го­ло­му, ка­жуть, роз­бiй не страш­ний. За­па­лять так ко­лись, що не по­хо­пим­ся i з ду­шею вир­ва­ти­ся.


- Та ну, не ля­кай! На па­лiїв є тюр­ма, є Си­бiр, є й шибе­ницi!


- Та й те, па­не, що то­дi вiд кра­дiж­ки не вбе­ре­жеш­ся. Все, що мож­на тiльки бу­де ук­рас­ти, ук­ра­дуть.


- А очi на­що?


- Та очi є, та що ти по­ро­биш з ни­ми про­ти та­кої си­ли! Ти на двоє ди­виш­ся, а во­на на двад­ця­те­ро.


- Не вiр­те, па­ноч­ку! - зно­ву, як по­тай­на со­ба­ка з-за при­чiл­ка, ки­ну­ла­ся, гарк­ну­ла Ориш­ка. - Не бу­де нi­чо­го. Смi­ло най­май­те Крав­чен­ко­вi та Вов­ко­вi. То по­важ­нi лю­ди, ха­зя­ї­ни, а то - смiт­тя. Роз­би­ша­ки, ши­бе­ни­ки!


- А он же, бач, твiй чо­ло­вiк не рає, - ус­мiх­нув­шись, одка­зав Ко­лiс­ник.


- I вiн бре­ше, па­ноч­ку, хоч вiн i мiй чо­ло­вiк! - не видержа­ла­ Ориш­ка.


- От i не дур­на ж ти? - по­кiй­но обiз­вав­ся Ки­ри­ло з-за вiк­на. - Ще я те­бе ма­ло вчив, а ти й до­сi дур­ною зос­та­ла­ся. Де б за чо­ло­вi­ком ру­ку тяг­ти, а ти йо­му брех­нi зав­даєш. А все че­рез те, що дур­на. Хоч i ка­жуть, що ти вiдьма, i бо­яться лю­ди те­бе, а я пря­мо ска­жу - дур­на, дур­на, як чiп, та й го­дi! Це ба­чи­те вiд чо­го, па­не, во­на уз­ли­ла­ся на сло­бо­жан. То­рiк бу­ла за­су­ха. Лю­ди справ­дi ма­ють її за вiдьму, хоч во­на та­ка вiдьма, як я вов­ку­лак. Ну, ото, як за­су­ха бу­ла, то во­ни й тол­ку­ються: це, пев­но, вiдьма пок­ра­ла ро­су з не­ба, да­вай її ви­ку­паємо. Спiй­ма­ли її раз та й уки­ну­ли у ста­вок. А во­на ото уз­ли­ла­ся та й мс­титься ото.


Колiсник так i прис­нув:


- Так ти i в став­ку жаб по­ло­ха­ла?


- Брешеш, по­ган­цю! Бре­шеш, во­ню­чий, смер­дю­чий! I не ки­да­ли у ста­вок, а тiльки во­дою об­ли­ли, та й го­дi. Да­ла­ся б я їм, бi­со­вим ши­бе­ни­кам, уки­ну­ти се­бе? Я б їм очi вид­ра­ла!


- Та хто те­бе знав - чи ки­да­ли те­бе, чи об­ли­ли во­дою. Тiльки вер­ну­ла­ся ти до­до­му, як хлю­ща, мок­ра.


Оришка аж по­си­нi­ла з сер­ця. Раз по­си­нiє, вдру­ге позе­ле­нiє. Стоїть, тру­ситься, очi па­ла­ють, як уг­лi. А Ко­лiс­ник аж за бо­ки бе­реться - ре­го­че. Ус­мiх­нув­ся i Ки­ри­ло за вiк­ном. Ориш­ка по­ба­чи­ла, як кiш­ка, стриб­ну­ла до вiк­на, плю­нула пря­мо ме­жi очi i мер­щiй ви­бiг­ла з ха­ти. Ко­лiс­ник упав i по­котився по до­лiв­цi… аж стог­не, аж по­си­нiв, нi­як не вдер­житься вiд ре­го­ту. "Хо-хо-хо, хо-хо-хо!" - глу­хо розко­чує­ть­ся­ по ха­тi, а з-за вiк­на Ки­ри­ло со­бi здер­жує ре­гiт.



