Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів 📚 - Українською

Читати книгу - "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів"

279
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів" автора Петро Дмитрович Біленчук. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 126 127 128 ... 143
Перейти на сторінку:
визнання комп’ютерних доказів судами — процес складний і потребує впевненості в тому, що докази було виявлено та вилучено співробітником, який має певні навички та підготовку для цієї діяльності.

Під час обшуку всі електронні докази, які містяться у комп’ютері чи комп’ютерній системі, мають бути зібрані у такий спосіб, щоб їх потім визнав суд. Світова практика свідчить, що під тиском представників захисту в суді електронні докази не беруться до уваги. Для того щоб гарантувати їх визнання як доказів, необхідно суворо дотримуватися вимог національного кримінально-процесуального законодавства, а також стандартизованих прийомів і методів, напрацьованих експертами та фахівцями з розслідування цих видів злочинів.

Важливо, щоб комп’ютерні злочини розслідували лише ті підрозділи чи співробітники правоохоронних органів, які мають спеціальні навички для ведення таких справ і пройшли відповідну підготовку. Робота з комп’ютерами і комп’ютерним обладнанням потребує спеціальних знань. Якщо з цією технікою працюватиме некваліфікована особа, можуть виникнути серйозні проблеми, які призведуть до значних витрат. Тому існує нагальна потреба у спеціалізованих “комп’ютерних” підрозділах у системі правоохоронних органів або у кваліфікованих технічних працівниках.

Комп’ютери — це складне обладнання, яке потребує обережного поводження з ним під час роботи на місці події. Потрібно пам’ятати, що комп’ютери можуть містити велику кількість даних, які належать сторонній особі або організації (наприклад, можуть бути об’єктом інтелектуальної власності). Тому обережність при поводженні з комп’ютером необхідна як з точки зору збереження важливої доказової інформації, так і з точки зору запобігання завданню матеріальних збитків, а також збереження власності. Без перебільшення, одна помилка може коштувати мільйонних економічних втрат. Саме тому необхідно, щоб з комп’ютером на місці події працювала кваліфікована особа.

Справедливим є твердження, що не існує такого поняття, як “універсальний комп’ютерний експерт”. Можна говорити про осіб, які є компетентними фахівцями в певних видах комп’ютерних систем. Тому, збираючись на місце події, важливо встановити, з якою технікою і з якою операційною системою доведеться працювати. Насамперед необхідно встановити назву операційної системи. Не всі комп’ютерні системи однаково розповсюджені, і тут можуть виникнути певні проблеми. Спеціаліст з операційної системи MS DOS може не володіти необхідними знаннями для управління машиною з іншою операційною системою, наприклад, UNIX. Потрібно мати на увазі, що тип операційної системи, що використовується в комп’ютері, як правило, не зазначається на його корпусі. На корпусі є інформація про виробника комп’ютера або тільки номер моделі. Але, незважаючи на певні труднощі, фахівець повинен визначитися, чи може він працювати з цією системою. Водночас необхідно пам’ятати, що відповідальність за дії на місці події несе офіцер правоохоронних органів. Якщо до проведення операції був залучений експерт чи фахівець, дії цієї особи з обладнанням необхідно ретельно фіксувати.

Найпростіше, коли мова йде про один окремий комп’ютер. Однак комп’ютери можуть бути об’єднані між собою в комп’ютерну мережу (наприклад, локальну), які, в свою чергу, можуть бути об’єднані через глобальні комп’ютерні мережі (типу Інтернет). Тому можлива ситуація, що певну важливу інформацію (яку можна використати як доказ) буде передано через мережу в інше місце. Не виключено також, що це місце буде десь за кордоном, а іноді важлива для кримінальної справи інформація може бути передана на територію кількох країн. У такому разі необхідно використати всі можливості (документація, допити осіб, технічні можливості системи) для встановлення місцезнаходження іншої комп’ютерної системи, куди було передано інформацію. Щойно це буде зроблено, потрібно терміново надіслати запит, з виконанням встановлених вимог, про подання допомоги (або правової допомоги, якщо вона необхідна для виконання поставлених у запиті питань) до компетентного правоохоронного органу відповідної країни. Саме на цьому етапі виникають найбільші труднощі в організації роботи з розслідування комп’ютерного злочину та кримінального переслідування злочинців.

Співробітники правоохоронних органів дедалі частіше стикаються при обшуках в офісах підприємств та установ із локальними комп’ютерними мережами. Технології мереж дуже розвинені та складні, ось чому існує небезпека, що слідство може втратити важливі докази, якщо особи, що ведуть його, не будуть ознайомлені з можливостями цих технологій. Необхідно зрозуміти, що реальне фізичне місцезнаходження даних може бути зовсім не в тому місці, як це сприймається на перший погляд. Технології мереж дають змогу приховати реальне розташування існуючих твердих дисків і файлових систем.

Особливу цінність при розслідуванні у комп’ютерних мережах відіграють так звані логи, інформація, яка міститься в лог-файлах. За допомогою цих файлів можна відповісти на такі важливі запитання:

• Хто? — рахунок користувача, ідентифікатор користувача;

• Коли? — час транзакції;

• Звідки? — мережна адреса, номер термінала, телефонний номер;

• Що? — що трапилось у системі, що було знищено, змінено, замінено, скопійовано, які ресурси були задіяні для цього, в чому виражаються завдані збитки.

Лог-файли можуть бути організовані в комп’ютерах на різних рівнях: операційної системи, спеціально встановленого програмного забезпечення, окремих модулів баз даних і навіть у програмах-додатках. Фізично ця інформація може міститися в різних місцях від локальної станції і сервера мережі до головних великих ЕОМ.

8.2.5. Правові засади і особливості методики розслідування злочинів у сфері високих технологій

Стадія підготовки до розслідування комп’ютерного злочину. До підготовки будь-якої акції (слідчої дії, організаційних заходів), пов’язаної з розслідуванням комп’ютерного злочину (особливо огляду), доцільно з самого початку залучити фахівця з комп’ютерних систем. До початку операції необхідно також мати певну “розвідувальну” інформацію: марка, модель комп’ютера, операційна система, периферійні пристрої, засоби зв’язку та будь-які інші відомості про систему, яка є об’єктом розслідування.

Наявну інформацію потрібно терміново повідомити фахівцю, щоб він мав час для встановлення контакту, консультацій з іншими фахівцями (якщо в цьому виникає необхідність), а також підготовки необхідних для збирання доказової комп’ютерної інформації, обладнання, інструментів, програмного забезпечення та магнітних носіїв.

Слідча пошукова група повинна бути певним чином проінструктована. Необхідно переконатися, що члени слідчої групи знайомі з типами технічних об’єктів, з якими вони працюватимуть. Адже нині зустрічаються комп’ютери різноманітних типів та розмірів — від маленьких, розміром з годинник, до традиційно великих машин. На цьому треба зосередити увагу учасників слідчої дії (обшуку, огляду).

Пошук необхідної інформації у комп’ютерних системах може зайняти кілька годин або й кілька днів. У разі, коли систему неможливо фізично вилучити і перемістити в інше місце, виникає потреба скопіювати інформацію та комп’ютерні програми на магнітні носії (зробити повні копії окремих машин або окремих директорій, дисків тощо). Тому для пошуку та копіювання інформації необхідно зарезервувати час.

Магнітні носії, на які передбачається скопіювати інформацію, повинні бути відформатовані (необхідно перевірити, що на них немає якоїсь інформації). Носії потрібно зберігати у спеціальних упаковках або загортати у чистий папір (не слід використовувати

1 ... 126 127 128 ... 143
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів"