Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

316
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 125 126 127 ... 149
Перейти на сторінку:
не порадившись із царським посланцем. Не знали «жалобники» й того, що на четвертий день по оцих бесідах і траурних поминаннях буде під Биховим забитий у лісі наказний Чауського полку, славний Філон Гаркуша зі своїм козацьким супроводом. Пошестю-мором стали таємні отруєння, убивства престижних чільців в Україні — і на заході, і на сході!..

Сумували з приводу того, що сталося, в Слобожанщині та особливо на Січі. Запорожці самовизначення Виговського наказним без їхнього благословення і упоминати не хотіли. Вони і абсолютизм гетьмана Богдана ледве дотерпіли, від Виговського цього і допустити не могли. Обійдене у виборах гетьмана Запорожжя відкрито об'явило і Юрія, і Виговського, і обох опікунів отрока Євраха самочинцями. Підігрівали ті рішенці в Коші поновлений полковником у Полтаві Мартин Пушкар, новгород-сіверський наказний полковник, а насправді сотник Іван Богун-Борсук і ніжинський полковник, наказний гетьман північних полків Василь Золотаренко не без впливу царя і бояр.

Через незгоди серед генеральної старшини та супліки цареві наказний гетьман Виговський опинився на розпеченій історичній пательні, яка підігрівалася зусібіч на користь, в першу чергу, навколишніх «орлоносних»-державців, викликаючи розбрат у обезболеному краї. Не заздрили Виговському мудрі і спокійні до владарювання старшини, бо розумілися на його становищі, але, обійдені у виборах, що були досі традицією народу, мов ошельмовані, вони і не співчували йому. Сталося так, що державні інтереси України уступили місце особистим або груповим, чварним. Чимало старшин, заразившись маєтностями, нацьковані боярами, стали думати про свої власні, шкурні становиська і гаразди, пішли навіть на сіяння в краї безладу, пліток, намов, ворохобства.

Смерть Хмельницького, якої так довго чекали всі високі двори сусідів і деякі несусіди, нарешті привела їх до бажаного різночинного діяння, бо допустила не лише у військові та поспольні, а й у церковні справи пліткарство, гешефство, облудство, баришництво та фарисейство брудноустих, злоязиких і нечистих на руку ділків, обіцяючи можливі вигоди і реванші в перспективах загарбницьких зачинань. Мисляче українське поспольство виснажилося, децентралізувалося, розладналося і розполяризувалося. Одні бачили майбутнє народу в спілкуванні із одновірцями-московитами, інші — по ослабленні Польщі і її теперішнім людяним обітницям — у федерації з нею і Литвою, як з рівними частинами в Жечі Посполитій, треті — в сув'язі України з орденським ханством під Туреччиною, четверті — зі Швецією, Трансільванією, і лише п'яті, як Богун і Сірко, не хотіли і чути про якесь спілкування, а не те що підданство.

Самовпевненість, необдумані кроки і заходи, часто зухвала сліпота і дочасне захоплення маєтностями наказного гетьмана Івана Виговського, інших чільців, відсутність лицарства поряд з непогамовною жадобою до влади чи наявність байдужості до неї при надмірній волелюбності, поглиблювали розлад поспольетва і старшин, приводячи до загострення суперечностей, розпікання пристрастей козаків і сіром посполитих, породжували зневіру вже і серед духовенства.

Особливо це відчули безпосередньо на собі непримиренні в стосунках із Виговським та його діями Богун і Сірко, бо десь за тижнів три по приїзді із Чигирина їм обом як сніг на голову впав віц-наказ гетьмана підпорядкувати всі помежні козацькі потуги під загальне регіментарство полковника Юрія Немирича, який, передавши свій Чернігівський полк Василеві-Костянтинові Виговському, прибув до Вінниці негадано-неждано. За тим віцем Богун і Сірко всі вінницько-кальницькі шанці, застави, бекети, міста, замки, села, присілки, що розтягнися на сотні верств, мали підпорядкувати могилівському полковникові Уласові Немирі, ново-кальницькому полковникові Павлові Тетері та уманському полковникові Михаю Ханенкові. Тут же говорилося, що Юрій Немирич зі старим регіментством над рештою одноразово перебирає під своє відання і всі сотенні та полкові потуги Філона Гаркуші.

Вивільненим таким робом полковникам на кресах, «славним звитяжцям», як писалося у віцеві, Богунові і Сіркові «по акті здавчім» війська пропонувалося слідувати в Чигирин «для нових номінацій-призначень». Ніби нічого дивного не було в тому віцеві, бо подібні були вислані і іншим, проте Богун і Сірко сприйняли їх як прояви одного ланцюга підступності, в яку потрапило козацтво і духовенство в результаті Переяславських домов і наступної смерті гетьмана.

Отой віц наказного гетьмана Івана Виговського, як і таємні вбивства Демка Лисовця, а тепер Філона Гаркуші, були громом і блискавкою у передноворічному серпневому небі для щиро дбайливих і безкорисливих уболівальників-звитяжців країни, а найпаче для Богуна і Сірка як виразників незалежі Гетьманщини. Сполеченство збурилося не лише в Уманщині, Брацлавщині, Вінниччині, Поділлі, Поліссі, а й в інших місцях, а кілька сотень Сіркових і Богунових козаків-охочекомонців зворохобилися і зголосилися іти частиною в Запороги, а частиною поки що в Чигирин, не бажаючи лишати наодинці своїх чільців в путі, за «новими призначеннями-номінаціями».

До Переяслава, лишивши Умань, Могилів, Брацлав, Кальник, Вінницю та сотню інших міст і залог, Богун, Безпалий, Сірко з Турлюном і Гуком та іншими, з полком слобожан під чільством Василя Татищі правилися разом.

Родинно, щиро та щедро прийняв у себе гостей багатий родак Хмельницького — переяславський полковник Яким Сомко, як давній приятель всім трьом. В Сомка був і його родич, ніжинський полковник Василь Золотаренко, брат Івана та Ганни, вдови гетьманової.

Отут, на вузькій родинній раді, знову затіялася між присутніми бесіда: говорили і сперечалися, передбачали і відгадували теперішнє та майбутнє — боляче, палко, гаряче і душевно. Та сходилися водностай лише в осудженні Виговського і його прибічників-старшин.

Найбільше гнітило всіх те, що в Гетьманщині запанували підступність, обман, ошуканство. Генеральний старшинський регімент рівнявся всіма присутніми з вертепом, а всі оті нахлинні вбивства і зникнення, як і смерть самого Богдана та чутка про висилку викраденого стрільцями після суперечок із Бутурліним у Чигирині гетьманового зятя Івана Нечая з гетьманівною Онисею до Сибіру, насторожували, лякали, гнітили бесідників-дорадців. Додавала скорботи і поведінка воєвод Шереметька, Бутурліна і Трубецького: першого — в Києві, що гвалтував митрополита Діонісія Балабана, другого — в Чигирині, а третього — в Трахтемирові, по захопленні старокозацької обителі, яку навіть ляхи рідко чіпали.

Радилися, вирішували, сперечалися увесь день і ніч і таки зійшлися на одному: написали і цареві, і Виговському, і Шереметєву та Трубецькому погрозливі попередження про недоторканність, згідно з домовою в Переяславі, і митрополії, і святих обителей повсюдно в Україні, а також зажадали пояснень,

1 ... 125 126 127 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"