Одна Хрис­тя по­ну­ро ди­ви­ла­ся на все те. У са­мо­му гли­бi її жа­лiс­ли­во­го сер­ця гост­рим но­жем по­вер­та­ла­ся пе­ку­ча ту­га. Пе­ред очи­ма у неї од­но сто­яли сло­бо­жа­ни, обiр­ва­нi, не­чистi, нев­ми­тi. На ко­лi­нах гну­ли­ся во­ни пе­ред ба­га­тим Ко­лiс­ни­ком, кот­рий кеп­ку­вав з їх, а на­кiн­цi ще i виг­нав з дво­ру. Спер­шу їй тiльки шко­да їх бу­ло, своїм жi­но­чим сер­цем во­на жа­лi­ла про­вин­ни­кiв. Те­пер, пiс­ля Ки­ри­ло­вих пере­казiв та Ориш­чи­но­го гар­чан­ня, во­на по­ба­чи­ла, що во­ни i не ви­ну­ва­тi… їй тiльки при­ма­ня­чи­ло­ся її давнє, узд­рiв­ся Грицько Суп­ру­нен­ко, що за ма­лим i ве­ли­ким в'яз до її ма­терi… I цi Крав­чен­ко та Вовк та­кi ж, як i Суп­ру­нен­ко, соба­ки. "Ба­га­ти­рi, ха­зяїни", - ка­же Ориш­ка. Та на чу­же зазд­рi; їм за­му­ля­ли тi го­ро­ди, кот­ри­ми се­ля­ни во­ло­дi­ли, кот­ри­ми який-не­будь бi­до­лаш­ний го­ду­вав сiм'ю свою. На­що йо­му? Вiн не роз­жи­веться з їх, а Крав­чен­ко та Вовк розжи­ву­ть­ся… Важ­кi та тяж­кi дум­ки ок­ри­ва­ли її го­ло­ву, то­дi ко­ли Ко­лiс­ник ка­чав­ся по ха­тi з ре­го­ту. Яким вiн здав­ся їй гид­ким, цей за­па­нi­лий рiз­ник, кеп­ку­ючий з людсько­го го­ря… а во­на ж по­вин­на йо­го об­нi­ма­ти та при­гор­та­ти… якою злою та уїдли­вою ця ста­ра вiдьма Ориш­ка, плю­ючи в очi своєму чо­ло­вi­ко­вi за те, що той розк­рив прав­ду… Гос­по­ди! i це лю­ди! Со­ба­ки- так гри­зуться за не­дог­ри­зе­ну кiст­ку. Хрис­тя пе­ре­жи­ва­ла за ту хви­ли­ну бiльш, нiж за увесь свiй вiк мо­ло­дий. Не крас­кою со­ро­му, а блiд­но­тою не­мо­чi та страж­дан­ня пок­ри­ло­ся її мо­ло­де свi­же ли­це, яс­нi очi мерх­ли пiд на­тов­пом важ­ких ду­мок, а в сер­цi гiр­ка та неодрадна­ ту­га за­во­ди­ла свою пiс­ню… Не­ве­лич­ка зморш­ка ско­чи­ла на її ло­бi та там i за­ка­ме­нi­ла.


Не швид­ко Ко­лiс­ник одiй­шов вiд сво­го ре­го­ту, не ско­ро одiг­нав Ки­ри­ла вiд вiк­на, на­ка­зу­ючи йо­му пе­ре­ка­за­ти Кра­в­чен­ко­вi та Вов­ко­вi, щоб безп­ре­мiн­но прий­шли i як мож­на ско­рi­ше, бо вiн швид­ко по­ви­нен виїха­ти по служ­бi, а Хрис­тя од­но си­дi­ла по­ну­рив­шись.


- Чого се на­ша до­ня за­су­му­ва­ла так? - ста­ючи про­ти неї i ве­се­ло заг­ля­да­ючи

1 ... 124 125 126 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"