Читати книгу - "Диво"

257
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Диво" автора Павло Архипович Загребельний. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 129 130 131 ... 248
Перейти на сторінку:
коло тебе бути?» – «Бо вподобав тебе». – «Ой, брешеш, князю. Куди везеш мене?» – «А куди б ти хотіла?» Ліпше б не питав. Не знав, що викличе в ній тими словами пекельний вибух, який струсне її тілом, наллє його твердою холодністю. Забава хитнулася, мало не впавши з коня, сміх їй урвався вмить. «Що? – крикнула вона гнівно. – Нікуди! Нікуди, чуєш, князю!» – «Ну, що ти, – спробував він її вгамувати, неспроможний збагнути, що з нею сталося, – якщо не хочеш на княжий двір у Новгород, поїдемо в Ракому, там тихо, ніхто не відатиме, будеш там…» – «А не буду ж, нігде не буду твоєю підложницею! – крикнула вона майже відчаєно, майже крізь сльози, які теж незбагненними лишилися для князя. – Буду завжди собою, вільною, не хочу нічого від тебе!» Вона вислизнула з корзна, в’юнко зсунулася з сідла, втонула в пітьмі, мов у чорній прірві.

– Шуйцю! – злякано якось гукнув Ярослав. – Забаво! Куди?

Вона зникла від нього, мовби й не було її зовсім на світі.

– Візьми хоч корзно, застудишся! – ще гукнув у безнадію пітьми.

Ні слуху, ні мови.

Тоді він, озвірілий, поскакав на Неревський кінець до садиби посадника, люто гримів у високі дерев’яні ворота, підняв усіх, викликав під дощ перестрашеного й пропахлого теплими лебедячими перинами переніженого Коснятина, сказав з понурою твердістю:

– Звели вибудувати для мене дворище в гарному місці за Звіринцем в далеких пущах, і то швидко і гарно. А ще: ніхто щоб не відав, окрім тебе та мене.

Не було на світі таких теслів, як новгородські! В короткім часі став у лісовому задаллі, мовби вичаруваний, просторий двір, оточений дубовим гостроколом, з приворітною і наріжними башточками, в дерев’яних візерунках, а в тому дворі – дім багатий з колод світлих і дзвінких, з просторими підклітями, і комори, стайні, варниці, й погреби, і дванадцять беріз білих як сніг на дворищі, – старалися теслі, а ще більше старався Коснятин, щоб догодити князеві, але не догодив, бо як привіз Ярослава, той нічого не мовив, тільки спитав невдоволено:

– А церква?

– Думав, не ти тут житимеш, князю, – довірливо сказав Коснятин.

– Роби, що велять.

Церкву ставили стрілчасту, високу, вищу за берези, але непростору – аби помолитися одному або двом, і хоч ніхто й не знав, навіщо вибудовується таємнича садиба, та однаково хитрі теслі, помахуючи лискучими сокирами аж під самою бородою в бога, виспівували сороміцьких пісеньок, але й на те не зважав князь і знов зірвався з молитви і притрушеною сніжком ніччю летів самотою до убогої хижі, розбуркав сонного Пенька, а Забава-Шуйця, мовби ждала князя щоночі й не спала, відразу зготовилася вийти з ним, щоб не тривожити далі батька, і вони стали на морозі, коло згаряченого навальним бігом коня, знов Ярославові одібрало мову й розум, гула йому в голові темна, важка кров, а Шуйця сміялася зривисто, звабливо, він згорнув її в свої ведмедячі обійми, аж усе в ній затріщало, але дівчина не скрикнула, не випручалася, тоді він підсадив її на сідло; все повторювалося так само, як і в дощову осінню ніч, тільки що тепер стояла над землею морозяна прозорість, а внизу біліли сніги, і дерева чорно й зелено значили їм путь, вели, кликали далі й далі; може, через те Шуйця й не питала, куди він везе її, сиділа мовчки, горнулася до Ярослава, обіймала його за шию своєю шуйцею, іноді визміювалося її молоде тіло в сміхові, князь дурів більше й більше від її чар, аж раптом знову, наче вселився в неї нечистий, відсахнулася вона від Ярослава, гукнула з ненавистю:

– Знов везеш мене кудись!

– Сама там будеш, – сказав він, мало не жебруюче, – клянусь тобі всіма святими. Сама й вільна. Хочеш – боляринею зроблю тебе, хочеш – як хочеш…

– Ніким не хочу – тільки собою.

– Собою будеш…

– А куди?

– І сам не знаю.

– То вже ліпше.

– А я вже сам не свій.

– Ще ліпше.

– Не князь, і не Юрій, і не Ярослав.

– Оце…

Вона не зістрибнула з коня, знов пригорнулася до Ярослава, потім ще раз сахнулась, спробувала зазирнути йому в темні очі.

– Та не пробуй обдурити. Як тільки помічу – втечу одразу!

– Не втікай, – попросив він, – не обману. Повір мені.

– Якщо не князь те мовить – повірю.

– Не князь. Чоловік.

Шуйця обняла його за шию. Так і їхали далі. Вже світало, коли добралися до нової садиби. Сонні теслі, в робочому своєму поспіху, ладналися підніматися під небо, лоскотати богові бороду сокирами, а ще більше – сороміцькими приспівками. Білі берези височіли за дубовим гостроколом, білі берези підступали звідусіль і тут, на вільній волі. Князь зупинив коня, Забава дивилася на те чудо, яке, – тепер вже знала це точно, – зроблено лиш для неї, ще не звідане почуття власності мало її турбувало, спитала тільки:

– Там хтось є? Слуги?

– Теслі. Добудовують церкву.

– Нащо вона?

– Для бога.

– Обійшовся б твій бог і без церкви.

– Гріх.

– А я?

– І ти гріх.

– Тоді загорни мене в ведмедно, щоб ніхто не вгадав, що везеш.

– І так знатимуть.

– А я не хочу.

– Рота людям не затулиш.

– А ти ж князь – затули. Скажи: одірвеш язика кожному…

– Звелю.

– То швидше загортай мене в ведмедно, бо я й ще чогось запрагну в дурощах своїх!

Він поцілував її в губи, вперше наважився, поцілунок був – ніби впав у терпке море й потопає в ньому, неспроможний виринути. Потім згріб Шуйцю в оберемок, обмотав ведмежою шкурою, поклав упоперек сідла, мов щось неживе, і так

1 ... 129 130 131 ... 248
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Диво», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Диво"