Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

251
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 128 129 130 ... 173
Перейти на сторінку:
й струмки: Чортомлик, Базавлук, Цимбал, Джуган, Ревун, Тарас, Бугай, Підпільна, Скарбна, Мірошник, Домаха, Бандура, вповзаючи головами в озера або в Дніпро і Заплави.

Все навкруг було Сіркові до дріб'язку знайоме, як і тирлище, стрільбище, де інші вже молодики об'їжджали залюбки, з криком і вереском коней, управлялися, але здалося тепер, після Сибіру, якимось іншим, досі не баченим. Молодики на конях, до поясів голі, були подібними до турецьких спагіїв, а вишкільний сотник-учитель біля них, Хвесько Чур, в зеленошликій шапці, накинутій набакир, змахував на турецького сердара.

Вернувшись під вечір у січовшце, Сірко забрів по путі до корчми. Біля неї панувало гульбище: співи, танці, боріння і гра в карти. В одній юрбі він побачив козака — «кармазинника», геть голого й босого, а поряд — купку його закладеного одягу. Камлова шапка з виндилихи на голові, опанча, оксамитові штани-шаровари, хозові поршні-чоботи, дорогий шабельтас із двома пістолями, інкрустована шабля, що лежали в купі, та кілька синьо-багрових рубців на тілі гравця говорили Сіркові, який сів на скамницю випити гальбу пива, що перед ним бувалий козак і що йому вкрай не поталанило, зате випало нині рідкісне щастя його напарникові, обтіпаному арґатові.

За давнім січовим звичаєм, козак міг програти все й на собі, але не мав права програти шапку. Допивши пиво, Сірко вернувся в свій бурдюг і попросив здивованого джуру:

— Зроби, Назаре, мені побратимську ласку. Як кінчиться біля шинку гра, то захристай моїм одягом отого, що програвся, бо жалоба мене бере за нього. І сорочку та підштаники програв якомусь шельмакові!

— Вчиню тобі ласку,— потяг Назар Оскарко з-під полика короб із отамановим одягом.— Воно ще й на добро тобі буде, бо в тебе того недоношеного стільки набралося,— викладав Назар Сірків одяг на скамницю.— А поршні-чоботи він також програв?

— Лишився лише в шапці з виндилихи.

— То він не якийсь бідак?

— Та мабуть що!

— Ото й добре. Передам йому твоє зайве, але піду гляну, чи не відігрався,— неспіхом похитав джура з бурдюга до шинку.— З Мишастівського куреня він,— вернувшись назад, похвалився Оскарко.— Приодяг його, як має бути.

Ввечері вони допізна грали вдвох у дамки на користь, і Сірко, програвши джурі кілька шелягів, був неймовірно радий і тим, що зодягнув козака, і тим, що не зобидив програшем побратима. На радощах вони навіть проспівали любу Сіркову пісню:

Ой чого ти, дубе, На яр похилися?

За міхурчатими, як два ока, віконцями Сіркові з бурдюга було видно місячну й зоряну, мов намальовану, ніч!

Нелюта малосніжна зима ще вимітала з небесних закаврашних пазух-захмар'їв убогі рештки снігів, а лівобічні козацькі полки Самойловича, незважаючи на протести ляхів, що вимагали дотримуватись Андрусівської домови, почали переправлятися всією армадою на Правобіччя, спершу в Станках і Ржищеві, а потім і в інших місцях.

На Правобіччі ще з пізньої осені гетьманові Самойловичу вдалося, використовуючи обіцянки-цяцянки, як і ненависть населення до ляхів, орди, турчинів та їх ставленика Дорошенка, наводнити край ворохобниками і повстанцями. Вісім полків Чигиринського гетьмана, під призвідством наказного Григора Гамалії, гетьманових братів Андрія й Григора та інших спішно готувалися до відбиття несподіваного наступу і нетерпляче ждати орду, за якою Дорошенко послав гінців ще по Водохрещі.

Становище правобережного гетьмана ускладнювалося тим, що протягом всієї несніжної зими ординські та турецькі булуки, залишені в Україні при Дорошенковому війську, безперервно людоловили і правили ясири цілими селами і: містами, нищачи осідки, так, що лишалися тільки згарища й попелища. Вони робили наскоки навіть на підпольських русинів у Галичині та Буковині, досягаючи нерідко не лише Подоли, а й Полісся із-за ослаблення у війні Польщі та безсилля Дорошенка перешкодити тому.

Хоч і з запізненням, але відомості про це лихо доходили і до далекого Батурина, на приховану радість гетьмана Самойловнча, як і в Запороги, на печалі й гризоти січовиків, найпаче тих, родини яких були поясирені, а домівки — поруйновані й спалені. Правобіччя стало суцільною руїною й пусткою. На це становище та ще коли чутки стали певністю — вслід за Самойловичевими потугами на Правобіччя вчинив похід зі стрільцями і воєвода Ромодановський,— Січ не могла не реагувати. Адже паплюжилися домова в Андрусові і всі дотеперішні стосунки царя й нового круля, не кажучи вже про стосунки царя з Богданом, котрі завершились Переяславською радою.

Сірко і зі значковими радився, і сам доходив висновку, що Дорошенкові не втримати булави, а об'єднання Правобіччя й Лівобіччя України під одним гетьманом буде кращим виходом із ситуації, що склалася при ослабленні Польщі. Допомогли схилитися й утвердитись в якійсь думці й чутки, які розповсюджували царські підісланці, про те, що над об'єднаною Україною може бути гетьманом не ненависний Січі Самойлович, а хтось інший, навіть Дорошенко. На те й клюнули січовики, а найбільше Сірко, запропонувавши правобічним і лівобічним полісам вчинити на Русаві між Каневом і Корсунем Генеральну раду для виборів нового об'єднаного гетьмана двох сторін, що ніби підтримав і сам цар. Та то була тільки шельмознущальна гра царату, якому було байдуже, хто буде гетьманом під його загарбницькою рукою.

Клюнув на ганебний флірт і гетьман Ханенко, передавши Ромодановському, що й він згоджується, щоб Україна об'єдналась і був обраний один гетьман. Віддаючи йому гетьманські клейноди й регалії, звичайно, не упом'янув, що він має надію стати отим єдиним гетьманом.

Невдовзі Самойловичем були взяті майже без бою Канів, Ржищів, Мошин, Богуслав, Медвин, Стеблів, Кам'яний Брід, Трахтемирів, Станки, Трипілля, Білгородок, Крилів, і не здалися йому лише Чигирин із десятьма

1 ... 128 129 130 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"