Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Облога Буші, Старицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Облога Буші, Старицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Облога Буші" автора Старицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 26
Перейти на сторінку:
на неї лопатою грудку землі і промовив:

- Спіть, брати-товариші, спокійно! Нехай над вами земля пером, нехай милосердний бог пригорне ваші душі козачі, бо за його, святого, та за родину-матір ви їх положили.


Всі побожно поздіймали шапки і понурили замислені голови...


Орися з Катрею стояли на вежі у замці і пантрували за подіями першого нападу пильно. У стислих бровах і в холоднім погляді у Орисі не знати було ні цікавості, ні тривоги, а світилась лишень непохила воля та похмуре жадання продати життя найдорожче; зате нервове, ворушливе обличчя у Катрі відбивало на собі всі перелети бурливих сердечних почуть.


Нижче по мурах, між бійницями, купчилась інша жонота і діти; жінки прикипіли очима до дружин своїх, до братів, до синів, що скаженому напаснику-ворогу добру відсіч давали; по скам'янілому виразу думних лиць було не пізнати, які боління трудили їм серце, по німому тремтінню їх уст було не рішити, чи вони шепотіли молитву за братів своїх кревних, а чи прокльони на ворогів? Самі тільки діти, безжурні, цікаві, перебігали раз у раз з однієї бійниці до другої і голосно й весело переказували одне одному свої подиви і враження.


А отець Василь з хоругвами і процесією ходив по мурах і віддаля кропив оборонців святою водою, благаючи у милосердного бога ласки на погибель і загин ворогів і співаючи йому хвальний псалом:


- Помощник і покровитель, бисть мні во спасеніє!


Стара няня вийшла з закутньої башти, а їй ще три баби услід; у кожної на плечах по мішку книшів, паляниць, пирогів, сала.


- Я, моя дитино,- обернулась до Орисі няня, - понесу сніданок нашим заступникам, а то вони натрудились...


- Неси швидше, мамо,- поквапила її Орися, - хай хоч трохи підживляться, поки вороги послупіли, а то як прочумаються, то не дадуть і шматка хліба до рота узяти.


- І я піду з бабусею,- захвилювалася Катря, - хоч на одну мить гляну, побачусь...


- І я, і я теж! - кількоро голосів ще похопилося.


- Ні,- відперечила Орися, - і я, може б, жадала, ще й як, свого батька хоч раз ще побачити, проте не піду і вас прошу не ходити: не гаразд у такі хвилини, коли душа уготувалася до смерті, хвилювати її світовими прихилами і збавляти тим її силу.


- Воістину так, - підміцнив і отець Василь, - мені подобає до тружденних зійти і окрилити їх силу хрестом, а ви зоставайтеся тут з миром.


І панотець за проводом дячка і бабів спустився з закутньої башти в містечко і попрямував аж до окопищ.


Сивий кобзар сидів на мурі під одним зазубнем спиною до валів і розпитував у свого проводаря і у других хлоп'ят, що робиться у пригороді й навкруги, - чи перемагають ляхи козака, чи не ламається, сила козача? Коли ж йому довели про славетну відсіч, про знищення до ноги перших напасних ватаг, то старець незрячими очима заплакав і голосно заспівав: 




Лечу конем, махну мечем, списом перекину


Та захищу на часину свою Україну.


Ой чого ж ви полягали, ворожії душі?


Мабуть, добре напилися під мурами Буші?




Тихо, уважно оточили народного співця і молодиці, і діти, и баби і з розчуленим серцем вчували ту думу захватну та вельбучну.


А навдалі, на греблі, ворог готує нові жахи: звозять на кам'яну загату шестериками й восьмериками устяж тяженькі гармати, повертають їх пащами до пригороду і набивають смертодайним знаряддям; коло них гармаші метушаться і зносять усякий припас.


Зауважив пан сотник, що на греблі лаштується грізна грімниця, почесав сердито потилицю і обернувся до Шрама:


- А що, пане Шраме, ляшки-панки, здається, готують нам подарунки?


- Бачу, батьку, - відізвався Шрам, - це б іще байдуже, а досадно, матері його ковінька, що несила нам їм назад відіслати гостинців: панянки наші, мабуть, що не теє, а от хіба товстопузиха чи не доплюне, та ще, може, от он  баба...


- А спробуй-но зараз, - сказав сотник.


Заметушився з підручним Шрам, навернув жерлами до греблі гармати, намірив метник добре і двигонув першим набоєм із баби. Всі з надзвичайною пильністю, захистивши долонями очі, стежили за летом знаряддя, за місцем вибуху; але ядро, очерконувши величезну дугу, не досягло мети і шелеснуло перед греблею в воду, метнувши догори цілі пасма яскравого поплеску.


- Овва! - засміялися козаки.- Стара баба, видко, на втори слаба!


- Авжеж! - додали другі.- Розгуркалась змолоду, так тепер, як із решета...


- Або як із верші,- вставив запорожець.


- А тривайте, хай гукне ще й пані, - сказав Шрам і приставив гнота до полички.


Грюкнула пані, та так, що аж земля кругом стріпонулася і посипалась грудками в рів, що аж присіли козаки-гармаші; далеко дихонула вона поклубом білого диму і важко відкотилась назад. З вискотом ядро різонуло повітря і невидимо полинуло наперед; вискіт хутко змінивсь стогоном, який теж ослаб умить і завмер, а разом з ним у сподіванці завмерло багато сердець; але плесо на ставку було все ясним, супокійним, знати було, що ядро все ще летіло, не черкаючись поверху водяного... а це враз на самісінькій греблі між пушкарями знялась хмарою курява і щось замиготіло в повітрі...


- Докинула, докинула пані вельможна! - зраділи козаки. - Саме на середину греблі шерепнула!


- Спасибі, добродійко! - поклонились другі.- Відпасла, хвала богові, черево, так за те ж по-панськи й гримнула!


- Та он, гля, братці,- деякі аж припали до греблі,- певно, винюхують... панський гостинець... Усі зареготалися весело.


- Гей, пильнуй! Стережись! - крикнув Шрам. - Ворог запалив люльку.


На греблі щось блиснуло і в одному місці тоненькою цівкою вибухнув білий димок; але жодного гуркоту ще не чулось у повітрі. Деякі козаки присіли за турами й за мажами. Аж ось розляглось, наближалось хутко якесь немовби квоктання і щось недалеко від берега шелеснуло по воді, кинувши догори цілий сніп з бризок, та й чавкнуло іще ближче у твані, розляпавши її очертом.


- Не доплюнула! - крикнули козаки.


- Не радійте ще, хлопці, бо рано, - зауважив пан сотник.


- Та то вони приміряються тільки, - вставив Шрам,- а гармати у поганців подужі: ач як кашляють!


Тільки тепера долинув до них здалеку гуркіт і покотився луною в долину.


- А ось, братці, й друга закурилася, і, здається, немов у лівий куток,- постерегав Шрам.- Гей, ти, Жидолупе, пильнуй!


Знов у повітрі почувся

1 ... 12 13 14 ... 26
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Облога Буші, Старицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Облога Буші, Старицький"